Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
464
 

Blog Ve Blogcular -6-

Blog Ve Blogcular -6-
 

Mb Blog


Gün içerisinde veya gün dışında her an yazmanın ateşini elinde tutmaya çalışan yazan adam- kadın emeklerinin karşılığını gerçekten görüyorlar mı?

Her yazı, bir düşünce ürünü ve emeğin bir sonucu olarak ortaya çıkmakta. Yazan Adam-kadının, sırf yazmak için zamanını ve düşünme sürecini devreye sokmadığına inanıyorum. Okunmak için yazıyor herkes En iyisinden en kötüsüne (ben) kadar. Ama sonuçta okunmalarla mutlu oluyor kendi içsel dünyasında.

Milliyet blog üyeliğim eski olmasına rağmen yazılarımın yayınlanmaya başlaması _göndermelerim_ 2010 yılının 3. ayının son haftasına denk geldi. Yaklaşık 2, 5 aydır sizlerle kendi durduğum yerden gördüklerimi veya yaşadıklarımı paylaştım. Sizin paylaştıklarınızı da okumaya çalıştım. Herkesin bir birikim sürecinde var olduğunu ve süreçlerin kimisine bol şeyler bahşettiğine şahit olurken kimilerine (bana) az şeyler nasip ettiğini gördüm. Yazıların bazısını harika bulurken bazısını da normal buldum. Ama sonuçta emekle var olmuşlardı.

Gün içerisinde yazılıp gönderilenlerin değerlendirilmesi editorya tarafından yapılmaktadır. Bu da doğal bir sürecin devamıdır. Ancak; değerlendirme kurulunu oluşturan insanlarında kendi iç dünyalarında tamamen sübjektif olamayacaklarını da göz önünde bulundurulması gereken bir değişken olduğunu kabul etmek gerekir. Kim için güzel sorusu sorulduğunda Editorya için güzel sonucu çıkar ortaya.

Bu bir kısır döngü meydana getirmektedir. Bazen çok güzel bir yazıya denk geliyorum; ama akan yazıda ve editorya seçmelerinde bu yazıya rastlamadığımı görüyorum. O halde editoryayla benim beğenim uyuşmuyor demektir.

Milliyet Blogda bana göre eksiklerin olduğunu ve bu eksiklerin giderilmesi gerektiği kanaatini oluşturan en büyük etkenlerin başında yukarıda izah ettiğim neden yatmaktadır.

Sorunun temellendirmesinde beğeninin seçimi olunca seçim yapılacakların vitrinde olması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Sorunu belirlenmiş bir konunu çözümü de bellidir. Sorunun içinde aynı zamanda sorunun giderilme şekli de mevcudiyetini barındırmaktadır.

Sorun 1-2: Seçim hakkı olarak yazıların akan yazıya konma şekli ve gün içerisindeki yazıların sadece sayfalara giderek ulaşılabilmesi.

Çözüm önerisi -1-: Ana sayfada gün içerisinde yazılan yazılara ait bir yerin olması ve bu yerde tüm gün içindeki yazıların 24 saat süreyle kalması.

Çözüm önerisi -2-: Burada en çok okunan yazıların akan ekrana taşınması.

Burada editoryanın beğenisini kazanmış yazıları Editörün önerisi şeklinde olan yerde yayınlanması, buranın da akan ekran şekline dönüştürülmesi

Yukarıdaki önerilerim bana ait olup Editoryanın takdiri ile vücut bulması dileğini taşımaktayım.

Saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU ve buna benzer önerileri yapmalıyız ki editörlerimizin de bilgisi olsun.. Dikkate almasalar bile bizler üzerimize düşünei de yapmış oluruz.. Benim de aklıma zaman zaman gelen fikirler oluyor ama not almadığımdan hepsini unuttum.. Şimdilik size katılmakla yetineceğim :)) Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 17.06.2010 22:02
Cevap :
Murat Bey: yorumunuzla vermiş olduğunuz destege teşekkür ederim. En azından destek cok olursa belkı dıkkate alırlar. EE sonucta kazan kaldırana culus verılı)) adabtandır)) Saygılarımla...  17.06.2010 22:09
 

" Yazan adam-kadın" ibaresini neden kullanıyorsunuz? " Yazan insan" desek olmaz mı? Adam, zaten insan demek. Sizin deyişinize göre, "erkek- kadın" veya "adem-havva" belki daha uygundur. Selam..

mamut 
 17.06.2010 21:02
Cevap :
sadece yazan demek isterdim: ama blog yazanları nıtelemk adına bunu kullanıyorum. Burdaki herhangi bir cinsel ayırm ifade etmiyo. Bu terim kendimçe ifade tarzım. Yazının sadece bu 3 kelımeden olusan terımıne deger verıp yorum yazdıgınız içinde teşekkür ederim. bu anlma ıstedıgımı ifade edemediğim anlamı cıkardım. Zamanınızı aldıgım için Kusuruma bakmayın. Saygılarımla...  17.06.2010 21:18
 

Düşüncelerinize katılıyorum. Hatta bu düşünce geliştirilip her ayın ya da haftanın en çok okunan ya da beğeni alan yazarlarına yıldız gibi ayırt edici sembolik işaretler de verilebilinir. Böylelikle dar vakitlerde örneğin bir kaç blog okuyacak vaktimiz olduğunda yıldızları fazla olan yazarların yazılarına öncelik hakkı verebiliriz.Yanlış anlaşılmasın bu diğer yazıları okumayacağımız anlamına gelmiyor.

Şöhret DOĞRUYOL 
 17.06.2010 19:30
Cevap :
katkınız ve yorumunuz için teşekkür ederim. Benim ki bir öneri idi,, tabi bu önerinin eksik yönlerinin giderilmesi de gerekir. Bu önerinin tüm blog yazan adam-kadın arkadaşların ortak paydası olması halinde Mb editoryasınında kulağını tıkamayacağına inanıyorum. Saygılarımla...  17.06.2010 19:59
 

blog ve blog bolumu gorundugu kadar ciddi bir se degildir.Bazen sallamak ve ipi gevsetmek gerekebilir. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 17.06.2010 17:48
Cevap :
Hoşgeldin Sayın Niyorklu, belki Mb'un bu bölümü çok ciddi değildir. Ama; emek ciddidir. takdir edersiniz ki; emek olunca ciddiye de alınmalı gibime geliyor. benim ki sadece bir öneri. Gündelik yaşamımızda zaman ayırıp kitap gazete okuyoruz. Amacımız bilgi dağarcığımıza yeni bir bakış açısı getirebilmek. Bloga bu yönüyle bakarsak belki bir nebze ciddiye alınmalı. Saygılarımla...  18.06.2010 10:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 84
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 539
Kayıt tarihi
: 11.09.08
 
 

Yaşamak; herhangi bir amaç taşımadan sadece insan olmanın bilincine vararak yaşamak. Tek cümlelik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster