Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
444
 

Blog kırıldım...

Blog kırıldım...
 

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/yeni/goster.asp?prm=0,9495566&galeriid=2910


Milliyet blog değişiyor!

Ülke gündemi hızla değişiyor. En çok okunan haberler sıralamasında vekillerin kıyak maaş cinliği birinci sırada. Sınır ötesi harekat sanıldığı gibi birinci önceliği değil toplumun. Blog sayfasına da baktığımızda harekat ile ilgili haberler ve değerlendirmeler ön sırada yer alıyor.

Blog yazarı arkadaşların harekat ve türban ile ilgili duyarlılıkları öne çıkarken toplumun genelinin kıyak maaş haberi ile ilgilenmeleri ilginç değil mi?

Ülkede gerçekten okur-yazar oranının %4 olması ve bu okuduğunu anlayan-yorumlayan %4’ün önemli bir kısmının blog’a takılması sonucu mu toplum genelinden farklı düşünmemizi sağlıyor. Öyle olmalı.

Özellikle siyasi içeriği olan yazıların okunma veya yorumlanma oranlarını nasıl yorumlamalıyız. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilemez maddelerini delme girişimi olan türban konusunu salt “özgürlük” açısından değerlendiren yazıları nasıl yorumlamalıyız!

Okumak ve düşündüğümü ifade etmek üzere klavyenin tuşları arsında İlyas Bayram’ın Şile ‘de armağan ettiği müziği dinlerken, biraz da müziğin akıcılığına kendimi kaptırarak yazıyorum.

Elbet herkesin aynı düşünmesi, olayları, gelişmeleri aynı perspektiften değerlendirmesi olası değildir ama en azından bizlerin bir arada yaşama yetkinliğini koruyacak olan laiklik ilkesini daha bir duyarlılıkla savunmak zorunluluk olarak görünüyor.

Çağdaş devlet herhangi bir inanca veya etnisite’ye veya cemaate göre yasal düzenlemeler yapabilir mi! Yapamaz, yaptığında da çağdaşlığından veya demokrasisinden söz edilemez!

Görünen o ki sözde “özgürlük” adına bu tür yasa değişikliklerine destek çıkanlar ne yaptıklarının farkında değiller, ya da yeni, yeni gerçeğin farkına varıyorlar; P. Mağden gibi…

Son günlerde gazete yazarları ve çizerlerine yönelik mahkeme kapılarının aşındırıldığını gördükçe liberal yazarlarımızın yakınmalarını daha çok duyacağız.

Biz yine blog’a dönelim.

Her türlü görüşün, düşüncenin dile getirilmesi ve kendini ifade etmesi demokratik bir olgunluğu da beraberinde getiriyor.Getirmeli.

Hayal kırıklıkları yok mu!

Beklentilerinizin dışında sonuçlar ile karşılaştığınızda yaşayabileceğiniz insana özgü bir duygu. Kaçınılmaz, ama kendinizi sanal da olsa yazma eylemi ile arenaya attığınızda olabilecekleri göğüslemelisiniz.

Bunu neden yazıyorum.

Düşünsel üretimleri ile tanıdıklarınızın, yazının olanaklarını kullanarak yaptığınız hiciv nedeni ile tepki duymaları, kırılmaları hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı gerçeğini Ankara ayazı gibi suratınıza yapıştırıyor.

İnsan sevdiklerine kırılır ama …Makyajsız yakalanmış Hollywood oyuncusu gibi yazı arenada bırakır insanı, tribünden seyrettiğin için sen göremezsin ey okuyucu!

İnsan değişir, kırılır, nereden bileceksin!

"Darılan darı yesin." de olmaz ki...

İnsan sevdiklerine kızar!Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkesin, hatta kendini ateist sayanların da yaptığı bir hatayı yineliyorsunuz: Ateizm bir inançsızlıktır, inanç değil. AB'de birçok Hristiyan parti varken, bir tek ateist parti yoktur. İslam-Hristiyanlık ve cihad-haçlı seferi ikileminde, demokrasiyi ancak ateist demokrat bir parti koruyabilir. 11 Eylül 2001 ertesindeki tarihsel momentimiz şimdilik budur. Günümüzdeki savaşların çoğu, bu 2 tek tanrılı din arasında sürüyor. Eğer Chavez, gerçekten dediklerinin ardındaysa, 10-15 yıl içinde, ABD'ye kafa tutan, ekonomik gücü onunkine denk, yepyeni ve sol bir Latin Amerika görebiliriz ama açıkçası çok kuşkuluyum.

Reha Ülkü 
 25.02.2008 16:12
Cevap :
Ateistlerin inançsızlığının da inanç olduğunu söyledim. Diğer yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak fazlaca iyimser bir beklenti,zaten sizde kuşkularınızı belirtmişsiniz. Gerçekten okuduğunu anlayan ve kendi özgür iradesi ile fikir sahibi olabilenlerin oranı ülkemizde %4 olduğuna göre bu topraklarda iyimser düşler kurmamız bile lüks olarak kalacağa benziyor. Yine de umudun türküsünü söylenmeli,görüşmek üzere...  25.02.2008 17:19
 

Buranın baştan siyasal bir zemin olmasının dışındaydı. 'Siyaset' maddesini bile sonradan eklediler. Bu medya sektörünün genel çizgisi: Apolitikleştirme. Ancak, gerçekten politik olduklarını savunanların sitelerinde de dişe dokunur kuramsal metinler göremiyorsunuz. Kuram olmadan, eylem olmaz. Ateist kuram olmadan, şeriatla uğraşılmaz. Laiklik siyasal br zemin olmaktan çıktı, ordunun ve son dönem CHP'sinin sayesinde. Öyleyse ne yapmalı? Güneşin altında söylenmedik sözler yaratmalı.

Reha Ülkü 
 24.02.2008 11:14
Cevap :
Tespitlerinizde haklısınız ama ateistliğinde bir inanç olduğundan hareketle bir yere varılamaz. İnanç temelli yaklaşımlar laik,demokratik devletin oluşumuna katkı olamaz sanırım. Bu gün yaşanan sorunların başat nedeni "küçük olsun ama benim olsun" mantığının yansıması olan Baykal'ın chp'sidir ... Aklı, bilimi dışlamadan insanı, emeği temel alan yaklaşımlar ve emperyalist politikalara karşı çözümler geliştirmek gerekir.Söylenmedik sözler yaratmalı daha yaşanılır bir ülke ve dünya için,katkın için teşekkür ederim...  24.02.2008 14:53
 

Sözünü ettiğiniz şeyleri normal olarak algılıyorum, gazetelerin köşe yazarları bile yıllarca bildikleri, tanıdıkları insanlara bu şekilde davranabiliyorken blog da neden olmasın? Özgün Kaplama

Özgün Kaplama 
 24.02.2008 5:17
Cevap :
Evet, sonuçta blog'da bir Türkiye profili...  24.02.2008 14:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster