Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '13

 
Kategori
Hayvan Psikolojisi
Okunma Sayısı
269
 

Bizimki can da onunki patlıcan mı?

Bizimki can da onunki patlıcan mı?
 

Herkese merhaba. Bu yazımda mesleğimle ilgili (ve bir o kadar da insan ahlakı ve vicdanı ile ilgili) bir soruna değinmek istedim.

Hepiniz takdir edersiniz ki bir rahatsızlığımız olduğu zaman normal sağlık kondisyonumuza kavuşmak için mutlaka bir hekime görünür, teşhis ve tedavi işlemlerini devreye sokarız. Çağımızda bu zaten normal bir şeydir. Hekimlik her geçen gün daha da gelişiyor ve değişiyor.

Peki durum hayvan yetiştiricilerinde de aynı mı? Cevabım "Ne yazık ki aynı değil". Gördüğüm bir çok vakada hayvanları yapılan muamele ve ampirik, kör tedavi girişimleri (tedavi demeyi tercih etmiyorum) sonucu hayvanlar, insan vicdanının kabul edemeyeceği acıları çekiyor veya ağrılara maruz kalıyor.

Burada, yapılan onlarca insanlık dışı muameleye değinmek istemiyorum açıkçası. Ancak şunu unutmamalı ve vicdanımızı sorgulamalıyız ki onlar da bizim gibi birer canlı, sinir sistemleri ve hatta hisleri var... Hayvan olmaları tıbbi etik dışında saçma sapan yöntemlerle iyileşecekleri anlamına gelmiyor!

İşte bu noktada biz veteriner hekimlere düşen görev yine her zamanki gibi büyük. Ne yazık ki toplumumuzda hayvanların da birer canlı olduğunun farkında olmayan bir sürü "cahil" olarak niteleyeceğimiz insan var. Bizim görevimiz bu gibi insanlara biraz etik, biraz empati ve biraz da sağlık hizmetinin ne olduğunu layığıyla anlatmamız ve kavratmamız gerek. Unutmayınız ki hayvan olmaları acı çekmedikleri ve bizden farklı şekilde iyileştikleri anlamına gelmiyor...

Caner ÖVET
Veteriner Hekim

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Caner bey bu konuda duyarlı olabilmek için çocukluktan itibaren hayvan sevgisini onlarında canlı olduklarını.iyi davranışları hakkettiklerini öğretmek gerek. Bu konuyla ilgili olarak, Manavgatta artık bir hayvan barınağı var..bunu hatırlatmak istedim .

Birsen yn 
 26.03.2013 16:12
 

Ben teşekkür ederim.

Caner Övet 
 13.02.2013 20:02
 

Ellerinize sağlık, sözlerinizin tamamına katılıyorum. Keşke o hayvanların dili olsaydı diyorum, kendini insan zannedenler belki insanlıklarından utanırlardı mı bilemiyorum?..Saygılar

Sündüs Akkaya 
 12.02.2013 9:39
 
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5178
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster