Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
230
 

Blog Anayasası?

Blog Anayasası?
 

Önce sormak gerekir Anayasa’ları kimler yapar?

Siz hiç işçilerin, emekçilerin, yazarların oturup Anayasa yaptıklarını gördünüz mü? Bunu tarih yazmaz?

Marabalar, ameleler, çalışanlar, işçiler, ırgatlar Anayasa yapamazlar… Patronlar yapabilirler. Başka başka kimlerin yaptıklarını biliyorsunuz. Millete “Efendilik”  taslayanlar; padişah olmak isteyenler, yargı organlarını alt üst etmek isteyenler Anayasa yapabilir.

Şimdi siz toplanmış kendi kendinize bir Anayasa yapalım da şu Milliyet Blog’un gidişine çeki düzen verelim; millet birbirini yemesin, diyorsanız, buna patronlar takımı içten içe gülerler. Çünkü patronlar, alt takımın durmadan birbiriyle kavga etmesini ister ki… Reyting artsın… Sakin , sessiz bir insan da istenmaz, öyle bir Blog da arzu edilmez… Anlaşıldı mı?

Nerede hareket orada bereket…

Editörlerin  kimbilir zaman zaman hoşuna da gidiyordur: “Aaaa … bak yine Bay Zeki, Bayan Andavallı ile  birbirlerine girmişler, birbirlerinin ervahına küfrediyorlar. Aman ne güzel…. Kıh kıh kıh…” böyle bir ortamı düşün. Sonra herkes taraf oluyor ve herkes birbirine ver yansın etmeye başlıyor.

Diğer yandan bir de: Düşün ki, “Editorial Board” her ay en güzel beş yazıya, üç şiire külliyatlı miktarda  hediye vermeyi (hem de nakden..) düşünmeye başlıyor ve arkasından ilan edip, yarışmayı açıyor..! Kan çıkar be… Olur mu? Artık , millet birbirini, nasıl… Neyse..!

Bizim memleketimizde boğaz tokluğuna çalışmak, marabalık, amelelik meşrudur… Çalışırsın, çalışırsın… Sonra, bir gün hadi güle güle, derler… Arkana baka baka gidersin. Hak, hukuk.. O değirmende… Alabilirsen al.

Onun için boş ver. Biz burada boşa kürek çekiyoruz ya… Aslında şanımız artıyor. Ya bir gün bizi de “Milliyetin Başyazarı” yaparlarsa! Malum ya, bazıları bu umutla yazıp çiziyorlar; “Bir gün… bir gün…”diye yaşıyorlar. Öyle ya bazılarının yaşı genç.

Bize gelince, unumuzu eledik, eleğimizi ipe astık… Bizden artık, ne köy olur ne kasaba… Uzatmaları oynayan vatandaşlar olarak, her şeye eğlence diye bakıyoruz. Yani biz de tıpkı Editörler gibi, kıs kıs gülüyoruz… Sizden artık ne köy olur ne kasaba…!

Anayasa’mı … Anayasa’sız ülke olmaz… ama Anayasa’yı herkes yapamaz. Onu bir bilene sormalı… Acaba kime?

Benim aklımda birisi var da, onun da bugünler de çok işi var, çok…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anayasa kabul edilirse sizin Haiku'lar çöpe gidecek. Çünkü kısa yazılara, şiir niteliği taşımayan birkaç satırlık mısralara onay verilmeyecek. :-)))) İlgi yazıya yorum yazdım, düşüncelerimi belirttim. İnsanların gönlünden farklı şeyler geçmesi çok olağan. Burada köşe yazarlığını hedefleyenler olabilir, bu bağlamda olmalıdır da. Ama herşey sıkı sıkı kurallara bağlanırsa insanlar özgürce yazamaz ki. O zaman ortam kendin çal kendin oyna olmaz mı sayın öğretmenim? Biraz ilginç, düşüncelerimizdeki tozları havalandıran yazılara hasret kalmaz mıyız? Yaşasın özgürlük!!! MB editörleri bu konuda ağzınız açmazken bizlere ne oluyor anlamıyorum. Nedir bu ısrarlı kuralcılık? :-) Başka da birşey demiyorum. Saygıyla.

Güz Özlemi 
 17.05.2013 15:35
Cevap :
Ben burada oldukça büyük bir özgürlük ortamı var sanıyorum. Hiç yeni kurallar getirerek bu ortamın bozulmasını istemiyorum. Ama "Daha etkili nasıl olunur?" sorusunun üzerinde hep beraber düşünmük gerekir. Fakat , bir yandan kendin çal kendin oyna... Öyle gidiyor. İlginç yorumunuz için teşekkürler Asabi Kedi! Sağol.  20.05.2013 8:03
 

Bu tür yazılar çok doğal;yapılan şeylerin elbette tartışması yapılır.İsteyenler Anayasa da yapabilirler.Kişiye ne yapıyorsun denmez.

Kerim Korkut 
 22.02.2013 17:54
Cevap :
Çok doğru... Teşekkürler, saygılar.  23.02.2013 0:09
 

Son cümlenizi okuyunca başbakanın nasıl gündem yarattığını hatırladım Erdal bey. Örneğin Uludere konusunu unutturmak için kürtaj fikrini ortaya atıyor, Bazen Muhteşem Yüzyıl dizisiyle gündem yaratıyor. Sonunda bir tartışma ortamı oluşuyor. Ben de yazdığım blogda rahatsız olduğum konuları gündeme getirince arkadaşlarımız da sıkıntılarını dile getirdiler. Bakın, sizin bu blogunuz bu konuda yazılmış dördüncü yazı oldu. Yazınızın içindeki yetkililerin Kıh Kıh gülmeleri fikrinize de katılıyorum. Zaten ben blogumun içinde yazdığım"Haydi gidin işinize", "Sizinle mi uğraşacağız?" cümleleriyle yönetimin mevcut durumdan memnun olduğunu dile getirdim. Ancak böyle bir tartışma ortamı yaratmamız iyi oldu. Herkes bu konudaki düşüncelerini açıkladı. Bir şey değiştiremesek bile kendimizi rahatlatmış olduk. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 22.02.2013 13:48
Cevap :
Esasında "biz on kişiyiz, birbirimizi biliriz,"derler ya; gündem malumdur, fakat biraz ilginç hale getirme düşüncenizi destekliyorum. İnsanlar birbirini kırmadan da bunu yapabilirler. (Ama merak ediyorum, editörleri kırıyor muyuz,diye. Kırdıysam özür dilerim) Maksat vatandaşlar alışverişte görsünler... Fakat sizin o filminiz beni mahvetti, ağla ağla mendil dayandırmadım. ondan sonra kendi kendime kızdım.Ulan amma sulu gözlüymüşsünü,dedim... teşekkürler, saygılar.  22.02.2013 15:47
 

İtirazım var!!!!! Hocam niye ''bayan Andavallı''? Bakın, koca blog yazısında; o kadar kelimenin arasında nasıl takıldı oltaya.Kadına şiddet!!! :)))))) Her türlüsüne itirazım var.Hem bir dolu hayalim vardı. Yerle yeksan ettiniz hepsini. İdolüm Aydın Boysan:)))Eğer hayallerim gerçekleşmeden gidersem, vasiyet ettim. Yazdıracaklar taşlara! ''Çok çabaladı! Nafile gitti! Diye. :))))Sevgi ve saygılarımla...

Ay Şen 
 22.02.2013 13:33
Cevap :
Yaa..mesela, dedük..Sen, bunları tersine de çevirebilirsin, valla hiç alınmam..! Ama bazı feminist kardeşlerimiz alınabilirlerdi..demek ki.. Netekim..! Neyse sözümü geri alıyorum..bi daha mı! Esenlikler.   22.02.2013 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 752
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster