Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
453
 

Blog Yazarken…

Blog Yazarken…
 

Babam vefat etmeden önceki son bayram.. Ailecek bir arada olmanın mutluluğuyla doluyum.. Bu mutluluğu dolu dolu yaşarken belki de boynumu kırışım ondan..


İnsanların birbirlerine bakışı oldukları yere göredir daima.. Nerede duruyorsa o pencereden görür ve o pencereden değerlendirir. Gönül insanı gönül penceresinden görür, güzel görür.. Zaten o nedenle gönül insanları yüzyıllardır dillerimizde, gönüllerimizde yaşayagelmiştir. Mevlana gibi, Yunus gibi..

Mevlana gönül penceresinden baktı insanlığa. Yaşadığı güzelliklerin tesiriyle bir manevi sarhoşluk içindeydi daima. O sarhoşlukla her şeyi ve herkesi güzel gördü; “Ne olursan ol gel” dedi. (Bu dizelerin Mevlana’ya ait olmadığı iddia ediliyor. Sözler önemli değil zaten, bakış açısı ve hümanistliği bu doğrultudaydı, bunu da Allah aşkıyla yaptı). Yunus bu pencereden baktı ve kendinden başka kimseye kızamadı ömrünce..

Keza Hacı Bayram, Hacı Bektaş, Niyazi Mısri, Aziz Mahmud Hüdai ve daha niceleri de.. Hep gönülden baktılar insanlığa.. Gönül penceresinden süzdüler manzarayı. Allah’ın aşkıyla yandılar, yandılar, yandılar da en sonunda piştiler.. Hamdım, yandım, piştim dediler.. Artık gönül eriydi her biri.. Gönül erine buğzetmek yakışmazdı gayrı. Gönül erine yaraşan sevgiydi, hoşgörüydü.. Onlar hep sevgiyi ve muhabbeti öncelediler hayatlarında..

Çoğunuza hayal gelebilir, yalan gelebilir, mizansen gelebilir belki yazdıklarımız. Lakin gönlümüzün sesiydi çokları. Gönül penceremizden görünen köydü her biri. Yemyeşil bir ovada, cıvıldaşan kuşlar eşliğinde oynayan kuzulardı görünenler, şırıl şırıl akan suyun sesiydi dağların yücesinden gelen esintiye eşlik eden sesler..

Atıyorsun diye kestirip atabilir ve dahi laf cambazlığına verebilirsiniz yazdıklarımızı. Lakin her kelimesinde aşk vardır onların. Her harfi süzülür gelir en yücelerden.. en yücedir gönül. Yücelerin yücesidir. Gönül, Kâbesidir âşıkların. Aşkın doruğu, mutluluk ırmağı.. Arş-ı Rahmandır hakikatine erebilene.. Kendini bilebilene..

Bu aciz kulun tek dileğidir o gönül.. Tek arzusudur gönül penceresinden seyredebilmek alemi.. Ve gönül penceresinin önünden hiç ayrılmamaktır nefes aldığı müddetçe gayesi.. Bir gönüle girip sükûn bulabilmek; bir gönülde huzur bulabilmek; bir gönülde aşkı tadabilmektir niyazı..

Bu fakir günahkârdır hiçbirinizin olmadığı kadar. Utanır. Sızlanır. Ağlar. Af diler Rabbinden her daim. Bilir ki affı çok olandır O. O gönül sultanlarının ayak bastığı yer olmak ister. Onlardan artakalan aşkı tatmak ister.. Vardığı gönül diyarında kalmak ister..

İyi bilinsin ki bu fakirin kendinden gayrı derdi yok.. Kendinden gayrı düşmanı yok.. Kendinden gayrı şeytanı yok.. Dileği odur ki güzeller güzeli O Sultan bu fakiri azıcık sever.. Azıcık sever de onun azıcık olanı bizde okyanuslara sığmaz..

Elim ötesine varmaz, kötüsünü yazmaz.. yazamaz.

Dilim gayrısına varmaz, sitem etmez.. edemez.

İşte böyle dostlar.. Meramım budur. Gayrısına gücüm yetmez..

Murat HACIOĞLU

16.01.2013, Denizli

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bay Necati'ye mesaj çekerek "Murat Hacıoğlu'nun yorumunu niye yanıtlamıyorsunuz?" diye soran benim, ki bu mesajım onun sayfasındadır şimdi. Hem biliyordum, hem de merak ediyordum nasıl yanıt vereceğini! Sözünü yutacak mıydı yoksa sözünün arkasında duracak kadar mert miydi?! Tahmin ettiğim gibi sözünü bir güzel yutuverdi. Size verdiği o "kem küm kübelek" yanıtı siz de okudunuz. Şİmdi yaptığı ise tamamen lagalugadır! E peki sizinle alıp veremediği neydi? Bu sorunun yanıtını da ben size yazdığım ilk yorumda belirtmi ştim zaten. Toparlarsak... Arkadaş bu sitede "isim" olmak istiyor ve "hedef" olarak da beni ve çevremi seçmiş. Bana yüklenince "bol yorum" alınacağını keşvetmiş. Kendisine kaç kez "Hadi evladım sen git yaşıtlarınla oyna"dememe rağmen pek kulak asmadı. Kiminle dans ettiğinin farkında bile değil. "Bayram değil seyran değil bu kadar çok yorum almamın sebebi ne?" diye bir sorgulasa anlayacak "KULLANILDIĞINI" ama What Fayda? Ben onu hoş gördüm Doktorum, lütfen siz de hoş görün:)

Ümit Culduz  
 17.01.2013 23:40
Cevap :
Bakın orasını bilmiyordum.. Yorumum 15 ocakta 18:59'da yazılmış cevabı 16 ocakta 23:30'da geldi. Dediğim gibi günlerce düşünülecek bir yorum değildi ki zaten cevaptan da belli. Yorum bu kadar bekledikten sonra bir şey oldu ki cevap yazılmış. Ben blogu yayınladıktan sonra (demek ki sizin mesajınızdan da sonra) cevap yazılmış. Keşke açık yüreklilikle "Evet, blogumdaki boyun kıran sizdiniz, cevabınızı da bu yüzden geciktirdim" deseydi. Bütün bunlara rağmen yine de arkadaşımıza bir kızgınlığım yok, biraz üzülmüştüm onu da bu blogumda yeterince yansıttım zaten. Artık bu olay için söylenecek birşey kalmadı benim açımdan. Siz kendi pencerenizden olayları yorumlamışsınız, göstergeler de sizi doğruluyor. Şahsım adına kesin hükümde bulunmak istemem bu hususta, sadece görünenler böyle olduğunu gösteriyor diyebilirim :)) Sütten ağzım yandı yoğurdu üfleyeceğim, bundan sonra size vurdulu kırdılı yorumlar yazacağım ona göre :)) Sevgi ve muhabbetle..  18.01.2013 0:07
 

Oyy Oyyy Ooooyyy Doktorum Civanım... Murat'ım kardeşim... Kim dertlendirdi seni böyle... Yıllardır beyefendi kişiliğinle sevgimize mazhar oldun, okuduğum yazılarında hiç kimseye bir takılma, hakaret görmedim... Ailemizin doktorusun sen... Seni seviyor, okuyoruz, hep yaz hep okuyalım... Sevgiler kucak dolusu...

Sema Sener 
 17.01.2013 21:38
Cevap :
Sağolun Sema hanımcım, eksik olmayın.. Çok büyütülecek bir şey değildi aslında. Ama sadece bir olaya istinaden yazmadım. Genele matuf bir bilgilendirme bir manifesto olsun diye de düşündüm. Hem de bundan sonraki yazılar için bir girizgah oldu belki. Sahibi izin verirse, dilimden söylemeye, elimden yazmaya karar verirse.. Bakalım bunu kim nasıl anlayacak :))) Sevgi ve muhabbetle..  17.01.2013 23:02
 

BENCE, İNSAN GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ OLMALI, GÖNÜL GÜZELLİĞİ DE OLURSA, O, GÜZELLİK MUHAKKAK YÜZÜNE VURUR. Güzel bir paylaşım, sevgiler, selamlar adacığımdan.

Göksel47 
 17.01.2013 17:48
Cevap :
Kısa, öz ve gayet net bir mesaj.. Teşekkür ederim :) Sevgi ve muhabbetle..  17.01.2013 23:38
 

NO: 2 Günümüz Türkiyesnde bazı bazı böylesi telkinler olmalı. Sizin yaptığınız gibi. "Siz, selahiyetli ağız" sınız. Cevaplara abaka mısınız? Neredeyse, gözyaşı dökme yarışı gibi herkesler hizaya girmiş gibi. Ruhani bir yazıydı- bu. (Gelecek sayı, M.Blog Bültenlerinin baş yazısı olabilir) Valla demek ki böylesi arabulucu, birleştirici yazılar lazımmış insanlığa. Yorum yapanlardan anlıyoruz bunu. Bloglarda bir Rönesans devri yaşanıyor. Kimin aklına gelirdi ki " Gel el ele tutuşalım, sarılalım" diyen Culduz Paşa'ya, mümkün müydü böylesi laf ettirmek. Hayatta etmezdi. Görüyor musunuz bir tek yazınız, içleri yıkadı, birleştirici oldu. Ya, işte büle.

Muzaffer Cellek 
 17.01.2013 16:12
Cevap :
Elimde zemzem de var abi ama buradan nasıl dağıtırım bilmiyorum. Ta o zamandan kalma, evde duruyor biraz. Ne olur ne olmaz diye saklamıştım. Şöyle beynelminel bir blog toplantısı olursa oraya gelenlere dağıtayım diyorum. Hatta şöyle havadan püskürtme filan da yaparız hem serinletir, hem ferahlatır, hem rahatlatır, hem arındırır.. Bilmem ki caiz midir? :)) Sevgi ve muhabbetle..  17.01.2013 23:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1657
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster