Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
737
 

Blog blog değil Türk Dil Kurumu...

Blog blog değil  Türk Dil Kurumu...
 

Yapıcı Eleştiri


Bu yazımı Blog yazarı olup kendini Türk Dil Kurumu görevlisi sanan maydonozlara (tüm maydonoz üreticilerini ayrı tutup onlardan özür diliyoruz) ithafen kaleme alıyorum. Hoş bu maydonozlar bu yazı sonrasında kendini fasülye sanacaktır (tüm fasülye üreticilerini ayrı tutup onlardan özür diliyoruz) ama olsun biz bir ara kendilerine maydonoz olduklarını yine hatırlatırız. Sevgili okurlar geçenlerde yazdığım ve yayınlanan ''Her başarısız kadının arkasında bir *erkek yatar...!!!! '' Başlıklı yazıma bir arkadaş ''KADIN DALKAVUKLUĞUNA SON'' başlığı ile yorum yazmış. Kendini rencide ve afişe etmemek için isim bilgilerini ve yorum yazısını yayınlamıyorum.Öncelikle bir sanatçı olarak tüm eleştirilere açık olduğumu belirtmek isterim. Ama eleştiri saygısızca ve temelsiz olmaz ise. Eğer bu yazımı o arkadaş yine okur ise (Hoş daha önceki yazımın tamamını okuduğunu sanmıyorum) yazımın sonunda eleştiri nasıl olmalıdır diye bir araştırma yazısı var okuyup bir kenara not etmesini tavsiye ediyorum.... Arkadaş önce adımın Rüzğar olmasına takmış Rüzgar olmalıymış. Haklı ancak Rüzgar adı daha önce başka bir kullanıcı tarafından alındığından o adı ben kullanamıyorum bende Rüzğar ı kullanmak durumunda kalmıştım. Sırf arkadaş mutlu olsun diye adımı Rüzgar ın getirdikleri... şeklinde değiştirdim hayırlı olsun... KADIN DALKAVUKLUĞU meselesine gelince yazımın ne giriş ne gelişme nede sonuç bölümlerinin hiç birisinde KADIN DALKAVUKLUĞU ile bir ilişki bulamazsınız. Çok merak ediyorum arkadaş neden bukadar kadınlardan nefret ediyor... Sevgili arkadaş; herkez değil herkes; rağman değil rağmen; gibi tab hatalarını da gözüme sokarak benim fazlasıyla gelişimime katkıda bulunmuştur. Kendisine sonsuz teşekürlerimi bir borç bilirim. Değerli okurlar doğru yazı yazmak çok hoş, insanları tatlı dil ile uyarmak dahada hoş. Ancak eleştiriyi adam gibi yapmak lazım. Karşıdaki insanın kültür, bilgi ve birikimi hakkında fikir sahibi olmadan, hele okuduğunu anlamadan eleştirmek kimsenin haddi değil. Saygılarımla. İşte adam gibi eleştiri yapmanın ipuçları; (Net ten aldım)

1-Önce araştırın, sonra eleştirin: Herhangi bir konuda eleştiri yapanların önce konuyu etraflıca araştırmaları, asgari düzeyde de olsa bilgi sahibi olmaları gerekir. Araştırmadan yapılan eleştiriler ister istemez duygusal dalgalanmaların etkisinde kalır.

2-Kişiliği değil tutum ve davranışları eleştirin: Yapılan hataların, yanlış görülen tutum ve davranışların eleştirilmesi, doğru yöntemin bulunmasına katkı sağlar. Ama doğrudan kişiliği hedef alan eleştiriler hiç bir işe yaramadığı gibi, yeni kin ve düşmanlık tohumlarının atılmasına yol açar.

3-Karşı tarafı dinleyin: Eleştiri, doğru ve gerçek olanı bulmak için girişilen bir diyalog süreci, bir fikir alışverişidir. Karşı tarafın öne sürdüğü fikirlere kulağını kapayarak, peşin hüküm ve önyargıyla yapılan eleştiriler, sorunu çözmek bir yana daha da ağırlaştırır.


10-Eleştirilerden yararlanın: Eleştiriler, tek bir kişinin sınırlı olan bilgi ve becerilerini artırma ve zenginleştirme imkanı sağlar. Bu yönüyle eleştiri birinci sınıf eğitim çabası gibidir. Eleştirilere kulak verdiğinizde ve bu eleştirileri içselleştirdiğinizde düşünceleriniz yeni boyutlar ve derinlik kazanır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumlarında işi hkaret boyutuna taşıyan bir kaç blogger var. Neyse ki çoğunlukta değiller. Bazıları gır gır geçmeyi tercih ediyorlar. Bazıları da blog dünyasını bir savaş alanı olarak gördüklerini söylüyorlar.Velhasıl sizin bu yazınızı hepsine okutmak lazım ama. Yine de anlıyacaklarını biliyorum.Masumane kurulmaya çalışılan bir yönetim kurulu projesine karşı çıkıyorlar. Olmadık yorumlar yapıyorlar.Anlamak çok güç. Bu arada kurmaya teşebbüs ettiğimiz Sempozyum Kulübü Yönetim Kuruluna " sanattan sorumlu üye " olarak katılırsanız gurur duyarız.Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 26.05.2010 13:21
Cevap :
Cidiyetle yaklaşılmış, hedefleri olan ve iyi bir amaca hizmet ettiğini düşündüğüm her oluşumun içinde olmaktan guru duyarım. İşin içinde birde sanat sözcüğü geçiyorsa akan sular durur. Saygılarımla.  26.05.2010 17:57
 

Değerli dostlar eleştiriye hep açık oldum. Zaten yazımda da belirttim eleştiriyi hazmederim anacak eleştiri seviyeli olursa. Bakın beni kızdıran eleştiri seviyesizce yapıldığından yorum alanına eklemedim ve bu yazıyı yazdım. Ancak seviyeli yapılan son iki eleştiri mantıklı olduğundan yorum alanına ekledim. Elbetteki okuyucular bir sanatçıdan yazılarında daha dikkatli olmasını bekleyabilirler. Beklemelidirlerde, ama şuda unutulmamalı hergün okuduğumuz köşe yazarlarının öykü ve roman yazarlarının bile bir editör kadroları vardır. Duygularıyla heyecan içinde yazan kişilerden çok fazla dikkat beklemek de biryere kadar diye düşünüyorum. Çok büyük gazetelerimizde bile editör kadroları olmalarına rağmen hatalarla karşılaşmıyormuyuz?. Hepinize sevgiler sunuyorum.

Rüzgarın getirdikleri 
 25.05.2010 13:59
 

bu carsi cok baska neyseki sadece kelime hatalari..... Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 24.05.2010 22:11
 

Siz 2006'da kayıt olmuşsunuz, şimdiye dek nasıl farketmemişler ki:)) Şimdi ise size ciddi eleştirim: Yazılarınızın birkaç tanesini okudum. "Roman, öykü yazarıyım ve tiyatro oyuncusuyum" yazmasaydı profilinizde yaptığınız imla hataları es geçilebilirdi. Tamam, haklısınız, her oyuncu ve her yazar Türk Dil Kurumu Kuralları'nı ezbere bilemez, hatta Türkçe Öğretmenleri bile hata yapabilir, ama en azından dikkat etmek zorundadır. Bizim sade vatandaş ve izleyici olarak böyle donanımlı sanatçılar görmek istemek de en doğal hakkımız değil midir? Bir de bu açıdan bakın, derim. Sanat yolunda ilerlemek isteyenler eleştirilere açık olmalıdır...Selamlar...

Fatma Köse  
 24.05.2010 21:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 635
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Yazar, Eleştirir,Oynar,Çeker, İzler Gazeteci, Yazar, Oyuncu, Fotoğrafçı... Kitap; Rüzgar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster