Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
641
 

Blog yazarları örnek olalım:DE-LER DA-LAR olmuyor

Blog yazarları örnek olalım:DE-LER DA-LAR olmuyor
 

Değerli Blog yazarı arkadaşlar;

Bugün okuduğum blog yazılarında -de ve -da'ların hep yanlış kullanıldığını görünce, üzülerek bu yazıyı yazmaya karar verdim. Lütfen kimse alınmasın ve bana da kızmasın. (Bakın da ayrı yazıldı. Ama herkes bana da yerine "banada" yazıyor.)

Bizler mademki Milliyet ailesinin yazarlarıyız. O halde örnek olmalıyız herkese. Herkesten iyi bilmeliyiz yazım kurallarını. Lütfen bundan böyle daha duyarlı olalım -de ve -da'ları bitişik yazılması gerekiyorsa bitişik, ayrı yazılması gerekiyorsa ayrı yazalım.

En çok da bu ayrı yazılması gerekenler bitişik yazılıyor. Bu da anlam açısından yanlış algılamalara yol açıyor. Anlayan anlar derseniz bilmem ama bir yazarın görevi dili en iyi biçimde kullanmasıdır. Yoksa ne kadar derin içerikli yazarsanız yazın kimse umursamaz.

Yazımdaki -da'ları hep doğru kullandım. Bunlara lütfen dikkat edin.

Şimdi bir iki örnek:

Ahmet geldi, Mehmet geldi, Ali de geldi (Alide geldi değil).

O geldi; O da geldi (Oda geldi değil).

Bu geldi; Bu da geldi.(Buda geldi derseniz şekildeki Budayı selamlamış olursunuz).

Ben yazdım; Sen de yazdın; Onlar da yazdı ( Sende ya da onlarda değil).

Bana kızdı; Sana da kızdı (Sanada kızdı derseniz tavadaki sana yağını kızdırırsınız).

Konuyu iyi bilen yazar arkadaşlarımdan özür dileyerek bunları yazıyorum ve daha çok bilgi almak isteyenlerin iligili kitaplara bakmasını öneriyorum.

Sevgilerimle

www.gatodegrandesbotas.com buda için

album.comu.edu.tr oda için

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çoğu zaman dikkat edemiyoruz..kaç kez kontrol ediyorum , ama yine de hata olabiliyor..daha dikkat edeceğim ..kendi adıma söz :)) Selamlar..

aygoz Özlem Eryoldaş 
 31.05.2007 13:25
Cevap :
Teşekkürler:-) Arasıra yaptığımız yanlışlıklar değil elbet. Onu hepimiz yapıyoruz. Benim dediğim sürekli doğru bilinen yanlışlar. Sevgilerimle  31.05.2007 15:06
 

Sayın Karabulut; Benim içimi okurcasına yazmış olduğunuz bu Yazım Yanlışları" konulu blog'u görünce tüylerim diken diken oldu. Kendi kendime "Rahatsız olan ben yalnız değilmişim" diyerek teselli buldum. Başlıkta da belirttiğim gibi "mi ve mu" gibi soru ekleri ile bağlaç olan "ki"'yi de unutmayalım. Onları da ayrı yazalım lutfen. Hislerime tercüman olduğunuz için teşekkürler.

Mehmet Kapçak 
 30.05.2007 22:59
Cevap :
Teşekkürler Mehmet Bey, Bu tür yazıları ukalalık olur diye çekinerek yazıyorum. Ama öğretmenlerin bile önemsemediğini ve yanlış kullandığını görünce dayanamayıp, bazılarının kızacağını da bile bile yazıyorum. Sizin gibi değerli insanların katkılarıyla da mutlu oluyorum. Dediğiniz gibi bu soru eki olan "mi", "mı" "mu", "mü" ler ile bağlaç olan "ki" ler de ayrı yaızlması lazım. Yani bağlaç olan tüm sözcükler ayrı yazılmalı. Bunları da siz yazarsanız sevinirim artık. Ne yapalım artık kızanlar olsa da doğru bir Türkçe için katlanacağız bunlara. Saygılarımla  31.05.2007 5:09
 

Türkçe'yi 13 yaşımdan sonra öğrendiğim için sanırım aranızda en çok hatayı yapan ben olacağım. ÖSS sınavlarına hazırlanana kadar da dilbilgisi anlamında gerçek bir ders almadım. Son bir yılda ne kadar öğrenilibiliyorsa okadarını öğrendim. Zaten sonrasında da yabancı dilde eğitim veren bir üniversitede okuduğumdan dolayı yine çok dikkat edemedim. Fakat bu tarz yazılar kolayca anlaşılır olduğundan bana yardımcı oluyor.Bu yüzden bu tarz uyarıları dikkate alıyor, devamını diliyorum.

Köşedeki Kedi 
 30.05.2007 20:46
Cevap :
Yazılarımızın sizin gibi değerli arkadaşlarca dikkate alınmasına çok mutlu oluyoruz elbet. Kızanlar da olsa bile en az bir kişiye yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize... Selam ve sevgiler  31.05.2007 5:11
 

Konuyu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu basit ama önemli kuralla ilgili bir bağlantı vereceğim. Benzeri konularda da yararlı olacağını sanıyorum. Saygılarımla Tahsin Melan http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=34

Tahsin MELAN 
 30.05.2007 16:52
Cevap :
Teşekkürler Tahsin Bey katkılarınız için. Umarım ilgili linkleri herkes kullanır. Selam ve sevgiler  31.05.2007 15:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1102
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster