Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
481
 

Blog yazarları daha güvenilir çünkü para almıyorlar

Blog yazarları daha güvenilir çünkü para almıyorlar
 

Blog Yazarları Daha Güvenilir

Blog yazarları günümüzde daha güvenilir olarak fikirlerini internet ortamında tartışıyor ve paylaşıyor. Blog yazarları yazdıklarından köşe yazarları gibi para kazanmadıkları için belirli bir kesimi yönlendirme ya da belirli bir kesime hizmet etme amacını taşımıyorlar genel olarak. Hatta kendisini geliştirmiş çok sayıda blog yazarı gündemi ve olayları birçok yazardan daha önce ve daha etkili bir şekilde irdeleyebiliyor. Birçok gazetede yazan ve sadece belirli bir fikri savunmak amacıyla o köşeye oturmuş ya da oturtulmuş köşe yazarı demeye bin şahit isteyen bazı kimseler ise sadece birilerinin onlara söylediklerini yazmak zorundalar ve o şekilde para kazanıyorlar. Köşe yazarlarının her konuda çoğu zaman objektif (tarafsız, kişi ve kurumlara küfretmeden), gerektiğinde de subjektif (dünya görüşlerini, siyasi duruşunu vb. taraflı) olarak düşüncelerini söyleme hakları olmalı ve toplumu iyi yönde geliştirecek yazılar yazmalı ve kalıcı yazılar bırakabilmeli.

Blog yazarları ise köşe yazarlığının farklı ve halka inmiş bir modeli. Blog yazarları içinde uzmanlık konusunda yazı yazanlar, bilgileri ve yazı yazma yeteneği köşe yazarlarından bile iyi olanlar herkes tarafından takdir edilirken, gündelik konuları irdeleyenler, kısa geyik muhabbeti yapanlar, arkadaşına selam gönderenler zaman zaman farklı siyasi görüşe sahip ya da konuyu tam olarak bilmeden saçma sapan yazı yazan (mesele GDO, genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkında hiçbir şey bilmeden yazı yazan insanlar gibi) blog yazarları ya da takipçileri tarafından olumlu ya da olumsuz yönde eleştirilebiliyor. Milliyet Blog’da olduğu gibi gazetelerin internet sitelerinde blog yazarlarına ayrılan alan genişledikçe ve daha fazla insan sesini internette daha geniş bir alanda adını duyurdukça blog yazarlığı gelişecektir ve gelecekte ülkemizde de blog yazarları yazdıkları yazıların karşılığını alacak ve toplumu yönlendirme ve bilgilendirme misyonuna sahip olacaktır.

Milliyet Blog’da 5000 civarında blog yazarı var. koskoca 70 milyonluk nüfusla karşılaştırıldığında devede kulak misali az sayıda bir insan topluluğu. Zaten 5000 kişilik blog yazarı içnde de günlük olarak ya da haftada 3-4 gün sitede blog yazan yazar sayısı sanırım 1000’i bulmaz. Birçok blog yazarı ise bir şekilde üye oluyor, birkaç yazı ya da şiir yazıyor sonra da blog’a bir daha uğramıyor. Ya aşık olmuştur, kendini ifade edecektir ya da birçok blog yazarı kadın gibi eşinden ya da sevgilisinden ayrılmıştır, üzüntüsünü paylaşacak bir yer arıyordu. Bu açıdan bakıldığında birçok insan için aslında blog duygularını tanımadığı insanlarla paylaşma imkanı bulduğu geçici bir sığınak görevi de görebiliyor. Pek çok insan daha fazla blog yazdıkça daha fazla kendisinin geliştiğini, içinin boşaldığını, birileriyle boş boş konuşmaktansa düşündüklerini birileriyle paylaştığını hissediyor ve mutlu oluyor.

Sonuç olarak ülkemizde insanların düşündüklerini ve çevrelerine anlattıklarını yazma olanağı bulduğu blog insanları ve toplumu fikir, düşünce ve davranış yönünden son derece geliştiren bir köşe yazarlığı modelidir. Blog yazarları Milliyette olduğu gibi daha gazetelerin internet sayfalarında daha geniş bir alanda yer bulmalı ve editörler de seçtikleri ve beğendikleri yazıları uzun süre sitede tutmalıdırlar. Blog yazarlığının yazarlar için gelecekte paraya dönüşebileceği bir yapı ya da model varsa, bu sistem ülkemizde de yerleşmeli ve iyi blog yazarları ön plana çıkmalıdır. Milliyet Blog yazarlarından editörler tarafında yazıları beğenilen hergün 1-2 blogger’in yazısı köşe yazarları sütununda yer alabilirse blog yazarlığına olan ilgi artacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşüncelerinize katılıyorum. Profesyonellerin daha teknik yazdıkları gerçek, ancak Blog yazarlarının daha dürüst ve içten olduğuna inanıyorum. Gerçekten kendisini takip ettiren, belli bir seviyeye gelmiş, her gün yazan arkadaşlarımız var. Öneriniz de çok yerinde.

serifsoner 
 07.12.2010 10:45
Cevap :
İlginize çok teşekkür ederim. Yazmak başlı başına bir meziyet ve yazarak önce kendisini sonra da yaşadığı toplumu geliştiren ve olumlu ve anlamlı çıkarımlar sunan insanların sayısı artıkça biz millet olarak daha da gelişeceğiz.Saygılarımla  07.12.2010 12:20
 

bir tanı, ama anlayanlara. Elinize sağlık. Selam ve sağlıkla

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 30.11.2010 2:02
Cevap :
İlginiz için teşekkür ederim. Yazmak her şekilde güzel. Blog yazarı olmak, yazma tutkusuna sahip olanlar için ise bulunmaz bir nimet. Saygılarımla  30.11.2010 12:24
 

Selam, Yazınızda ileri sürdüğünüz düşünce doğrudur. Kaleminize sağlık.

ŞEMSETTİN MURAT 
 25.11.2010 5:00
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim. Saygılarımla  25.11.2010 11:18
 

Blog yazarlığının en güzel tarafı (sınırlı da olsa) özgür olmak. Nitelikli yazıların az okunduğu bir gerçek. Spor ve magazin blogları inanılmaz çok tıklanıyor. Toplumun geneli için belki bir yorum yapılabilir ancak blog yazarlarının bu denli sığ olduğunu düşünmek istemiyorum. Çünkü yazmak eylemi başlıbaşına bir bilinç aşamasını gerektirir, en azından buna inanmak istiyorum. Belki de az sayıdaki blog yazarı okunurluk olarak çok düşük seviyelerdedir, düşünsenize burada sadece 6.000 blog yazarı var. Küçümsemiyorum, ancak 70 milyonla kıyaslandığında az geliyor. Bu da ne kadar etkili olduğumuz konusunda bir fikir veriyordur. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 23.11.2010 17:28
Cevap :
Katkılarınız için teşekkür ederim. Bence nasıl ve nerede olursa yazabilmek büyük bir yetenek ve büyük bir başarı örneği. Ben üniversitede 10 yıl çalıştım ve o yıllarda ülkemizde 10.000 kişiye bir doktorasını bitirmiş insan düşüyordu ve bu sayı çok önemliydi. Çünkü ben 10.000 kişi arasında özeldim. 70 milyonda 6000 blog yazar gerçekten az ve hepimiz çok değerliyiz. Yazmaya devam edelim. Birgün herkes hak ettiği değeri karşısında bulur. Saygılarımla  23.11.2010 23:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1796
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster