Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
463
 

Blog pazarı

Blogların bir pazar, blog yazarlarının da bir mal olduğu blog ortamına kucak açanlarca da, onaylanmış oldu.

Telekom, internet, medya, eğlence alanlarının baş harflerinin birleşmesinden oluşan ‘TIME 2007’ toplantısı yapılacakmış (Özentiye bakar mısınız? Türkçe sözcüklerden yabancı sözcük üretme. Tabii, neden şu: Sözcüklerin biri dışında hepsi zaten Amerikanca, eğlence de ‘entertainment’ için var.) Bu ortama, Milliyet Blog’dan 4 blog yazarı da çağrılmış.

Milliyet blog, blog yazarlarına telif ödemediği gibi, yayınladığı metinlerin tüm yayın haklarına da el koyuyor. Bu üç açıdan hukuken yanlış:

Diğer hiçbir internet ortamı bunu yapmıyor. Tersine yazarlarına para verenler de var.

Telif hakkı bir yazar için temel insan hakkıdır. Nasıl ki ölmek isteyen birini öldürmek suçsa, telif hakkından vazgeçmek isteyen birinin hakkını almak da suçtur.

Temelde gazetecilerde, gazetede veya internetteki yazılarının kitap yayın hakkı saklı kalır.

Tüm bunlara karşın Milliyet blog, yazarların gönüllülük konusunu önesürerek, konuyla ilgili eleştirileri sansürlüyor ve yayınlamıyor.

Gelelim pazara:

Matbu gazete Milliyet’in 200.000-300.000 arasında değişen okuru varken, internet gazetesi Milliyet’in 2 milyon günlük tıklayıcısı var. Bunun 50.000’ini blog yazarları sağlıyor. Bunun anlamı şu: Milliyet’in reklam gelirinin % 2, 5’u onlar nedeniyle oluşuyor.

Tüm bu gerçekler ışığında, blog yazarları o ortama girecek ve kuşkusuz bunlardan söz etmeyecek. Tuhaf bir biçimde, gönüllü kurban gibi, blog yazarlarında yazmak için üste para verme eğilimi var.

Sanırım yeni tüketim anlayışı da bunu sağlamak için düzenleniyor: Seni kıyma yaptığı için, kasaba minnettar olacaksın.

Sonuçta bu yanlış hesap bir yerlerden dönecek. Konu mahkemelere yansısa bile, şimdiki hukuksal düzenimizde, yazarların lehine hiçbir karar umamıyorum.

Örgütlenme deseniz, blog yazarlarının çoğu halinden memnun. Sendikalaşmadan ilk söz edip lanetlenenler gibiyiz.

Ben tek bir blog yazarıyım. Hiçbir zaman da hakkımdan vazgeçmem. Nasıl ki işlemediğim suçlardan dolayı işkence gördüysem, haklı olduğum davada haksız bulunmaktan da gocunmam.

Vaka-nüvisim, yazarım, tarihe kaydedilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu işler bilinir... Kol emekçilerini de ..düşün emekçilerine de ancak sadaka verilir.. bu Coğrafyada yazınızdan sonra da... gülünür.. Şikayet merciiğiniz hayırlı olsun..

yucel evren 
 24.11.2007 21:45
 

Hislerime tercümanl olmuşsunuz... Sevgi ve saygımla...

yeşilsoğan 
 22.11.2007 20:28
 

sayın vakayinüvis hanımefendinin yorumuna temel alarak paylaşmak istediğim düşüncelerim var. öncelikle kendi aramızda bir yazarlar komitesi seçmeliyiz. seçilecek kişiler blog'a -öncelikle- zaman ayırabilen, yazıları takip edebilecek kişilerden oluşmalı ve yetkin kişiler olmalarıdır. 2000 kişiye sorsanız 100 kişi sayalarlar; ellisi kalemi nasıl tuatacağını bilmez. görülüyor seçmelerde. akıllı insanlardan kurulacak bir komite olmalı. sonra ne mi olacak? bahsettiğiniz sorunlarımızı miliyet yönetimine iletecek. bu şekilde dağınıklık, ardından kelleler götürecek. bu iş bölye. MB şişti. patlamadan bazı önlemlerin alınması gerekli, diye düşünüyorum. bakın, bir örnek vereyim: dün bosnadan gelen turist kafilesini yendiği için göz yaşlarına boğulanlar vardı ekranlarda. bizler aptal olmadığımız için burada yazıyoruz. yerimiz biliyoruz. yazmak hep iyi insanlara verilen bir misyon olmuştur. hani saf denen insanlardır bunlar. düşünce paylaşma azularımızın kölesi miyiz? yoksa... sağlıcakla kalın.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 22.11.2007 20:19
Cevap :
Blogcu 650.000 üyeyle dağılmadan gidebiliyor. Milliyet Blog da gider. Asıl sorun, editörlerin sitenin geleceği hakkında tasarımı ve muhtemelen de, karar verme yetkisi, eksik durumda. Bu durumda yazarların tasarımlarına isteseler de yanıt veremiyorlar, çünkü olayın geçtiği düzlemde değiller. Konu, medyanın bugünkü trend'i olan pazarlamaya çevrildikçe, epeyi yazar siteye küsecektir ama blog bölümünden izlediğim kadarıyla durumu olumlayan epeyi yazar da var, sonuçta birileri TIME'a koşa koşa gidiyor. Kendi açımdan çoğulluğu, yani birden çok sitede yazmayı yeğledim. Benzerini size de öneririm. Sonuçta, özgür düşüncenin varlığı Türkiye 2007'de boş bir hayaldir, gelecek için mücadelesi yapılabilir yalnızca. Gençlere sabır ve sebat diliyorum. Biz yaşlılar çekeceğimiz ezayı çektik, burada yaşadığım hiçbir olumsuz durum benim için yeni veya şaşırtıcı değil. Gençlerin moralinin bozulmamasını dilerim.  24.11.2007 12:10
 

Bütün bunlar bir yana, "Mutlumavi" arkadaşımızın yorum sayfasına gönderdikleri mesaja göre o dört arkadaşımıza da davetiye verilmeyecekmiş. Neden? Biz itiraz ettik diye. İtirazımız "Neden ilkokulllararası kompozisyon yarışması düzenler gibi, aslı ötesi bir davetiye olan kağıda bu ehemmiyet ? Bunun için blog mu yazılır? "diye sorduk. "Bizim değerimiz bu kadar mı gözünüzde?" dedik. "Konuşmacı arkadaşlarımıza sonsuz saygımız var ama dinleyici olarak katılınabilecek bir yere, fareye peynir gösterir gibi "hadi bakalım minik şeyler, şu labirentten çıkın, davetiyeyi kapın." tavrı neden?" dedik. Siz daha teliften söz ediyorsunuz. Onlar neredeee, biz neredeyiz... Selamlar...

vakayinüvis 
 22.11.2007 17:35
Cevap :
Hani, bir zamanlar bir milli eğitim bakanı varmış da, öğrenciler olmasa, milli eğitimi ne güzel edermiş, diye konuşmuş. Aşağı yukarı aynı hesap: Yahu, şu gazeteciler olmasa, gazeteleri ne güzel idare edecekler. Yalnız bir nokta var, o da eğlenceli: Bize para vermeyerek, bağlayıcılıklarını da baştan değillediler, bizi kovamazlar örneğin. Vurguluyorum: İnternet, yazarlara tarihi yazarken kaydetme olanağı sağladı. Bizim yaptığımız da bu. Bir de muhalefet: Öldürdüler muhalefeti, parakolik TIME'perverler. Biz de, rakkase büyükkase blogcular kıvırtıyoruz işte böyle. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete.  22.11.2007 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster