Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '14

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
35
 

Blatter & Platini artık çekilin

Futbol iyi yönetilmiyor. Kafaları örümcekli insanlar yöneticilik yapıyorlar. Bu futbolun izleme zevkini öldürüyor. Yönetenler için en önemli şey para. Futbolun piyasadan bol para toplaması yönetenlere yetiyor. Önemli organizasyonlar ki bir örneği daha yeni sonlandı. Önemli maçlarda takımlar gol yememek için sahaya çıktıklarını gördük. İkinci turda yapılan maçlarda çok zor gol atıldı. Takımlar neredeyse penaltılara razı bir düşünce içindeydi ve  dünyanın en iyi futbolcusu Messi'nin takımı Arjantin,final maçında penaltılar ile şampiyon olmayı ister bir oyun düşüncesi ile sahadaydı.

Futbol yöneticileri tutucu yeniliklere açık olmayan ve dar fikirli insanlar. Böyle oldukları için maçlardaki mücadeleyi arttıracak düzenlemeleri yapamıyorlar. Birde saha içine müdahale ederek kazananı belirlemeyi yani parayı kimin alacağını, kontrol etme istekleride bir başka önemli sıkıntı. Hakem hataları veya takdir hakları yöneticilerin masa başındaki en büyük kozları.

Önemli maçların penaltı atışlarına kalması ve takımların gol yememek için riskten kaçınmaları mücadeleyi azaltıyor. Azalan mücadele izleme zevkini düşürüyor. Dünya kupalarında penaltılara giden maç sayısı çok fazla. Bir çok maç uzatmalara gidiyor olması da yine bu nedenden.

Futbol oyun kuralları değişirmelidir. Özellikle off side kuralı düzeltilmelidir. Ceza saha çizgisi out çizgisine değil taç çizgisine kadar uzamalı yarı sahanın kalan bölümü ise 2 yada 3 parçaya  bölünerek off side uygulamasında bölgede adam bulunması yeterli sayılmalıdır. Böylece yan hakemlere ihtiyaç kalmayacaktır. Kale sahası penaltı noktasını içine alacak şekilde büyütülerek penaltı atışı bu alan içindeki ihlaller için kullanılmalıdır. 

Puanlama usulunde gol atılmayan maçlarda takımlara puan verilmemelidir. 0-0 biten maçtan taraflar puansız ayrılmalıdır. Atılan goller için puna verilmesi takımları zorlayacaktır. Atılan gol için 3 puan verilebilir. Yenen goller için ise eksi puan uygulaması yapılabilir. Düşünce olarak şikeye davetiye çıkaramak olabilecek bu uygulama için büyük organizasyonlarda uygulamaya başlamak ve örneğin dünya kupalarında gruplarda bunu yapmak gol sayısını arttırabilir.

Oyuncu değişiklik hakları arttrılmalı hatta basketboldaki gibi olması düşünülmelidir. Kaleler en ve boyu büyütülmelidir.

Hakemlerin oyunun kaderini belirlemelerinin önüne geçilmelidir. Hakemler ve oyuncular maç başında dürüstlük yemini etmeli ve yeminin ihlaline ağar cezalar verilmelidir.

Oyunun izleme zevkinin yükseltilmesi için yapılacak bir çok iş vardır. Ancak bunlar ivedilikle yaşama geçirilmesi gerekenlerdir. Ancak bu futbol yönetenlerinin işine gelir mi? Gelseydi bugüne kadar çoktan yapılırdı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 172
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster