Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '15

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
170
 

Blog ve blog'culardan kesitler, silahşorlar, kalemiticeyn'ler...

Blog ve blog'culardan kesitler, silahşorlar, kalemiticeyn'ler...
 

Bartın Güzelcehisar'daki Mehmet Gölbucaklı'nın balkonundan


Erdal Ceyhan, “blogcu” yu tarif etmiş son yazısında. “Blogman”, blog adamı diyor ona. Yani blog eri. “Kafasında blogdan başka bir şey yoktur onların. Hayat onlar için varsa da, yoksa da blog’dur” diyor ve şöyle devam ediyor: “ Bazıları blog’ları çöplük yapıp, oralarda ötüyor. Öteki horozlara çatan fani yaratıklardır” demekte.

Eee, vallahi  on yıldan beri, “bir blog’cu,” bu kadar güzel tarif edilmemiştir. Parantez içinde de eklemiş: “Tavuklara çatamaz, çünkü canına okurlar” Blog’larda çatmak, çatışmak anlamında olsa gerek.

Blog-women, Blog-voman, Blog-off, blogahvaz, blog-aut, blogistdiye de çeşit sayan dostumuz, “bir Pazar skeçi”  yazmış gibi.  Yazısı mizaha da uyar. Bir  başka blogcu Reha Ülkü de şöyle tasnif yapmış: “Okumaz yazmaz, blogmaz” gibi.

Blog’larda eski  kavgalar arasında neler çıktı piyasaya neler. Ortada dönen laflar yenir yutulur cinsinden değildi. Ne idüğü belirsiz, blog-biti peydahlanmıştı. Bir de üstüne üstlük erkek gibi küfreden, şişesinden içki içen, uzaklara kadar tükürebilen “Kalemiticeyn” ler vardı. Kısacası biz onlara  Kalemiti-Ceyn derdik (Calamity-Ceyn)

Bu Kalemiticeyn’ler, bloglarda ahkam kesenlerin önde gidenleriydi. Trenlerin son vagonuna atlayabilen, hiç  inip de öteki vagonlara geçmek istemeyen, yerlerinden memnun ve mesut bu kişiler, bol bol ahkam keserlerdi. (Bu sıralar onlardan ses ve sedaları yok)

Bu  “kalemiticeyn’ler” çamura yatmaktan hoşlanırlar. Fillerin  aygırların çamura yatması gibi.

Bu “Klavyesi olan yazar, ağzı olan konuşur” larla onuncu yıla ayak bastık blog yaşantımızda. Neredeyse  3’ cü fakülteyi bitirmemize de  ramak kaldı hani.

Kendisine kalemşor sanan, bu yüzden silahşorlüğe soyunan bazı blog yazarları da oldu. Böyleleri, bir tek kendilerini nimetten sayarlar. Atlıya eşekliye  selam vermezler. Her yeni blogcuya laf yetiştirirler, akıl verirler, arada bir de azarlarlar.

Bazılarının sepetlerinde pamuk yoktur. Mevcudiyetleri kendinden menkuldür. Kendilerini “tek tabanca”  bellerler. Bu tipler, etliye sütlüye, yaşa başa, de’da’lara karışırlar. Böylelikle, onun bunun sırtına arsızca binerek, bindikleri adamın sırtından “nemalanmak” isterler.

İşte! Karı koca, simitlerini çaya bandıra bandıra, Bandırma’nın sahillerindeki gazinoda yiyen, yani Sayın Ceyhan’lardan ilham alarak bu yazıyı yazdık.

Oysa kimsenin tavuğuna “kışt” demek  istemedik.

Ört ki, ölem !

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzmirli'li arkadaşım biz de fazla ukalalık etmişiz; tabii bu arada da Tükçe'yi berbat etmişiz (İşte Türkçe nasıl berbat oluyor'a kötü örnektir bu..!) Aslında niyetimiz iyiydi. Doğrusunu siz söylemişsiniz... Bir "Mizah" yazısından fazla bir şey değildi. Öyle kabul oluna. Bu arada Muzaffer Cellek Usta'mıza selamlar sunula...

Erdal Ceyhan 
 19.01.2015 18:43
Cevap :
Niyetler yeter ki iyi olsun. İyi niyetinizden şüphem yok. Yazınızbir mizah türünden. Pazar günü okuyucular hoşca vakit geçirsin diye kimi yazarlar mizah, hicviyeler döşenirdi. O usul yok şimdi. Bloglarda siz yapmışsınız bunu. Adet yerini bulsun diye de Blog sayfasına koymuşsunuz.. İiyi etmişsiniz. Bandırmada, simidi bandıra baandıra yemeğe ve yazı ürfetemeğe devam etmeden önce şunu söylemek isterim. Kimileri bu "benzetmelere" bozulabiliyor. Ama gel gör ki, bunları yaşadık. Erkeğimsi Kalemiticeyen'ler eskiden revaçtaydı. Şimdi çekildiler piyasadan. Herkes kiminle dans ettiğinin farkına vardı. Farkına varmayanlar da çıkabilir. Onlara da "kalembitimurtaza" mı diyeceğiz.Demiyoruz ama, böylesini çağrıştıranlar çıkabilir de. Siz en iyisi mi, Bandırmadaki gazinolardan birine kurulup, çaya bandıra bandıra simitleri yemeğe devam edin.Selam ve sevgi iele.  20.01.2015 0:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster