Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
654
 

Blog Yazarları ne kadar Blog okuyucusu

Blog Yazarları ne kadar Blog okuyucusu
 

Milliyet Blogla tanışmam yaklaşık üç ay önce oldu. Okuduğum haberlerin altında, haberlerle özdeş veya benzer konularda olan blog tanıtımları dikkatimi çekerdi ve ilgimi çekenleri okurdum. Daha sonra okuyucu olarak kalmayıp Umut Sarıkaya gibi benimde söyleyeceklerim var diye düşünerek yazmaya başladım.  

MB'da yazma amacım düşüncelerimi, fikirlerimi, yorumlarımı yazıya dökerek blog yelpazesinde yer almaktı. Benim için ayrı bir önemi ise kendime güzel bir arşiv yaratabileceğimi düşünmüş olmamdı.  

Her yazar gibi blog yazarları da yazdıkları yazıların kaç kişi tarafından okunduğunu önemsiyordur. Çok okunanlar listesinde ilk sıralarda olmak yazarın gururunu okşar, ayrıca yazarda doping etkisi yaratarak yükselttiği başarı çıtasını daha yukarıya taşıyabilmesi için daha dikkatli daha özenli yazmasını sağlar.  

İlk 4-5 yazımı yazdığımda bloglar kaç kişi tarafından okunuyor diye, yazılan blogların okunma sayılarına göz attım. Bloglarda ortalama olarak 150-250 arasında görüntülenme sayısı göze çarpıyor. 150 den daha az görüntülenen blog sayısı da oldukça fazla. Dikkat çeken konularda yazılan bazı blogların okunma sayıları 500-750 civarında görüntülenirken, bazı bloglar 10 binlerce görüntüleniyor.  

Bloglarını çok beğendiğim Erkan Sezgin isimli blog yazarımızın toplam 87 blogunun ortalama okunma sayısı 156, MB'da en az gazetenin köşe yazarları kadar emek harcamış bloglarını ilgiyle okuduğum Süleyman Ekim 'in yazdığı 12.403 blogun ortalama okunma sayısı 355.  

{İsimlerini verdiğim blog yazarları isimlerini kullandığım için lütfen bana kızmasınlar isimlerini verme sebebimi yanlış anlamasınlar yazılarının çok daha fazla okunmuş olması gerektiğini düşündüğüm için isimlerinizi kullandım}  

Blogların bu kadar az okunmasında hergün ikiyüze yakın blog yazılmasının da etkisi azımsanmayacak kadar azdır. İki ay gibi kısa bir zamandır burdayım. Bu kısa zaman içerisinde oluşan kişisel fikrim; bir kısım blog yazarlarımız, blog yazarlığı dışında aktif blog okuyucusu olarak da yer alıyor ancak blog yazarlarının büyük çoğunluğu aktif blog okuyucusu değil.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Tevfik Soylu, bilirsiniz, nitelikli yazılar, ciddi manada önceden bilgilenmeyi ve araştırmayı gerektirir. Ancak, halk olarak gelişmiş ülke insanları kadar okumadığımız da ortadadır. Bu ortamlarda bu az okuma alışkanlığından ister istemez nasibini almaktadır. Bu anlayışla halkımızın okuma alışkanlığının olmaması onların ilgilerini; ilmi, düşündürecek, yoracak yazılardan daha çok, magazin ve görsel olanlara çekmektedir. Aslında, çok tıklanan yazıların okunmadığını, meraktan! Göz atıldığını da düşünebiliriz. Yazmak, insanı geliştirme ve eksikliklerini yüzüne vurması ile çok yararlı bir uygulamadır. Bunlarla beraber, aylar-yıllar evvel kimi yazılanlarımızın, aylık birkaçyüz okunma ile takip edildiği de bilinmelidir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 20.07.2011 14:44
 

Blogların niteliğini göstermiyor sadece blog bir ürünse bununda sunumunun çarpıcı etkin olması gerekiyor buna dikkat etmeniz gerekir. Başlık, resim, konu ve ifade tarzı vd. faktörler çok önemli ayrıca tanınmak için zaman ve çok çarpıcı bir kaç blog gerekli. Benim en çok okunan (1000 leri aşan) bloglarım uzmanlığımın değil hobilerimin ürünü olanlardır. Ancak şu gerçek var ki; tık sayısı ayrı okuyanınızın niteliği ayrı şeyler örneğin benim ortalama okunmam 700 e yakın ama ciddiyetle izleyen 50 nitelikli kişi (blogger) olduğunu biliyorum ve bu sayıda okuyan benim için çok önemli, blogda okunma sayısını nedense 100 olarak düşüyorum yazdığınız günlüğü bir salon (100) insanın okuduğunu hayal ettiğinizde asımsamazsınız ve yazı kaliteniz gelişir. Yazmanın keyfini ve gelişimini yaşamanız dileğiyle...

Kadri KANPAK 
 20.07.2011 13:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 161
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1212
Kayıt tarihi
: 03.05.11
 
 

İzmir Karşıyaka'da yaşıyor Maliye mezunu http://www.karsiyakahaber.com/ yazarı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster