Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
863
 

Blog Yazarları için 20 Altın Kural

Blog Yazarları için 20 Altın Kural
 

Blog Yazarları için 20 Altın Kural


Blogger blog yazarlarının Webmastır konusunda dikkat edebilecekleri yirmi, altın değerindeki kuralları dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Blogunuz, siteniz, sonuç olarak web internet ortamında değer gören yazılardan ibarettir.

Görsel resimlerinizde bu değerler içindedir.

Blogunuzu bir fabrika, kaleminizi de işçi olarak gördüğünüzde geriye kalan sadece üretimizdir. Yazılarınızı üretim olarak gördüğünüzde, onların tanıtımı ve pazarlanması (Sosyal paylaşım siteleri) biz, blogculara ve okuyucu paylaşımlarına düşmektedir. Yazılarınızın tanıtımını yapan Google arama motorlarını (SEO) unutmayın. Arama motorları, bloglarınızda ürettiğiniz yazılarınıza okuyucu yönlendiren en büyük araçlardır.

Hepsi güzel de, arama motorlarının blogunuzu tanıtması için, Blogunuz/Siteniz gereken alt yapıya sahip mi ?

Aşağıda sıraladığım maddeler, Blog/Site araçlarınızı, kontrolünüzde tutmanıza, test yapmanıza olanak sağlayan yardımcı anlatımlardan ibarettir.

Blogunuz/Siteniz aşağıdaki maddelere uyum sağlıyor mu? Kontrol ediniz.

1. Web sayfanıza tıkladığınızda sayfanız hızlı açılıyor mu ?

2. Sayfa yazılarınıza bağlı olarak fazla resim var mı ?

Resim boyutları büyük mü ? Flaş resimler, Animated Gif ve büyük ebadlı resimler varsa asgari seviyeye düşürmelisiniz.

Görselleri tarayıcınızın okuması uzun süreceğinden, sayfanız da geç açılacaktır. Arama motorlar robotları geç açılan sayfaları taramadan bloğunuzdan ayrılacaklardır. Bu işlem sonucu yazınız dizine eklenmeyecek hatta Web Yönetici araçlarınıza baktığınızda 404 hatası ya da internet hatası 503 ile karşılaşacaksınız.

Web yönetici araçlarında, 503 tarayıcı hatalarını, 404 bulunamadı hatalarını düzelterek Google Dizinine tekrar gönderebilirsiniz.

Biz blogcular yazılarımız da “Nofollow” takip etme pek kullanmayız. Ancak farkında olmadan kopyala yapıştır içeriklerde gizli olan bu kodlar bulunur.

Siz göremezsiniz. Bu tür yazılarla, izlenmeyen sayfalara sahip olabilirsiniz.

Bu konuda yazdığım, “Blog Yazılarınızdan hatalı linkleri kaldırın” yazımı okuyarak, yapmanız gerekenler konusunda bilgi edinebilirsiniz.

3. Yazılarınızda Javascript, CSS gib kodlar kullandığınızda blog sayfa açılışını etkilediğiniz kesindir. Bende kullanıyorum. Bilgi vermek amaçlı kullanmak zorundayım. Siz görsel güzellik olsun diye kullandığınız da aşırıya kaçmayın.

4. Kaliteli bir Web sayfasına bağlandığınızda, açılan sayfada site sahibini tanıtan (hakkında), iletişim sayfası olan bir sayfa ile karşılaşırsınız.

5. Ana Sayfanızda kendinden açılan introlar koymayın. Facebook beğen, üye ol vs. gibi bu sayfalar okuyucuyu iten sayfalardır. Şahsen ben sevmiyorum. Siteyi görmeden neden siteyi beğeneyim ki ? Siz söyleyin bu konuda haksız mıyım ?

6. Blogunuzda bir sayaç sisteminiz olsun. Alexa trafik verilerinizi gösteren bir banner olsun. Okuyucuya bilgi vererek, güven sağlamaya çalışın. Dinamik bloglarda pek yapılamayan bu sistem klasik bloglarda rahatlıkla uygulanabiliyor.

7. Blogunuzda e-posta ile abonelik, sosyal paylaşım butonları folow me benzeri gadgetleri kullanarak blog okuyucularınızın yazılarınızı takip edebilmesine, beğenmesine, sosyal paylaşım sitelerinde sizi takip edebilmesine olanak tanıyın.

8. Ana sayfanızı kendinize göre tasarlayın. Sayfanız sizin düşüncelerinizi yansıtsın.

9. Sayfalarınızdaki linkleri zaman zaman kontrol edin. Hatalı kırık linkleri Web Yönetici Araçlarından düzeltebilirsiniz.

10. Yazılarınızdaki okuyucunuzu belirli bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, okuyucunun okuduğu aynı sayfa içinde link açtırmayın. Linkleri yeni sayfada aç tik’ini kullanın. Okuyucu bulunduğu sayfayı kaybedebilir.

11. Sayfalarınız, blogunuz hakkında eleştirileri alabilmek için özel bir misafir defteri kullanabilirsiniz. Dinamik bloglarda fazla yer olmadığından bu işlem pek yapılamıyor. Klasik bloglar için uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu eleştiriler sayesinde sayfalarınızdaki hataları güncelleyebilirsiniz.

12. İnternette yapacağınız araştırmalarda, blogunuzun içeriğine uygun konuları paylaşın.

13. Sayfalarınız arasında link kısmı bulunuyorsa arada bir linkleri kontrol edin. Kırık linkleri düzenleyin, güncelleyin.

14. Blogunuzun başlığı ile, yazılarınız arasında bağlantı olmalı.

Örnek : Blog ile ilgili bilgi veren bir yazarın blogunda varez yayınlar olmaz veya bulaşık makinasını tanıtan bir yazı hiç olmaz.

15. Blogunuzda sizi tanımlayan bir resminiz olsun. Okuyucular güvenli siteleri severler.

16. Blog resimlerinizde resminizi, tanımlayan özellikler kısmını mutlaka doldurun. Google görsellerinde bu resimlerin yayınlandığını ve okuyucu kitlenizin bu resimlerden de geldiğini unutmayın.

17. Yazılarınızda internet kullanıcılarının işine yarayacak bilgiler vermeye bakın. Okuyucu bu tür bilgileri sever. İlgi odağı olmaya çalışın.

18. Yorumlarda veya iletişim formu sorularında mümkünse laubali olmamaya özen gösterin. Ziyaretiilerinize “siz” kelimesini kullanarak hitap edin.

19. Yazılarınız yazdıktan sonra ilk beğenen siz olun. Düşünün Google Plus kullanıyorsunuz. G+ butonuna tıkladınız.

Bunun anlamı şunu ifade etmekte ; Ben bu sayfayı beğendim ve öneriyorum. Önerdiğiniz bu sayfa google aramalarında çıkmaktadır. Kendinizi deneyin. Yeni bir sekme açın ve blog başlık ismini yazın. Arama sonucu gelen sayfada sizin adınızın olduğu kısımda siz bu sayfayı beğendiniz önerdiniz şeklinde ifadeyi göreceksiniz. Bu işlem de bana göre Google dizinleme işleminden hiçbir farkı yoktur. Bu yüzden hertürlü aracı kullanmak zorundasınız.

20. Yorum yazmaktan çekinmeyin. Günler ve aylar sonra arama motorlarınca, siz bu yorumu yaptınız şeklinde karşınıza çıkacaktır. Yazdığınız yorumlar, blog sayfanıza bağlantı veren linklerle doludur. Okuyucu bu yorumu beğendiğinde ve ilgi duyduğunda sizin blogunuza yönlenecektir. Yorum yazarken gerçekci olun.

Yazdığınız yorum faydalı ve katgı sağlıyorsa değer kazanacaktır. Sırf blogunuzu tanıtmak için yorum yazmayın. Bu blogunuza zarar verir.

SEO’u iyi kullanmak için önce kendiniz olun. Her zaman şu soruyu sorarak işlem yapın.

Benim blogumda yazdığım yazıyı neden okusunlar ? Neden yorum yapsınlar ? Neden soru sorsunlar ?

Bir gazeteciyi değerli kılan sorular şunlardır;

Ne, nerede, ne zaman, nasıl, kimle, gibi sorulardan oluşan kısa ama açılınca roman olan kelimelerdir.

Sizde bir gazeteci gibi düşünün, blogunuzun tasarımını ve yazım şeklini bu sorular çerçevesinde yapmaya çalışın.

Mutlu bir Dünya dileklerimle...

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın GÜNEY, yazınızı okudum, yararlandım, teşekkür ederim. "Yazılarınızı yazdıktan sonra ilk beğenen siz olun." diyorsunuz. Bunun anlamı "Ben bu sayfayı beğendim ve öneriyorum" demektir, görüşünüze katılıyorum. Önerdiğimiz bu sayfa "google" aramalarında çıkmaktadır. Arama sonucu gelen sayfada adımızın olduğu kısımda "siz bu sayfayı beğendiniz önerdiniz" şeklinde ifadeyi de görebiliyorum... Ancak "Beni" düşündüren konu, günlük iletişim alışkanlıklarımız ve değerlerimiz içinde "kendini beğenmiş" durumuna düşmektir. Sanırım buna daha henüz "hazır" değiliz! Ne dersiniz? Saygılarımla. A.AK

Ahmet AK 
 05.02.2013 11:40
Cevap :
Sayın Ahmet AK Bey, Yorumlarınız için, teşekkür ederim. › "Yazılarınızı yazdıktan sonra ilk beğenen siz olun." Cümlesi ile bir yazarın kendi yazısını ilk beğenmesi kadar doğal bir konu olamaz.Yazılarımı ücretsiz, host’suz bir blog dahilinde İnsanlara yardımcı olabilmek adına yazıyorum.Yani ticari bir çıkar söz konusu değildir. Hal böyle olunca insanların bu yazıyı okumaları için arama motorlarınca (SEO) taranması da benim için önem taşır. Kişisel rank, çıkar olmayan bir yazıda, İnsanlık adına bir katgı sağlayabiliyorsam, benim için önemli olan budur. Bu yazıyı hazırlayabilmek için günler hatta aylarca çalışma yapmak gerekiyor.Ordan burdan alma derleme bir yazı olmadığını zaten anlamışsınızdır. Zaten yazıda bir potansiyel görmeseydiniz bu yorumu yapmazdınız. › Guney59 Paylaşım adına kurduğum, Blog’umda 4 yıldır yazıyorum. Birçok İnsana Blog yapılandırması ve kullanımı hakkında bilgi sunuyorum.Sunmakla kalmıyorum, özel olarak yardımcı oluyorum. Hiç kimse bir çıkar gözetmeden bu işleri   05.02.2013 16:25
 

Siz daha önceleri nerelerdeydiniz efendim? Niye daha önceleri teşrif etmediniz? Fesüphanallah! Le havle vela kuvvete ila billah!

Ümit Culduz  
 29.01.2013 20:19
Cevap :
Merhaba Ümit Bey; Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Yaklaşık 3 ay gibi bir dönemden sonra bir yazımın onaylanması Milliyet gibi büyük bir medyanın düşünmesi gereken bir olay gibi görüyorum.İnsanlığın aya çıktığı dönemi bazı çevreler henüz yeni algılıyor olsa gerek.Bu nedenle yazımı yeni okumanız çok doğaldır.Bir önceki yorumumda belirtiğim gibi şahsımın yazdığı bir yazıyı yayınlamayan Milliyet Admin görevlisine kızdım.Yazdığım yazının başkasına ait olduğu tarafıma bildirildi. Resmen hırsızlık ile iddada bulunuldu.Bu konuda yazdığım geri cevap konusunda cevap yazılmadı.Tüm bu düşünceleri bir kenara bırakarak.İnsanlık adına yazmam gerektiğini düşündüğümden 2. yazımı gönderdim.Aslında halen bu konuda kırgınım.Fakat sizler gibi değerli insanların konuyu anlayarak yorum yapmaları dahi, benim yazı yazmamı sağlayacak bir nitelik taşımaktadır.Yazılarım özgün ve kendime aittir.Birçokyazımı şahsi blogumdan izleyebilirsiniz. http/guney59.blogspot.com/ Saygı ve Sevgilerimle  29.01.2013 20:48
 

Adnan bey, Gerçekten de bir solukta okudum. Tam anlamıyla bir Blogger reçetesi halinde sunmuş olduğunuz yazınız ve değerli bilgilerinizi paylaşmış olduğunuz için teşekkür ediyorum.

Alper Sağlam 
 29.01.2013 19:11
Cevap :
Alper Sağlam Bey; Yorumlarınız için teşekkür ederim.İnsanlara yardımcı olma ve iyi şeyleri göstermek adına birşeyler yapmaya çalışıyorum.Yazılarım Milliyet Grubunca engellenmediği sürece devam edecek."Blogger reçetesi" tabiri için teşekkür ederim.Evet.Bir anlamda blog Doktorluğu gibi bir tanım.Yazılarımın faydalı olması beni bir kat daha heveslendirdi.Yazılarımda blogumu tanımlayan bir link olmadığından sizi bloguma da beklerim. http://guney59.blogspot.com/ Hayatımda link vermeyi sevmedim.Ancak başka türlü sizin ulaşabileceğiniz bir linkimi de göremedim.Bu nedenle link veriyorum.Google Politika ve Kriterlerine aykırı bir işlem.Herhalde ilerleyen dönemde Milliyet, yazılarımıza link verir.Yoksa burada tekelci bir zihniyetle yazı yazmayı sevmiyorum. Bir emek veriyorum ve emeğimin karşığı olan blogumun bağlantı linki olmasını istemem de herhalde doğaldır. Saygı ve Selamlarımı sunuyorum.  29.01.2013 21:16
 

Önerileriniz için çok teşekkür ediyorum. Blog kategorisinde uzun zamandan beri ilk defa işe yarar bir yazı okuyabildik sayenizde...

Erkan Sezgin 
 29.01.2013 13:49
Cevap :
Erkan Sezgin Bey merhaba; Yorum ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.Aslında Milliyetin Blog Kategorisi yok.Weblog olarak yayına verdim.Kendine özgü bir Kategori sistemi var.Bu yazıyıda yazmayacaktım.Sırf denemek için yazdım.Bir önceki yazımı kibarca başkasına ait diye hakaret edercesine cevap yazmıştı.Bir yazıyı yazmak için 3 saat harcıyorum.Yani mideden atmıyorum.Ancak bazı insanlar bunu kopya diyebilecek kadar küçülebiliyorlar.Konu ile sizi fazla meşgul etmek istemiyorum.Tekrar teşekkür ediyorum.Bu yazının bana ne gibi bir faydası olacağını ilerleyen zamanda yapacağım istatiki araştırmalarım sonucu belli olacak.İşte o zaman gerçekten yazıp yazmamaya karar vereceğim.Görüşmek üzere.Bloguma da beklerim. guney59.blogspot.com/ Saygı ve Sevgilerimle.  29.01.2013 17:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 530
Kayıt tarihi
: 28.04.12
 
 

  Endüstri meslek lisesi mezunuyum. Yüksek okul 2 terk .Yaykur teknik bilimler elektronik böl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster