Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
601
 

Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz?

Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz?
 

Herkese eşit, parasız, nitelikli üniversite eğitimi


İnsana yazmak kendimizi,
Yaşamak insan gibi,
Sevmek, elin, gözün deydiği herşeyi,
Herkesi insan bilmek.
Maviye, maviye uçmak,
Güvercin kanatlarında...

Barış kanat çırpınca maviye,
Beyaz bir ölüm düşer kaldırımlara.
Avuçlarıma kan damlar,
Acılardan umut yeşerir sonra.

Sokakları yakıyorlar,
Sen kanat çırptıkça.
Çocukları vuruyorlar,
Kollarını açıp sana koştukça.

Ne zaman
Karanlık gecelerimden sonra,
Sabahlara yazsam adını,
Avuçlarıma sarı bir hüzün doluyor.

Kim sakladı seni sonbaharın sarı hüznüne,
Çıplak dallarında titriyor yüreğim.
Umutlarıma kar yağmadan gel,
Üşümeden düşlerim. Ali Rıza Üleç

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ

Hedefleri;

Herkese eşit, parasız, nitelikli üniversite eğitimi hakkının verilmesini sağlamak.

* Üniversitelerimizi etkisi altına alan piyasalaştırma süreçlerini ve bunların sonucunda bizlerin birer müşteriye dönüşmemizin üzerine giderek bunu durdurmak

* Barınma ve ulaşım ihtiyaçlarımız üzerinden kar elde edilmesini engellemek.

* Eğitim sisteminin niteliksizleşmesine dur demek. Var olan rekabetçi, bireyci eğitim sisteminin yerine tüm öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kolektif çalışmasıyla üretilecek yepyeni bir sistem kurmak.

* Üniversitelerimizde sosyal ve kültürel bir yaşam alanı kurmak.

* Yüz yıllardır kolektif olarak üretilen bilimsel bilgiyi toplumdan soyutlayıp, küçük sermaye gruplarının çıkarına sunmaya çalışan politikalardan üniversitemizi kurtarmak ve toplumsal fayda için bilim üretecek bir şekle büründürmek.

* Yönetimin tamamen öğrenciler , öğretim üyeleri ve üniversite çalışanlarının kolektif birliğine geçmesini sağlamak.

* Üniversitelerdeki tüm baskı ve zor uygulamalarını yok etmek.

* Üniversitenin ülke ve dünya gündemine dair fikrini geliştirmek ve bu yönde eyleme geçmek.

Bu işi başarmak yazıldığı kadar kolay mı? Aşağıdaki haberi okuyun sonra kararı siz verin. Bu Ülkede adam gibi yaşamayı, başarmak, adam yerine knulmak kısacası adam olmak (onurlusundan)zor iş.

Öğrenci Kolektifi üyesi 50 üniversiteli öğrencisi saat 14.00 sıralarında Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası önünde bir araya geldi.

Öğrenciler, “Söylet söylüyor, Çapkın arıyor”, “Alo Alo bizi aramışsınız. Buyurun geldik buradayız”, “Hukuksuzluğunuza alet olmayacağız. Polis defol, üniversiteler bizimdir”, “Parasız eğitim istemek suçsa hepimiz suçluyuz” ve “Söylet şimdi de casusluğa mı başladın” yazılı pankart açtı.

Yol üzerinde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermek istemedi. Ancak öğrenciler bu uyarıyı dikkate almayarak, açıklamaya devam etti. Bunun üzerine hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekipleri grubu çembere alıp kaldırıma çıkarmaya çalıştı. Öğrenciler ile polis arasında arbede çıktı. Öğrenciler kaldırıma çıkmamak için direndi. Arbedede bazı öğrencilere polisin sert müdahalesi kameralara yansıdı. Bir emniyet müdürünün öğrencilere yumruk attığı görüldü. Bazı polis memurlarının da kız öğrencilere tokat ve tekme attığı görüldü. Polisin müdahalesi sırasında bazı öğrenciler de polise vurdu. Bazıları da ellerindeki sopalarla polise vurmaya çalıştı. Arbedenin arasında kalan ve zor anlar yaşayan bazı kız öğrenciler çığlıklar attı. Yaklaşan 10 dakika süren arbedenin ardından grup kaldırıma çıkarak açıklama yaptı. 10 dakika süren arbedenin ardından öğrenciler kaldırım üzerinde çıktı ve şu açıklamayı yaptı:

“Bizler 'Kurtlar Kampüsü'nden geliyoruz. Bazıları okuduğumuz yeri, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü de diye bilir. İki haftadır evimiz polis tarafından aranıyor. Ailelerimize 'Çocuklarınız suça karışan insanlarla geziyor. Elimizde fotoğrafları var. Gelin konuşalım' deniyor. Telefonda açık adres vermişler. Biz de adresi takip ettik doğruca buraya çıkıyor. Evet geldik. Ama sorunlarımızla geldik. Aile dostluğuna soyunan polisler, bizi neden arıyor onu merak ettik de geldik. Soruyoruz polis, ev adreslerimizi, telefon numaralarımızı kim neden vermiştir? Ve tabii ki işlediğimiz suç nedir? Biz işlediğimiz suçu çok iyi biliyoruz. Bunu bizi arayan çiçeği burnunda İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın polis memuru Mehmet de biliyor. Ne de olsa okul idaresi de polis teşkilatı da AKP'nin adamı değil mi? AKP önce telefonları dinliyor şimdi de demokratik hakkını kullanan öğrencileri 'suça karıştı' diye ailelerine şikayet ediyor. Bizler, harç soygununa karşı mücadele veren, paralı ve gerici eğitime karşı bilimsellikten ve eşitlikten yana olan öğrencileriz. Polisin bir daha da kimsenin evini aramasına izin vermiyoruz.”

Öğrenciler, ilgili kurum ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek eylemi bitirdi. Grup, “Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz?” diye slogan atarak ayrıldı. (Radikal)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmişin gençleri onurlu yarın için çok çaba harcadılar çok kayıp verdiler.Dilerim bu gençler o onurlu gelecek için çok kayıp vermezler,hayatları ellerinden kayıp gitmez.Korkularım olsada genede bu gençleri görünce umutlanıyorum.Soran sorgulayan varlığını ortaya koymaya çalışan,düşünen bu güzel gençleri gördükçe.Sevgiyle kalın.

Leylim. 
 13.12.2009 16:46
 

Gencecik çocuklar, kendi çocuklarına onurlu bir gelecek için uğraşırken, geçmiş ... onlara onurlu bir gelecek getirmemiş ki...bu da geçmişte ki gençlerin geleceği ne kadar düzeltebildiğini gösteriyor.Hep onurlu bir gelecek için çalışılıyor ama arkadaşım, sanki hep geriye gidiliyor. Neden hiç ilerleyemiyoruz! neden meydan hep kötülerin?Bu çocukların sesleri neden duyulumuyor?

SINIR 
 12.12.2009 15:21
 

Girişteki şiiri şu günlerin havasına uygun buldum; şiir olarak da çok beğendim. Öğrenci isteklerine gelince sanırım bunlar ancak ileri komünist bir sistemde olası şeyler. Bu yüzden bu öğrencilerin çocuklarına onurlu bir gelecek bırakabileceklerinden de kuşkuluyum. Çünkü onlar da şu anda yürürlükte olan küresel ekonomik sistemin bir parçası olacaklar. Ancak onların çocuklarına onurlu bir gelecek hayali bırakacakları kesin; çocuklar bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için emek sarf eder ve toplumsal maddi sistemleri buna göre değiştirmeye çabalarlarsa ileride işleyen bir komünist sistem de pek âlâ kurulabilir. Bunun başlayabilmesi için bile, her şeyden önce şu küreselleşme hareketinin tamamlanması ve peşinden de olgunlaşması gerekir ki bu da epey birkaç ömür götürür. Gene de "geleceği hatırlamak" güzel bir şey...

Muharrem Soyek 
 12.12.2009 14:45
 

Enteresan olaylar oluyor. Dünyanın her yerinde üniv. gençliği sorgulayıcı, başkaldırıcıdır. Ki özellikle yukarıdaki gibi haklı nedenler karşısında. Anaokulu çocuklarına davranılır gibi hareketler, enteresan... Birey pasifize etmeye çalışılıyor, hatta bireyselliği elinden alınıp güdümlü hale sokuluyor. Selamlarımla...

n. 
 12.12.2009 14:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1840
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster