Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
368
 

Blog Ünvanı

Blog Ünvanı
 

gazeteci.tv


Bloglarda isim konusu hep gündeme gelir. Kimi asıl ismiyle, resmiyle, kimi espirili bir nick ile, kimi de tüm ünvanlarıyla boy gösterir bu sayfalarda.

Benliklerimiz, kişiliklerimiz ortalarda dolaşır durur. Ben kısaca serhatt olarak uzun zamandır dolaşır dururum bu sayfalarda serseri mayın gibi. Nerede patlayacağım belli olmaz.

Şimdi ben Emekli Deniz Kıdemli Binbaşı İngilizce Öğretmeni Felsefe Doktoru Eğitim Danışmanı Öğretmen Eğitmeni (formatör) evli ve üç çocuklu, zaman zaman benlik karmaşası yaşayan birisi  olarak son zamanlarda pek görünmem ortalarda, okurum sadece, bir  de, derinliği olmayan sığ dizilerle vakit geçiririm. Severim TV dizilerini, halkımı ve beğendiklerini abartılı da olsa iyi yansıtırlar. Muhteşem Yüzyıl için koca tarihçiler, siyasetçiler ayağa kalkmadılar mı? Ya da Kurtlar Vadisi Türkiye'de bir sürü Polat Alemdar yaratmadı mı? Fatmagül, Adını Feriha Koydum, Yaprak Dökümü, Kuzey Güney vs. Kim bu dizilerin Türkiye'de fenomen olmadıklarını söyleyebilir. Hayır sadece belgesellerdeki hayvanların cinsel yaşamı bizi belli bir noktaya getirmez. Hatta son Bulgaristan gezimizde Bulgar sokak satıcısı Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinden bahsedince zaten Acun Ilıcalı gibi yokk artıkk demekten başka bir şey gelmedi elimden.

Ortadoğu'da, Balkanlarda bizim yerdiğimiz diziler tüm halkın gözdesi. Azerbeycan Devleti dizilerde kullanılan Türkçeyi yasaklayarak kendi Türkçelerini koruma konusunda karar almadılar mı? Bütün bunların arkasındaki Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Dilbilim gibi disiplinlerinin çalışmaları yapılıp, sayfalar dolusu tezler, edebiyat eserleri çıkmaz mı? Kültürel ve Sosyal Antropoloji çalışmalarına sayfalar dolusu kaynak elde edilmez mi?

Peki nedir bu halkımızın yıllarca çektiği entel insan aşağılama yaklaşımları? Halkımızı tanımadan siyaset yapanlar, ya da devlet kurumlarını yönetenler ülkemizin şu an içinde bulunduğu siyasi ortamı hazırlamadılar mı?

"Ben" okurum, yazarım, halı sahada top oynarım, evde bir iki kadeh atarım, kahvede oturur çay içerim. Bazen beş  yıldızlı otellerde bazen basit pansiyonlarda kalırım, televizyonda maç seyrederken küfür ederim, çocuklarıma kızarım,  araba kullanırken kornaya basar selektör  yaparım, bana yol vermeyene pis pis bakarım. Sigara içerim.

Yurtdışına çıktığımda kumarhaneye gider, barları gezerim. Kısacası sıradan biriyim. Tüm sığlıklar için bol bol vakit bulurum. Arada da makale  yazar, çeviri yapar, seminer veririm. Az uyur, sabahları küfrede küfrede kalkarım. 

Bloglardaki derin insanların seviyesine neden bir türlü ulaşamadığımı, neden kısaca serhatt olduğumun bu kısa "ben" analizinden sonra, son söz olarak derim ki, benden bir  cacık olmaz.

Kısaca Serhatt.....................

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

içimizden biri gibi bu güzeldi işte. Kendini beğenmiş etiket budalaları ile aradaki fark bu. :))Selamlar...

M.Talip Girgin 
 21.06.2012 20:02
Cevap :
bendeki etiket kimde var zaten:))) ben var ya ben:))) şaka bir yana takılıyor kafam bazen gereksiz şeylere işte, yazımda da dediğim gibi benden cacık olmaz:))) Selamlar....  22.06.2012 19:10
 

simdi anladin mi ben niye garibanim ! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 18.06.2012 9:47
Cevap :
Bir gün mutlaka toparlanır, sen de entel ve derin sınıfa geçersin:))))  18.06.2012 14:31
 

şu resimdeki minik maymunlar harika :)) yüzlerindeki ifadeler yeter :))sevgiler...

ÇokEskidendi 
 18.06.2012 9:20
Cevap :
Ben çok sevdim onları, aynı benim gibi saf ve içten gülüyorlar, biraz da hinlik gizli:)))  18.06.2012 14:31
 

Merhaba Serhat Bey :) Ben bu yazınızı sevdim ve keyifle okudum. Derin insan, entel insan nasıl bir şeydir bilmiyorum ama, elimizden geldiğince kendimizi olduğumuz gibi yansıtabilmek, en berbat yanlarımız ve güzel taraflarımızla birlikte; bence en değerlisi bu. Sabahları küfrederek kalkmak, trafikte sizi geçene pis pis bakmak.. İnsanız ve bunların hepsini yapabiliriz, yapıyoruz elbet. Olmadığımız biri gibi görünmek, sadece kendimizi kandırmaktır. Ve ben, iyi taraflarından çok, kendinde eksik bulduğu ya da uyuz olduğu yanlarını hiç çekinmeden ortaya dökebilen, kendisiyle barışık insanları daha çok seviyorum, daha yakın hissediyorum kendimi onlara, çünkü o kadar "insan" ki onlar. Sevgi ve selamlarımla yazarım.

Mor Okyanus 
 18.06.2012 8:36
Cevap :
Teşekkür ederim bu güzel ve olumlu katkınız için, insan olduğumuzu unutmadığımız müddetçe yaşam aslında daha kolay ve de keyifli. saygılarımla..  18.06.2012 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 1134
Toplam mesaj
: 114
Ort. okunma sayısı
: 1838
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Emekli Deniz Öğretmen Subayım. Felsefe ve yabancı dil eğitimi üzerine çalışmaktayım. Yazmak ise b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster