Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
436
 

Blog yazarlığı hakkında kitap yazacağım.

Blog yazarlığı hakkında kitap yazacağım.
 

Bloggerlığıma paralel olarak ara ara en iyi olduğum konularda şimdiye kadar yazılmamış kitaplar yazacağım. Buna hazırım.


Milliyet Blog'ta yazmaya başladığımdan beri, en çok duyduğum sorulardan biri de şu: " Blog yazmak hakkında neden bu kadar çok yazıyorsun? "

Bugüne kadar, bu sorunun cevabını okurlarımın, yazar arkadaşlarımın kendilerinin bulmasını bekledim. Ancak bu, bugüne kadar mümkün olmadığına göre, bu akşam bu sorunun cevabını kendim vermek istiyorum.

Burada yazmaya başladığmdan beri, şu soruların cevabını arıyorum: " Ne tür kitaplar yazarsam, insanıma, toplumuma daha faydalı olabilirim? Hangi alanda yazacağım kitapların hakkını verebilir, o alanda özgün çalışamalar yapmış olurum? "

Ve zaman geçtikçe, bu sorularıma net, doyurucu, gerçekçi, rahatça uygulayabileceğim cevaplar bulmaya başladım. Aşağıda bu kitap konularını sizlerle paylaşacağım. Belki yazdıklarım size de makul gelir. Belki sizler de bu konularda kitap yazarsınız. Böylece çok yönlü bir kitap yazma hareketliliğine, motivasyonuna ve belki de tatlı rekabetine öncülük etmiş olurum. Böyle bir durumdan büyük bir gurur duyacağımı da izninizle belirtmek isterim.

1 - Blog yazarlığı hakkında yazacağım kitap: Biliyorsunuz, şu an öncülüğünü yapmakta olduğumuz iş kolu, blog yazarlığı, yalnızca Türkiye'de değil, Amerika da dahil, tüm dünyada çok yeni... Yurtdışını çok iyi takip edemedim. Ama bildiğim kadarıyla, Türkiye'de henüz bu konuda yazılmış bir kitap yok. Ben ülkemde bu türden kitapların ilk yazarlarından olmak niyetindeyim. Blog kategorisinde yazdığım yazılar, hem bunun için yazı biriktirmek amaçlı hem de düşüncelerimi yayın tarihleriyle resmi kayıt altına almaya çalışıyorum.

Sürekli aynı konularda yazıyorum. Çünkü çağımız, tematik yazmayı gerektiriyor. Tematik yazarlar, çok daha hızlı öne çıkıyor, çok daha rahat fark yaratıyor. Artık yazarlık, Yazılan konuda ustalaşmak, uzmanlaşmak istiyor. Aynı konuda farklı yazılar yazabilmek, sürekli farklı alanlarda yazmaktan çok daha zor, çok daha büyük bir birikim ve emek istiyor. Bu zorluk, benim için çok farklı, adrenalin düzeyi yüksek bir motivasyon kaynağı... Böyle davranarak ne kadar başarılı olacağımı zaman ve okurumun takdiri gösterecek.

2 - Galatasaraylı olmak: Bu konuda bir kitap yazacağımı, daha önceki bir yazımda açıklamıştım.

3 - Aşk hakkında konusunu şu an açıklayamayacağım bir kitap üzerinde çalışmaya başladım.

4 - Bugüne kadar " ilişkiler " konulu yazılmış tüm yazılarım ilk kez burada yayınlandı. Ancak bu yazılarımdan bağımsız olarak yine ilişkiler konulu, ancak hiçbir yerde yayınlanmamış yepyeni, farklı bir yazı dizimi kitaplaştıracağım.

5 - Yazılmış yazılarımdan beğendiğim ve çok okunan yazıları seçip derleyeceğim bu derlememi: " Cemce yazmak " adıyla yayınlayacağım. Ancak piyasada yayınlanmış yazılardan hazırlanmış binlerce kitap olduğundan, bu konuda hiç acelem yok.

Sevgili okurlarım, Bundan sonra " ilişkiler, siyaset, futbol " konuları dışında yazdığıma çok nadiren tanık olacaksınız. Belki arada denemeler, çok nadiren de astroloji yazabilirim.

Umarim bu yazımdan sonra " Neden blog yazmak konusunda bu kadar çok yazıyorsun? " diye bir soru gelmez. Ama yine de bu türden sorulara muhattap olursam, sorunun sahibine bu yazımı okumasını önereceğim.

Evet, " Blog yazmak " konusunda sıkça ve fazla sayıda yazı yazdığımı kabul ediyorum. Ancak unutulmamalı ki, bizler, bu tür yazarlığın ülkemizdeki öncüleri konumundayız. Ve bizden sonra geleceklere yol göstermek zorundayız. Biz bu işi öğrenirken kafamızı, gözümüzü yarıyor, çukurlara düşüyor, hatalar yapıyoruz diye, gençler de aynı hataları tekrarlamak zorunda değildir herhalde!

Ama öyle, ama böyle... Herkesin sorumluluk duygusu kendine özel olmak üzere, blog yazarlığı hakkında ciddi bir yazılı kaynakça oluşturma zorunluluğumuz var bence arkadaşlar. Ve ben,  bu düşüncemle tutarlı olarak blog yazarlığı hakkında sık sık yazmaya devam edeceğim.

Bilinmesini istediğim bir başka konu da şu: Söz konusu yazılarımı kendim için de yazıyorum; yalnızca başkaları için değil... Çünkü ben de bu çok yeni yazı kolunun en yenilerinden ve daha birçok şey öğrenmesi gerekenlerindenim. Yazdıklarımla, kendimi de blog yazarlığıyla ilgili eğitmek, geliştirmek, yenilemek derdindeyim.

İnsanlara ne yapmalarını öneriyorsam, aynılarını kendim de yapmalıyım ki, hem kendime hem okuruma karşı daha tutarlı, daha gerçekçi, daha rasyonel, sorumluluk duygusuna sahip bir yazar olabileyim.

Tabi ki, herkesin her yazdığına insanlar eşit düzeyde ilgi duymak, zaman ayırmak zorunda değil... Buna benim, bizim, hepimizin de yazdığı yazılar dahil...

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazacağı kitapları sıralayan ilk yazar olduğunuzu sanıyorum, çünkü birinci kitap bitene kadar trend değişirse sıralamada değişir. BLOG yazarlığının kitabı olabilir mi? kes yapıştır, oku özetle, şiir diye herşeyi yaz ama özgünü az bir platformun kitabını en çok ben merak ediyorum. GS olmak hakkettiği nitelikte olursa çok cazip, yeryüzündeki ilk cinayetin nedeni olduğu öykülenen AŞK son insana kadar çok cazip olacaktır, farklılıkları irdeleyecek İLİŞİKİLER başlığıda çok cazip, BLOGLARINIZ zaten AŞK, İLİŞKİLER ve BLOG başlığından oluştuğuna göre bloglardan oluşacak ilave bir kitap nasıl olabilir? EN ÇOK bu kitap başlıklarını nasıl tasarladığınızı merak ediyorum:) "Hayaller Büyük, Hedefler Küçük olmalı" blogu öneriyorum, başarılar diliyorum...

Kadri KANPAK 
 28.07.2013 9:58
Cevap :
Ben de merak ediyorum doğrusu! Cemce sevgilerimle...  28.07.2013 20:00
 

Sanırım iyi bir Cemce kitabı olur, kolay gelsin. selam ve saygılar

Nizamettin BİBER 
 27.07.2013 12:39
Cevap :
Teşekkürler sevgili kardeşim. İnşallah dediğin gibi olur. Cemce sevgilerimle...  27.07.2013 19:59
 

Cem bey yakışır size ne diyelim hayırlısı olsun.

Vatan sezer 
 26.07.2013 10:57
Cevap :
Olsun güzel kardeşim. Cemce sevgilerimle...  26.07.2013 14:16
 

Şimdiden kutlarım ve okurunun bol olacağına inanıyorum. Zira hepimiz için yararlı olacak bir kaynak olabilecek elimizde, dilerim kendisinde o birikim gücünü hisseden başka dostlara da yol açar bizlerde değişik fikir ve önerilerle yolumuza devam ederiz. "CEMCE YAZMAK" da çok iyi fikir kitap sayfalarında yerini bekleyen çok yazınız var. Sevgi selamla yolunuz açık olsun Cem bey

Cemile Torun 
 25.07.2013 23:34
Cevap :
Emeğinize de, düşüncelerinize de çok teşekkür ederim sevgili Cemce sevgilerimle...  26.07.2013 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1310
Toplam yorum
: 3576
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster