Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
296
 

Blog yazarının hafızasını güçlendirme yöntemleri...

Blog yazarının hafızasını güçlendirme yöntemleri...
 

asitan.net'ten.


Blog yazarı, her yönden, sürekli kendisini yenilemek zorundadır.

Sadece, ' yazmak için'  blog yazılmaz...

Daha önceki yazımızda, blog yazarının içinde yaşattığı çocuğun kendi yazı kalitesini ve yaşamını nasıl yönlendirebileceği konusunu işlemiştik...Çok değerli yorumlar da almıştık...

Blog yazarları, 'köşe yazarlarına ' benzemez...Bloger, herkesin gözünde,  'amatör ' olduğundan, sürekli olarak, dengeli-dengesiz eleştiri bombardımanı altındadır.

Yazmak, okumaktan öte zihinsel faaliyetlerimiz için; özellikle hafızamızın güçlenmesi için çok yararlı bir eylemdir...Bu nedenle yazanlar, hiç yazmayan, okumayan; araştırma yapmayan; kısır döngü içinde yaşayan insanlar arasında çok şanslı bir grupta yer alırlar.

* * * * *

Hafızanızın ne kadar güçlü olacağı doğduğunuz andan itibaren genetik kodlarınızda yazılı olsa da bu kodun üzerinde bazı değişiklikler yapmak sizin elinizde... 

Duygu, düşünce, algı ve deneyimleri bir arada tutan ağlar sistemi olan ‘hafıza’nın ne kadar güçlü olacağını ve yaşla beraber nasıl gerileyeceğini genleriniz belirliyor. Bu genetik koda müdahale etmek mümkün olmasa da bazı önlemler ile hayat kalitesini doğrudan etkileyen hafızayı daha güçlü tutmak mümkün.

Bazı antidepresan ilaçlar da zihinsel performansı baskılıyor. Bu ilaçlar sık sık tanıdık tavsiyesi ile kullanılabiliyor. Bu noktada doktora danışılması, doz ve süre ayarlamasının doğru yapılması söz konusu ilaçların olumsuz yan etkilerinden korunmak açısından önem taşıyor. 

Haydi blogerler, 5 adımda hafızanızı güçlendiriniz...


1- BESLENME :
Hafızayı güçlendirmek için hiçbir besinden ya da bitkiden mucize etkiler beklemeden, sadece her besin grubundan dengeli olarak tüketmek gerekiyor. Bunun yanı sıra hafızayı destekleyen besinlerle vitaminleri bilmek ve yeterince tüketmek de önem taşıyor.

Selenyum, Omega 3, folik asit, B6, B12, C ve E vitamini gibi antioksidanlar beyindeki zararlı maddeleri temizleyerek, hafızaya destek oluyor. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerden, B12 kırmızı etten, B6 tahıllı ürünlerden, Omega 3 balıktan sağlanırken selenyum minerali sıklıkla toprakta bulunuyor.

En çok kümes hayvanları, balık, et, soğan, sarımsak ve biberden elde edilebiliyor. Fındık, ceviz gibi kabuklu yemişlerde ise antioksidan içerikli yağlar bulunuyor. Bu gıdaların kabuklu alınıp kırılır kırılmaz tüketilmesi olumlu etkisini artırıyor. Taze glukozdan yararlanan tek organın beyin olması nedeniyle kan şekerinin düşmesi, zihinsel performansı azaltıyor. Bu nedenle günlük beslenmede üç ana öğünün arasına en az iki ara öğün koymak gerekiyor.

2- UYKU KALİTESİ :
İyi bir zihinsel performans için günde en az altı saat uyumak gerekiyor. Uzun süreli uykusuzluk çekenlerde kortizon seviyesi yükseliyor. Bu durum hafızayı kontrol eden sistemleri olumsuz etkileyerek, hasara yol açıyor.

Gece uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlıyor. Araştırmalar; melatoninin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, ömrü uzattığını, stresi ve yaşlanma bulgularını azalttığını gösteriyor. Bu hormondan yararlanmak için uykuyu erken saate çekmek, hormonun en çok salgılandığı karanlık saatlerde uyumak gerekiyor.

3- BEDENSEL VE ZİHİNSEL EKZERSİZLER
Sadece haftada dört gün, 30-45 dakika boyunca yapılacak yürüyüş dahi beyinde kan akımını hızlandırarak zihinsel fonksiyonları güçlendiriyor. Bunun yanı sıra yeni bilgiler edinmek, bir müzik aleti çalmak ve okumak gibi faaliyetler de zihinsel egzersiz yapmak anlamına geliyor. Çünkü yeni şeyler öğrenmek, beyinde sayıları sabit olan nöronlar arasındaki ağları artırarak hafızayı güçlendiriyor.

Okumayan bir insanda bu ağ sayısı üçken, çok okuyan bir başkasında on olabiliyor. Televizyon seyretmek ise pasif izleyici olunması nedeniyle tam tersi bir etki ile zihinsel fonksiyonlarda gerilemeye neden oluyor. 

4- STRES KONTROLÜ :
Hafif bir stres, kişinin dikkatini artırıyor, öğrenmesini güçlendiriyor ve hızlandırıyor. Oysa kontrol edilemeyen yoğun, kronik stres dikkatte azalmaya, konsantrasyon bozukluğuna ve unutkanlığa yol açıyor. Modern toplumların en büyük problemlerinden biri olan stresin kontrolünü yapabilmek, onun destekleyici gücünden faydalanabilmek gerekiyor. 

5- SİGARA VE ALKOL YASAK !..
Doğrudan damar sistemine zarar veren sigara tüketimi, beyin damarları üzerinde de olumsuz etkiye sahip olduğu için hafızayı zayıflatıyor.

Alkolde iste tıpkı streste olduğu gibi düşük miktarı, kan akşını hızlandırarak fayda sağlarken, fazlası kan yağlarını artırıyor. Bu da damar çeperinde kalınlaşmaya ve yağlanmaya neden olarak damar yapısını bozuyor.( A.Badem H.)

Özetle, bunlar,

* Birçok hayati öneme haiz olan yaşamsal olayları kısa sürede unutan  bir toplum için,

* Nemelâzımcı-vurdumduymaz,' laylomcu ' yazan kişiler için,

* Ülkede olup bitenlere sürekli Fransız kalan, halk ve yöneticiler  için,

* Kendilerine yapılan eleştirilerden ders alamayan blogerler için ,

*Ülkesinde kan gövdeyi götürürken,hiçbirşey olmamışcasına yazan,sözde yazarların tedavisi için,

* Deneme- yanılma yoluyla bile ders alamayan blogerler  için ,

* Toplumları huzur içinde yaşayan ülke halklarının saadetlerinin devamı için çok gereklidir.

Dünya yüzeyinde barış ve huzur içinde yaşayan çağdaş toplumların önemli yöneticileri ve yazarları ileri yaşlarda olmalarına rağmen, başarılarını sürekli canlı tutan, hafızası mükemmel çalışan aydınlardır.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arada bir zülfiyare dokunup, tam yerine rast gelince manzara koymak... En sevdiğim tarz. Kaleminize sağlık. Selamlar...

OynamıYorum 
 27.08.2012 18:41
Cevap :
Eh olacak o kadar..Ara sıra mizahi giydirmeler ,toplumu da modifiye eder sanırım :))Teşekkürler...saygılarımla...  27.08.2012 21:56
 

Değerli yazarım yazılarınızı ilgi ile okuyorum ama zaman zaman benim gördüklerim ile sizin yazdıklarınız arasında büyük farklar olduğunu görüyorum. Örneğin "kendilerine yapılan eleştirilerden ders ALMAYAN" blogerlerden bahsediyorsunuz. Oysa ben "kendilerine yapılan eleştirilerden ders ALAN" bir tane olsun blogger görmedim desem yalan olmaz. Eleştiriden ders ALAN, evet ben bu konuda yanlış düşünmüşüm, düşüncemi revize ediyorum, siz haklıymıysınız diyebilen bir tane olsun örnek gösterebilir misiniz? Benim gördüğüm kadarıyla bu camiada yazan herkes "dediğim dedik" inatçılığıyla yazı yazıyor ve bu nedenle de hiç bir konuda uzlaşma ve gelişme sağlanamıyor. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 27.08.2012 10:02
Cevap :
Saygıdeğer YAZARIM,BAKINIZ,YORUMLARINIZDA İNSANI İNCİTMEK YERİNE SAĞ DUYULU;TAKDİRE ŞAYAN YAPICI İFADELERE BAŞLADINIZ.DEMEK Kİ ELEŞTİRDEN DERS ALDINIZ...:))BEN DE BU GÜZEL VE ANLAMLI YORUMUNUZLA KENDİME DERSLER ÇIKARDIM.SİZE BU KONUDA KATILIYORUM,ELBETTE Kİ, KONSENSÜS KONUSUNDA ZAFİYETLERİMİZ VAR.SAĞDUYULU OLMAYI YEĞLERİM HER ZAMAN.ANCAK,GÜN AŞIRI BOMBALARLA BEDENLER PARÇALANIRKEN,ELEŞTİRMEDEN,DÜÜNCELERİNİZİ VURGULAMADAN DURAMIYORSUNUZ.SON BLOGUMDA,HERKESİN ETEĞİNDEKİ TAŞI DÖKMESİNİ TALEP EDİYORUM.BUNDAN SONRA SİZİN GİBİ 'DOLU' YAZARLARIMIZIN TERÖR KONUSUNDA ÇÖZÜM ÖNERİLERINİ YAZMALARINI BEKLİYORUM.BEN DE BU YOLDA EMEK VERECEĞİM.BU ÜLKE BİZİM,TÜM VATANDAŞLARIMIZI SEVGİYLE KUCAKLAMAK,BEBEKLERİN GELECEĞİNE DE GÜZEL UMUTLAR SERPECEKTİR.TERÖRÜN BEYNELMİNEL BİR SİYONİZMİN DE UŞAĞI OLDUĞUNU BUGÜNKÜ BİR ARAŞTIRMA YAZISINDAN ÖĞRENDİM.BELAYI UZAKLAŞTIRIP ÜLKEMİZİ GÜZEL GÜNLEE TAŞIYALIM.TEŞEKKÜRLER...SEVGİLER...SAYGILAR..  27.08.2012 21:11
 

Sayın Hocam! Sağ olunuz bilgilendirme paylaşımınızdan da yararlandım.Her konuda favorimsiniz.Saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 26.08.2012 18:16
Cevap :
Saygıdeğer Öğretmenim, bu toplum,HAFIZASI güçlü bireylerce ve birbirini çok iyi anlayan yurttaşlar sayesinde kötü yönetimlerden ve terör şebekesinden kurtulacak.Teşekkürler..Terörü lanetleyen şiirinize de yorum yazdım..umarım yayınlanır...saygılarımla...  26.08.2012 18:37
 

Blogunuz yararlı bilgilerle dolu Mesut hocam. Mesajlarınız ise umarım ilgili yerlere ulaşır. Saygılar, selamlar....

Erol Özışık 
 26.08.2012 18:00
Cevap :
Erol Bey,malumunuz, 'Hafızayı beşer nisyan ile maluldür...'...İnsanoğlunun hafızası unutmaya meyyaldir...Bu nedenle tıbbi konularda destek bilgiler her meslekte,görevde yararlıdır.Mesajı alan aldı ;ama 'Nisyan ile malul 'olduğundan çaktırmamaya çalışır :))Melül melül bakar durur..Reçeteyi uygulayan kazanır...Teşekkürler...saygılarımla..  26.08.2012 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1577
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster