Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
786
 

Blog yazıları ve okurları

Blog yazıları ve okurları
 

Gazeteyi alır okursunuz. Gazetede, şok olaylar haberi olmadıkça, her şey sınırlı ve monotondur çoğu kez. Orada haberler, gündemle ilgilidir. Köşe yazıları çoğunlukla aynı konuya değinir. Okuduğunuz her yazarın üslubuna alışır, kelimelerinden cümlenin nasıl geleceğini bile tahmin edersiniz. Aynı gazetede hoşlanmadığınız yazarlar da olabilir, onları okumazsınız. İlaveler, ekonomi, bilim ve sanat olaylarının dışında, daha çok magazinle ilgilidir.

Gazeteler, kolektif çalışmanın bir ürünü.

Blog yazıları , gazete yazılarından farklı ve çeşitli.Sanki bireysel üretim gibi. Bu açıdan, gazete ilavelerine de benzemiyor.

Blogların önemi, yüzlerce, binlerce yazarının bulunmasıdır. Herkes aklındakini yazıyor. Her çeşit seviyeden yazılar var bloglarda.

Bazen bloglarda boşa gezindiğiniz de olur. Kendinize göre bir tat, bir lezzet bulamadığınız zamanlar.

Yazıların çokluğundan bazen bocaladığınız da olur.

Bu durum, arının bal aramasına benziyor. Hiç konmadan, dokunup geçerek ya da konaklayarak geziniyorsunuz.

Milliyet blog, yazım kurallarına, yazım yanlışlarına biraz da yazı niteliğine bakarak . yazıları kabul edip yayınlamakta.

Yazan memnun, yazdıran da.

Yazılar; öğretici, eğitici , düşündürücü, eğlendirici olduğu sürece bir değere sahiptir. Kurallara uygun, fakat içi boş yazıların niteliği her zaman tartışılabilir.

Yazı yazmak aynı zamanda bir sanat.

Okul yıllarımda , yazı konusunda ders kitabındaki bir yazı beni çok etkilemişti. O zaman, elektronik ortamda yazı yazmak yoktu. Daha çok kağıda yazılırdı yazılar. Daktilo, yazı yazan herkeste bulunabilen bir araç değildi.

Yazı, aşağı yukarı şöyleydi;

“Yazar olmak isteğine karşılık günde kaç kez yazı yazdın? Kaç kez yazı yazıp çöpe attın?”

İnsanlar neyi okur, kimi okur ve neye ilgi duyar? Bunları tahmin etmek oldukça zor.

“İçinden geldiği gibi yaz, okuyan okur.”

“Her yiğidin bir yoğurt yeme tarzı var”

Her okuyucunun ağız tadı başka. Bunları, milliyet blog, sitesinde kategori olarak sıralanmış. Seç, seçebilirsen, hangisi sana göre, hangisi değil.

Ama, her şeye rağmen kitabın tadı başka.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn. Hocam.. Laf olsun torba dolsun yazmaya çalışan olduğu gibi bir frekensı olmadan ve bazen de belden aşağı yazarak reyting yapacağını sananlar da var. Bütün bunlar yazanların sorunu fakat son zamanlarda Sn. editörlerde ona-buna karışmayan yazılar cinsinden,, ilişkiler, kitap, sinema, şiir v.s benzerleri yazmaya yönlendiriyor kanataindeyim. Son zamanlarda çıkan yazılara bakılırsa benim gözlemlerim bu yönde. Blogların edebi, bilimsel yazmak talep edilmiyor. Erovision konusundaki eleştirilerimi verdim son yazımla reddeildi. Kızma derecesini aştığım söylendi tüm kelimeleri tekrar düzenlendim yine yayına alınmadı. Yazıyı mail attım hangi kelimeler uygun değilse sileceğim size göre uygun olmayanları algılayamıyorum dedim 24 saat geçti bir haber bile vermiyorlar. Uyguladıkları ciddiyet hakkında şüphelerim oluşmaya başladı sanırım ayrılık vakti geliyor veya sanırımki uzaklaşmamı istiyorlar. Yeni taze kan yani yeni yazar istiyorlar.. Size saygılarımla.

Ermert Revsen 
 05.01.2009 23:37
Cevap :
Sayın Ermert, Editörlerin veya yönetimin, " eski, yeni" diye bir politikalarının olacağını sanmıyorum. Son yazınızda mutlaka bir pürüz olabilir.İnsan her zaman aynı olamıyor. Son yazıyı ben de merak ettim doğrusu. Okuyucu kitlesi çok değişik. Gazeteler , televizyonlar tamamen magazine yönelmiş durumda. Yarışmalar, kadın programları, evlendirme programları gibi. yayıncılara göre önemli olan okuyucu veya seyirci sayısı .Selamlar...  06.01.2009 22:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 502
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1433
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster