Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '15

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
229
 

Blackjack ve Spanish 21 arasındaki fark nedir

Blackjack ve Spanish 21 arasındaki fark nedir
 

Blackjack oyunu


Blackjack ve Spanish 21 oyunları elde edilen kartlarda 21 rakamını veya ona yakın bir sayıyı kombine etmeyi amaçlar. Bu oyun tarzının 18.yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. İki oyunun kuralları ve oynanış biçimleri birbilerine oldukça benzemektedir. Ancak bu oyunlar arasında bazı temel farklar bulunmaktadır ve bu farkları kavrayabilmek için oyunları tanıyabilmek gerekir.

Belirtildiği üzere iki oyun da 21 rakamını kombine etme esasına dayanır. Kasa kendisine ve diğer oyunculara ikişer kart dağıtır. Oyuncu, 21’e yaklaşana kadar desteden belirli sayıda kart çekebilir. Kasada veya herhangi bir oyuncudaki kart değerleri 21’e eşitse, bu kartlara sahip olan kişi oyunu otomatik olarak kazanır. Ancak diğer durumlarda kart değerleri 21’e en yakın olan kişi kazanmış sayılır. Bununla birlikte kart değerleri 21’i aştığında oyun kaybedilir. Bu yüzden özellikle bilgisayarla oynanan oyunlarda çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu oyunlarda oyuncunun elindeki kart değerleri 17’yi geçtiği zaman bilgisayar uyarı vermektedir. Oyuncu elindeki kartları kabul ediyorsa stand, kart çekmek istiyorsa hit tuşuna basar.

İki oyun da krupiyeye yani kasaya karşı oynanır. Oyunlarda çoklu oyuncu olabilir ancak her oyuncu kendi oyununu kasaya karşı oynar ve döngü bittiğinde kazananın kim olduğu kasanın elindeki kartlara ve oranlara göre belirlenir. Ancak iki oyunun da kasaya karşı bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Blackjack oyunu, kartların kombinasyonu açısından kasaya karşı avantajlıdır. Çünkü vale, kız ve papaz kartları onluk değere sahiptir. Bununla birlikte as yerine göre 1 veya 11 değerini taşıyarak oyunun kazanılmasını sağlayabilir. Örneğin vale-as kombinasyonu doğrudan 21 olarak sayılır ve oynanan elin kazanılmasını sağlar. Ancak Spanish 21 oyununda bu kart değerleri bulunmamaktadır. Vale, kız ve papaz kartları oyunda yine geçerli olsa da onluk değere sahip değildir. Bu durum kasanın elini güçlendirmekte ve kartlarda elde edilecek kombinasyonu zorlaştırmaktadır.

Ancak Spanish 21 oyununda da kasaya karşı kullanılabilecek bazı avantajlar bulunmaktadır. Örneğin bu oyunda “teslim” olma seçeneği mevcuttur. Krupiyenin 21 rakamını elde ettiği durumlar dışında teslim olunabilir. Bu durumda oyuncu ortaya koyduğu bahsin yarısını geri kazanacaktır.

Spanish 21 oyununda kazancı belirleyen krupiyedir. Oyun bittikten sonra kazanç oranları belirlenir. Elde ettiği kazanç oranları krupiyeden düşük olan oyuncular otomatik olarak elenirken, diğer oyuncuların kazançları da krupiyenin kazanç oranlarına göre belirlenmektedir. Bununla birlikte Spanish 21 oyununda Blackjack’de olmayan ekstra bonus ödemeleri de bulunmaktadır:

-“Blackjack” adı verilen kart kombinasyonu tutturulduğunda krupiye 3:1 oranında ödeme yapar.

-5 kartlık 21’in ödeme oranı ise 3,2’dir

-6 kartlık 21, ½ oranında ödeme yapmaktadır.

-6-7-8 kartlarından oluşan 21 de ½ ödeme oranına sahiptir.

-3 adet 7’liden oluşan 21’in ödeme oranı ise 3,2’dir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 556
Kayıt tarihi
: 02.03.15
 
 

Ben Ekim.  Ankara Üniversitesinden mezun oldum. Şİmdi oyun sitesi ile uğraşıyorum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster