Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
475
 

Blog ve blogcular (editorya)-7-

Blog ve blogcular (editorya)-7-
 

Bu Yazı İlk Yayına Çıktığında Blog Yazarları Tartışıyor Kategorisinde Yayınlanmıştır. Daha Sonra Kategori Değiştirilmiştir.

1-Bir Yazının Üzerinde Değişiklik Yapma Hakkı Editoryanın Elinde Olan Bir Yetki Mi?

2-Editorya, İstediği Yazıyı Yayına Alıp Almama Hakkından Başka Elindeki Yetikleri Açıklamalı. Bu Yetkileri Blog Kategorisinde Yayınlamalı. Nelerdir?

3-Yayına Alının Yazı Blog Kategorisine Aitse; Neden BYT Kategorisinde Yayınlandı?

4- Yazının Yayınlanma Yerinin Önemi Yok Diyen Arkadaşlar; Burada Şunu Sormak Gerekiyor. Editorya Benim Yerime Karar Verebilir Mi?

5-Editorya Dokunulmaz Mı?

6-Editorya Her Şeyin En İyisini bilen Bir Zümreden Mi Oluşuyor?

7- Mb Editoryasının Görevleri Denetçilik Mi? Yol Göstericilik Mi?

8-Bu Yazının Kategorisini Değiştirirken Nezaket İcabı İki Kelime Yazanadama Sorulmaz Mı?

9-Mb Her Şey 4*4 Lük Mü?

10-Editoryanın Yanlışı, Hatası Olmaz Mı?

Lütfen Yazımı Yayınlandığı Kategoride Yayınlayın Veya Kaldırın. Kendime Hakeret Gibi Algılıyorum;;;;;;;;;;;;;

Yönetenle yönetilenler arasındaki kavram bağında önemli olan yönetenden gelenler: didaktik, yaptırım gücü ve bu gücün algılatma şeklidir.

Yönetenlerin kavram bağındaki yerlerinden doğan bir üstünlük ve bu üstünlüğü her defasında ayyuka çıkarması yönetilenlerin içsel dünyasında yönetenleri içselleştirememesine neden olur. Çalışma hayatının kuralı olan otorite, her yerde olduğu gibi burada da keskin kılıç gibi ortaya çıkıyor. Şu anda sadece yazmak eylemini yerine getiren ve kendi içsel dünyalarının yansımalarını yazıya döken yazan adam-kadın blog yazarları içinde durum bundan pek farklı değil.

***

Editorya ulaşılmazı ve otoriteyi temsil ettiğini her fırsatta gösterirken :

Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz:
Kuklacı Felek usta, kuklalar da biz.
Oyuna çıkıyoruz birer, ikişer ikişer;
Bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz.

Hayyamın dizelerinden alıntı gibi geliyor yaptıkları.

******

Yeni bir kategori açıldığında burada yazma konusunun, ilk konusunu, şu anda mevcut olduğunuz MB’de ne gibi değişikler istersiniz olmalıydı.

Ayrıca burada kukla olmakla aynı kefeye koymakla eşdeğer bir uygulama editoryanın yaptığı; yukarıdaki öneriye yakın bir tutum içerisinde olunsa idi, bir nebze böyle olmadığı izlenimi oluşurdu. Otorite denilen yöneten camiası yönetilenlerden gelen istekleri de göz önünde bulundurmalı.

Yeni kategorinin var olma nedeni ne? Şeklindeki bir soruya şayet: ivme kazandırma şeklinde bir cevap veriliyorsa; en iyi ivme suni tartışma açmak değil var olan tartışmayı ortaya koymaktır.

Milliyet blog'un eksiklerinin neler olduğudur.?

Ayrıca bu kategorinin ilk yazısı editoryadan gelmeliydi.

Saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz burda kukla olmadığınızı mı sanıyordunuz yoksa? MB sizden faydalanıyor, siz de ondan, ama oyunun sahibi odur. Biz burada, burnumuzu uzatmayacak şeyler yaptığımız ölçüde canlılık şansı verilmiş pinokyolarız.

Erdal Aydın 
 15.08.2010 2:17
Cevap :
yorumunuz için teşekkür ederim. Aynı fikirdeyiz. Farkında olmak ve bunu her defasında yaşamak biraz da olsa kırıcı oluyor. Yazmak sadece not tutmak adına yazmakla kalmayı yeglemeyı gerektırıyor. Saygılarımla...  17.08.2010 20:38
 

Sorularınızın çoğunun dolaylı yanıtı o sözleşmede var. Editörlerin ortaya çıkmamasının temel nedeni ticari, yani şirket kararı. Bir köşe yazarı da, sayfasının editörüyle tartışamaz. Bizim burada tutulmamızın tek nedeni, internet medyasındaki pazar payının matbu gazeteninkini geçmiş olması. Biz, yeni ve farklı okur, dolayısıyla yeni ve farklı müşteriler türü yaratıyoruz. Dolayısıyla, gelecekteki 'trend'in yol alacağı açının ilk ipuçları bizden çıkıyor. Onlar da bundan bize parasal pay vermemek için, sözleşmeyi oldukça ayrıntılı hazırlamış durumdalar.

Reha Ülkü 
 22.06.2010 10:40
Cevap :
Yorumunuzla yapmış olduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla...  22.06.2010 12:29
 

Editöryanın tavrına yönelik kişisel protestomun en temel nedenlerinden birisi sizin de belirttiğiniz ilgili kategorinin duyuruluş şekli ve yönetim şekliydi. (Evvelce var olan bazı aksaklıkların ve haksızlıkların tarafımca kanıksanmadığı, bu olayla bardağın taştığını da ayrıca belirtmeliyim.) Bence de ilk yazı onlara ait olmalıydı ve tepeden inmeci, dayatmacı bir yönetim yerine daha yapıcı olmalılardı. İlk gün "olmaz" dediklerini bugün "yapmak zorunda kalmışlar"dır. O gün reddettikleri "bir blog" bugün bu kategoride arz-ı endam etmektedir. Bu da tutarsızlığın bir diğer göstergesidir. O gün neden reddettiniz, bugün neden kabul ettiniz? Ayrıca bir konu bütünlüğü de yok, herkes ayrı telden çalmış. Bu mudur tartışma? Neticeyi bilemem ama burası daha çok tartışılır. Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 20.06.2010 23:28
Cevap :
MURAT BEY: YIPRATMAK VEYA TU KAKA DIYE YAZMADIM VE SIZ DE BU YORUMU ONUN ICIN YAPMADINIZ. AYNI DUSUNCELERE SAHIBIZ. BAKTIGIMIZ YER VE ISTIKAMET AYNI. TARTISMA ACILACAKSA ILK BASTA BLOG TARTISILMALIYDI. AYRICA BURADA MEVCUT OLAN ARKADAŞLARA ÖNEM VERİLİYORSA - NE BEKLIYORSUNUZ DIYE SORULMALIYDI. BU YONETIMCILIGIN ILK MECBURI KURALIDIR. KAALE ALMAZ O AYRI KONU AMA NEZAKETEN YAPILMALI- BAZI SEYLERI DE SUNMALI. SAYGILARIMLA...  21.06.2010 0:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 84
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 560
Kayıt tarihi
: 11.09.08
 
 

Yaşamak; herhangi bir amaç taşımadan sadece insan olmanın bilincine vararak yaşamak. Tek cümlelik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster