Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
746
 

Blog yazarları ne okuyor?

Blog yazarları ne okuyor?
 

Salı günümü blog yazarlarına ayırıp, o gün çıkan yazıları elden geldiğince atlamadan okumaya koyuldum. Bu biraz, yazmaya yeni başladığım Milliyet Blog sayfasındaki yazar arkadaşları tanımaya yönelik bir yolculuktu. Yeni bir gazetenin köşe yazarlarını tanımaya çalışıyormuşum gibi tek tek okuyup inceledim yazıları. Her bir blog sayfası beni başka sayfalara sürükledi durdu. Kimini sorumluluk duygusuyla görev icabı, kimini de keyiflenerek okudum, arkada fon müziğim eşliğinde.

Bunları neden anlattığımı sorarsanız, az bekleyin söyleyeceğim. Dikkatimi çeken birşey vardı ki, o da en çok okunan yazıların futbol veya cinsel içerikli olmasıydı. Gerçi bu herkesin bildiği bir gerçek, ama bu gerçeği kendimizin dışında tutmamıza şaşıyorum ben. Yani bu yazıları hepimiz okuyoruz, ama yazanları ve okuyanları eleştiri yağmuruna tutmayı da ihmal etmiyoruz. Biliyorum bu yazıları okumak için hepimizin geçerli bir nedeni - belki de bahanesi- var: Kimimizin ilgi alanı, kimisi için merak, kimisi için malzeme konusu..... Neden ne olursa olsun bana göre durum çok insani.

Eczacılık birinci sınıfta okurken anatomi dersinin hocası vize sonuçlarını açıklamış ve şunları söylemişti: Sınavda en iyi cevapladığınız sorular üreme sistemiyle ilgili olanlar, bravo size. Tabi hocamızın bu öykünmesini, bizler aramızda gülüşerek karşılamıştık. Doksanlı yılların başında bilgi aktarım aracı internet değil, kulaktan duyma bilgilerdi nede olsa. Hal böyleyken kendini bilimsel anlamda ilk kez anatomi ders bilgileriyle tanıyan bizler için bu merak çok da anomali bir durum değildi aslında. Hocamızın o zamanlar bizi yadırgayan yaklaşımını, şimdilerde ben yadırgıyorum.

Diğer çok okunan konu olan futbol ise, ülke sorunları ne durumda olursa olsun, toparlayıcı olmayı başarabildi hep. İzlemekten değil oynamaktan keyif alan biri olarak, en ucuz eğlencelerimizden biri olan futbola olan ilgiyi de yadırgamıyorum. Bütün mesele futbol ya da başka konuların bizleri uyuşturmasına izin vermemek, bilnçli tüketmek ya da üretmek.

Neyse, birgün ben de az okunma kaygısı duyarsam, yazacağım konuları belirledim şimdiden. Ama sakın yazdıklarımı, futbol veya cinsel konulu yazısı olan her arkadaş üstüne almasın. Benim bahsettiklerim daha çok içeriği dolgun olmayanlar. Sonuçta her konuda konuştuğumuz gibi bunlarla da ilgili konuşmaya ve yazmaya devam edeceğiz.

Sevgiyle Kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim yorum, yollarda kayboldu mu? Ararım, ararım, cevabını bulamıyorm. Ne dersiniz?

Muzaffer Cellek 
 16.11.2010 8:55
Cevap :
Geç olsun, güç olmasın. Meraklanmayın yorumunuz emin ellerde. Cevabı da gelir elbet...  29.11.2010 14:30
 

Bence olayın özeti bu. İnsan kafasını en çok ne meşgul ediyorsa onunla ilgilidir demektir, "insanın fikri neyse zikri de o olur". Çiçeği burnunda bir blog yazarı olarak ben çok okunma kaygısından uzak durmaya çalıştım hep. Nitelikli, bilgilendirici, paylaşımcı içeriklere önem verdim. Buradan insanın tarzı ortaya çıkıyor elbette. "Blog habercisi" çok kullanışlı bir şey ve listemde yirmiden fazla blog yazarı var. Zamanla sizin de bir listeniz olacak, ayrıca sizi de listelerine ekleyenler çıkacaktır. Tabii kimlerin sizi ekledikleri de ne yazdığınızla yakından ilintilidir. Aramıza hoş geldiniz :-) Saygılarımla.

Güz Özlemi 
 12.11.2010 12:37
Cevap :
Son yazımı yazdığım günden beri kendi bloğuma girmedim, onun için yorumunuza cevabım biraz gecikti, umarım mazur görürsünüz. Yapılan her türlü yorum benim için değerli. Hepimiz ilgi yada bilgi alanlarımıza göre yazıp çiziyoruz, bunu yaparken geçmiş yaşantımızı ve gelecek beklentilerimizi de harmanlıyoruz.. Dolayısıyla yazdıklarımız kendimizin bir yansıması oluveriyor. Tabii ki önemli olan içerik. İçerikli her türlü yazıyı favori listeme alabilirim. Yorumunuz için teşekkürler, saygılarımla...  29.11.2010 14:00
 

Size katılıyorum. Ben de dün kayıt olup karaladım bir şeyler. Onay bekliyor şu anda. Bu sırada da diğer bloglara bir göz gezdirdim. Aslında durum içler acısı değil ama futbol ve cinsel içerikli yazıların ağır bastığı da bir gerçek. Biraz da bizim insanımız böyle değil mi zaten? Cinsellik ve futbola televizyon dizilerini de ekleyebiliriz. Saygılar...

Polat Fevzi Dündar 
 12.11.2010 12:33
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler, siz de hoş geldiniz. Tabii ki durum iç karartıcı değil, tam tersine bu durumu çok insani buluyorum. Tabularımızın yavaş yavaş yıkıldığını görmekte sevindirici. Saygılarımla...  29.11.2010 14:06
 

Sizler, Milliyet Blog'un, yeni mahsullerindensiniz. Öyle anlaşılıyor. Ve de hoş geldiniz derim. Az, çok okunma tahlillerini iki şık üzerinde toplamışsınız. Cinsel ve futbol. Doğrudur. Sizin şu an 62 okunmuşluğunuz var bu yazıda. Saate baktım, 45 dakikada 62 tık almışsınız. Ne güzel! Neredeyse, dakikada bir tıklanmışsınız. O da güzel. Hiç endişeniz olmasın bu konularda. Enseyi de karartmayın. Bu "tık"lar çoğalınca, biraz ağılaşır. Nasıl taşıtacaksınız "TIKBANK'a?" Bizim millet, okumuşsunuzdur tık'lara önem verir de. İzmir'den mişsiniz. Ayrıca memnun oldum. Esas neye şaştım biliyor musunuz? Bunca yazıları nasıl okuyabildiniz? Guinnes' e namzet de olabilirsiniz. Başarılar dilerim. Kalın sağlıcakla.

Muzaffer Cellek 
 12.11.2010 11:55
Cevap :
Lütfen kusura bakmayın, yorumunuza cevapta epey geciktim. Hem acemilik hem de bayram yoğunluğu diyelim. Öncelikle hoş bulduk. Blogta belki de defalarca konuşulmuş konuları, benim gibi yeni gelen her blog yazarı bir kez daha ısıtıp getiriyor blog sayfasına. İnsan psikolojisi işte, genelde ilk akla gelen konuları yazıp çiziyoruz. Esprili yorumunuz için teşekkürler. Durduk yere beni Rekorlar Kitabına aday da yaptınız, hadi hayırlısı. Selam ve saygılarımla...  29.11.2010 14:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 06.10.10
 
 

1974 Tunceli doğumluyum. 1996 Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Folklorik müzik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster