Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
713
 

Blog'un kimliği

Blog'un kimliği
 

Miliyet Blog’ da yazmaya başlayalı yaklaşık altı ay olacak. Yazmanın verdiği zevkin dışında Milliyet Blog beni kendine bağladı sanki, öyle içten, öyle samimi yazılarıyla buluştuğum arkadaşlar var ki; çoğaldıkça yazılarını her gün okuyamadığım, ulaşamadığım arkadaşlar…

Yorumlarıyla yazımı renklendiren, mesajlarıyla beni duygulandıran Milliyet Blog üyeleri bu gün size “Blog” kelimesinin nereden geldiğini, anlamı nedir, nasıl oluşur gibi sorulara cevap vererek açıklayacağım.

Blog, teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleridir.

İngilizcedeki "web" ve "log" kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır.

Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır.

Blogların içeriği geleneksel internet içeriğinden farklılık gösterdiği için sadece bloglar için kurulmuş özel indeksleme mekanizmaları ve arama motorları bulunmaktadır.

Tarihçesine gelince; Blogların kullanımı 1999 yılında Blogger'ın bu hizmeti vermeye başlaması ve kısa süre sonra bunu ücretsiz hale getirmesi ile yaygınlaşmıştır.

Blog türleri ise; Kişisel, Temasal, Topluluk ve Şirket bloglarıdır.

Kişisel Blog: Bu tür bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır ve daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar. Bloglarda en fazla rastlanan türdür.

Temasal Blog: Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı, belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır. Politika, pazarlama, yemek, internet, ekonomi, tasarım, fotoğraf, programlama dilleri ve benzeri konularda odaklanmış bloglar bulunmaktadır.

Topluluk Blogu: Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır.

Şirket Blogları: Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglar dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır.

Türkçe Bloglar ise; Ülkemizde 2005 yılından sonra fark edilmeye başlanmıştır. Milliyet Blog ise 2006 yılında yayına başlamıştır. Benim Milliyet Blogla tanışmam 2006 Ekim ayı olmuştur. Aslında daha önceleri de pasif okuyucuydum. Üyeliğim yoktu ama zaman zaman ilgimi çeken yazıları okurdum.

14 Kasım 2006 yılında Blogss.Net ücretsiz blog hizmeti vermek, ve blog hizmetinden yararlanan üyelerin kendi alan adlarını blogları ile birleştirip kendi web sitelerini oluşturmalarını sağlamak üzere açılmıştır.

13 Şubat 2007 tarihinde Bloggum blog servisi açılmıştır. Youtube ve google videolarını editörden arama yaparak ekleme kolaylığı, resim organizasyon kolaylığı, bir blogu birkaç kişi yürütebilme, bir kişi istediği kadar blog oluşturabilme, sadece arkadaşlarının görebileceği özel bloglar oluşturabilme özelliklerine sahiptir ve tamamen ücretsizdir. (Adresi verdim diye ekip gitmeyin bakalım:))

İşte gelişim aşaması böyle, ben fazla detaya inmedim, isteyen arkadaşlar ufak çaplı bir araştırma yapabilirler. Milliyet Blog' da buluşmak, lezzetli yazılar okumak, bilmediğimi bilmek, bildiklerimi söylemek bana yetiyor. Burada isimlerini tek tek sayma imkanım yok ama siz de takdir edersiniz ki adı unutulmayacak yazar arkadaşlar var. İsim saymakla yazımı renklendirmek, o kişileri bir kez daha onurlandırmak güzel olurdu mutlaka, ama adı yazılmayan arada kaynayan arkadaşlar da olduğunda gönül koyabileceklerini biliyorum, kimseyi kırmamak adına bir tek yazınız bile yazılmış olsa elinize, emeğinize sağlık diyorum.

Not:İçeriğin bir kısmı "http://tr.wikipedia.org/wiki/Blog" dan alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrikler Işıl hanım. Son cümleniz yeter. Ben son cümlenizde anlatmak istediğinizi sayfalar dolusu yazıyla size döndürebilirim. Paylaşmaksa amaç, yazılarınızı herzaman paylaşmaya hazır onlarca insan var bu bloglarda. Hatta bu blogların dışında. Sevgi ile kalın.

Metin Özkaya 
 13.04.2007 8:25
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Saygılar.  13.04.2007 16:43
 

Işıl hanım Blog la ilgili yazınız bence çok güzel, ben blog kelimesinin nerden geldiğini üç yukarı beş aşağı biliyordum ama çeşitleri konusunda bir bilgim yoktu, sizden öğrendim.Bazı yararlı tekrarlar iyidir. Ben bilirim ilk zamanlar az okunmuş yazısını sonra tekrar yayına sokan arkadaşlarımız vardır.Pekalada önce okumayan ben, daha sonra okumuşumdur. Bu sebeple kanımca bilginin paylaşımı doğrultusunda iyi yazmışsınız, benim parolam "bir kiş bile okusa benim için iyidir". kendine iyi bak en derin saygı ve sevgilerimle..

Mehmet EREN 
 12.04.2007 23:16
Cevap :
Yazıma vakit ayırmanıza ve güzel yorumunuza teşekkürler, Sağlıcakla kalın.  13.04.2007 14:17
 

M.B. Blog da olmak, sizlerle tanışmak ve amatörce içten ve samimi duyguları paylaşmak çok güzel bir duygu. Bende size teşekkür ediyorum Sevgili Işıl.

Abla 
 09.04.2007 19:55
Cevap :
Gönüller bir olsun Sevim hanım, amatörce başladığım MB da sizleri tanımak çok güzel. Sevgi ve saygılarımla...  10.04.2007 10:02
 

İyi ama bu konuda yazılmış yüzlerce yazı var bu sitede. Bu yazıda sizin de bir görüşünüz olsun isterdim. Okudum ama bulamadım maalesef! "Blog nedir?" den ziyade bu blog'u irdeleyen bir yazı beklerdim sizden. Henüz incelemeye vaktiniz olmamış anlaşılan. Neyse,sağlık olsun. Selamlar.

Ümit Culduz  
 09.04.2007 19:17
Cevap :
Ümit bey, son yazınızı okudum. Benim yarış pistinde olmak gibi bir niyetim yok, siz öyle olabilirsiniz. Evet bende gördüm blog kategorisinde bir sürü yazı var, ama hep eleştiri tarzında. Benim niyetim Blog hakkında bilgi vermekti, dikkatinizi çekerim yazıları sadece MB üyeleri okumuyor, dışarıdan bir sürü okuyucu mevcut. Bazıları Blog' da neymiş diyebilmekte. Ben amatörce yazmaya başladım ve yazılarımı okuyupta beğenmeyen olabilir. Sizin gibi istatistikte tutmaya niyetim yok. Zaten başarılı arkadaşlar çoktan çıtanın tepesine ulaşmış durumda. Blog' u irdeleyen yazıları size bırakıyorum, siz bu işte yazmaya devam edin, oldukça başarılı gidiyorsunuz. Saygılarımla...  10.04.2007 9:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 305
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 1951
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Müzik ve amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Yazma isteği içimde vardı. Mutlaka bir gün düşünce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster