Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '16

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
227
 

Blog ve kompozisyon

Blog ve kompozisyon
 

google


18 yıllık bir internet kullanıcısıyım.

42 yıldır yazarım, 32 yıldır sürekli yazarım, 18 yıldır da e-posta listelerinde, e-gruplarda ve bloglarda yazıyorum. Artı, okuyorum da. Günde en az 8 saat gibi.

18 yıldır tüm bu metinlerin, pek pek orta bir kompozisyon düzeyinde olduğunu görüyorum.

Türkiye’deki blog yazarlarının neredeyse tamamı, lise ve üstü mezun düzeyde eğitim almış görünüyor. Bu da, 11 yılda en az 11 veya 22 kompozisyon yazmış ve sınıfı geçmiş olmaları gerektiği anlamına gelir. Ancak, hiçbiri bloğuyla 5/10 alamaz hocasından.

Niye mi?

Bloglarda:

Bir: Giriş-gelişme-sonuç yok.

İki. Anafikir yok.

Üç: Tez savunması yok.

Dört: Dilbilgisi 3/10 gibi.

Beş: Kısa değiller, açıkseçik değiller, anlamsal (semantik) savrukluk had safhada. Neyi nerede nereye nasıl anlatacağı konusunda, yalpa da yalpa vuruyor blogcular.

Altı: Herhangi bir cümlesinde, 3-5 gerçek hatası var. Özellikle politika konusunda. Feminist geçinen biri, kadın seksinin parayla olması gerektiğini savundu geçenlerde, fuhuşu da kastetmiyor ve neyi kastettiği belli değil, bir bedel istiyor yalnızca.

Nasıl düzelir bu durum?

Orada editörler var para alan. İşleri bu: Elemek, düzeltmek.

Oysa onlar, tıpkı matbu editörler gibi, var ama görünmez yaratık durumunda kalmayı pek seviyorlar.

Ek:

Haberlerde de aşırı bir yazım bozukluğu egemen artık.

Kimse, dilsel düzeye aldırmıyor. İnternet dili geriletti resmen.

Hadi blogcular, sayıyla kendinize gelin artık...

(9 Şubat 2016)

Adil Serkan SATI bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Edebiyat öğretmeni olduğum için yıllarca kompozisyon okuyup değerlendirdim...Başka öğretmenler kompozisyon dersini angarya gibi görürken ben özellikle kompozsiyon derslerine önem verirdim...Bunu şahsım adına bir övünç vesilesi saymaytan çekinmiyorum...Konuya gelince; Türkçe dili ve yazımı alfabe devriminden sonra büyük sarsıntı geçirmiştir...Hala tam oturmamış yazım biçimleri var; hala farklı tavırlar söz konusu...Blog'taki yazım seviyesine gelince,daha önce de başka blogçulara yazdığım gibi, ücretle yazmıyor oluşun bir rahatlığı ya da savrukluğu var...Bu da doğaldır...Buradaki yazım düzeyinin "Orta 1 kompozisyonu" seviyesinde olduğu görüşünüz abartılı...Belki mükemmel değil ama yine de Türkiyedeki yazım alanlarının en iyilerinden birisidir MB...Eğer hataysa o herkes de var; nitekim Sayın denizkent sizin hatalarınızı da bulmuş...Ben ötekileri yazmayacağım...Selamlar

ali açıköz 
 15.02.2016 16:00
Cevap :
Birkaç kere yazdım: 32 yıldır yayınlanan bir yazarım. Kendi yazım kurallarım var ve eski kuşaktanım. Burada hata diye yazılan şeyler, hata değil. Sizin de metninizde hata var. Bir kompozisyon öğretmeni olarak, öğrencileriniz bunu görmeliydiler.  15.02.2016 20:52
 

Merhaba...Bakın, dikkatimden kaçmış,kısacık yorum yazınızda bile yanlış kelime yazmışsınız: "Terketemek" bitişik değil; "terk etmek" şeklinde ayrı yazılır...Yazımda herkesin uyması gereken kurallar vardır. "Ben kendime özgü yazarım" derseniz; diğer insanların da yazdıklarına saygı göstermeniz gerekir. Bilgiçlik taslamak "ukalalıktır"...10 üzerinden 4'e indirdim notunuzu...Yani ikmale kaldınız...Selamlar.

cdenizkent 
 14.02.2016 13:44
 

Merhaba Reha Bey...Benim şasim ve kaportam sağlamdır; adeta bir tank gibi...Övündüğünüz şeyler yanlış yapmanıza engel değildir. Her yazdığınız bloğunuzu, "Ana Yazım Kılavuzu"'na göre okumamı ve aynlışlarını size bildirmemi ister misiniz?...Bir kompozisyon yazımı ile burada yazılan alabildiğine serbest blogları karşılaştırmanız da bu yanlışlarınızdan biridir...Bu yanıtınız ile notumu bir puan daha indiriyorum...10 üzerinden 5...Selamlar.

cdenizkent 
 14.02.2016 13:35
 

Merhaba Reha Bey...Bizim ve köşe yazarlarının yazdıklarını kompozisyon ile eş tutulmasını ben pek tutmadım...Bizim, burada yazdıklarımız ne bir kompozisyon, ne bir tez ne de bir akademik bildiridir...Blog, en serbest yazı türlerinde biridir...Burada önemli olan düşüncelerini yazım kurallarına biraz dikkat ederek ifade edebilmektir...Yanlış yazmaya gelince...Bu her zaman olasıdır. Okuyucu, bloğu okurken onu yutar geçer; "yanlış" da yazılsa kelimeyi "doğru" olarak algılar...Örneğin, sizin bu bloğunuzu şöyle bir okuduğumda yaptığınız yanlışları ve yazım hataları görmedim. Dikkatli okuyunca, çok yerde ".." ve "..." ve de ";" konması gereken yerler gördüm...":"'yi de bana göre yanlış yerlerde kullanmışsınız...İlk bakışta yanlış yazılmış kelime olarak da "açıkseçik" sözcüğünü gördüm. Yazım kılavuzuna göre bu sözcük, "açık seçik" şeklinde ayrı yazılır. Bu bloğunuza 10 üzerinden 6 veriyorum:)) NOT: Editörler bir de bu işle uğraşırlarsa bloglarımız ancak 1-2 ay sonra yayınlanır. Selamlar.

cdenizkent 
 12.02.2016 11:51
Cevap :
1960 doğumluyum, kendi ilkokul zamanımdaki yazım kurallarını terketmedim, beni kaypak olan devlet ve resmi söylemi bağlamaz. Bir tarih dersi, bu bir. Ben kompozisyon kurallarına uyulmadığını yazdım, siz de onaylamışsınız, bu iki. Ben 250 kitap yazdım, kendi dilim var, internette 7 bin farklı metnim var, uğraşırsanız okur, dilbilgi(si)mi görürsünüz, bu üç. 1,500 küsur sözcük yaratmakla Dünya rekorunu kırdım, onları da istediğim gibi yazarım, bu dört. Yanlış insana tosladınız, bu beş.  12.02.2016 19:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 499
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster