Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
627
 

Blog yazılarına yorum almak !..

Blog yazılarına yorum almak !..
 

Eğer, bir weblog’ a düzenli olarak yazıyorsanız, ya da yazmaya çalışıyorsanız, yazdığınız yazının konusu ne olursa olsun, kimler tarafından okunmuş olursa olsun, birilerinin yazınızı okuduktan sonra size bir satırlık bile olsun bir cevap yazması, yazınızı yorumlaması, yada eleştirmesi çok güzel bir şey.

Internet’te yoğun bir şekilde dolaşanlar bilirler. Birçok sitenin içinde forum bölümleri var. Bir çok da forum siteleri var. Belli bir konu dahilinde fikrinizi belirtiyorsunuz ve rumuzunuz yada isminizle birlikte ilgili forum’da çıkıyor. Sizin yorumunuzu gören de bir yorum size yapıyor. Başka okuyanlar, başka yorumlar yapıyor. Bu bir zincirin halkaları gibi uzayıp gidiyor. Hatta ben bir çok forum sitesinde, zamanında güncellenmediği yada üzerinde ciddiyetle durulmadığı için, bir-iki sene öncesinin yorumlarını bile gördüm. Bazı muhteremlerde zinciri takip etmediği için aylar hatta yıl sonra bile yorum yazma gafletine düşmüşler.

Bahsettiğim bu yorumlar genelde çok kısa oluyor ve çoğu zamanda zincirleme gittiği için, konunun orijininden uzaklaştığını gözlemleyebiliyorsunuz. Bu da benim gibi okuyucularda biraz “sinir harbi” yapıyor ki, okuma zevkim kayboluyor.

Bunun haricinde, devamlı olarak yazı yazı yazılabilen weblog’lar, blog siteleri var. Çoğu düzensiz, karma içinde ve kontrolsüz blog siteleri. Kontrol mekanizmasının olmadığını, sayfa tasarımından yada gazetecilik dilinde mizanpajından anlayabiliyorsunuz. Şimdi, bu yazıyı okuyan siz değerli weblog okuyucu “ bloglar özgür iradeyle oluşturulmuş yazı yazma platformlarıdır. Burada herkes düşüncelerini özgürce yazar, bir kontrol mekanizmasının olması, özgür iradeyi engeller” gibisinden düşünebilirsiniz. Düşüncenizde haklı da olabilirsiniz. Ancak, kontrolsüz ve ağdasız yazıları okuduğunuzda, seviye çıtasının ne olduğunu, “ne kadar da öylesine yazılmış “ olduklarını hissedebilirsiniz.. Dolayısı ile bu yazılara yorum yapasınız içinizden gelmiyor.

Ben daha önceki bir yazımda da belirtmiştim. Milliyet weblog’u ile tanıştıktan sonra, yazdığım birkaç tane blog sitesinde yazı yazmayı durdurdum. Artık yazmıyorum. Çünkü, yazmaktan haz almıyorum. Haz alarak yazdığım yazılara da yorum almıyordum. Yorum ve eleştiri almadığınız yazılarınınız doğru mihrapta mı olduğunu anlayamazsınız. Ben burada yazı yazarken, milliyet weblog’unu uzun süre blog sitesi olarak algılamak istemedim. Zira farklı bir konsept vardı ve sanırım yazan diğer arkadaşlarım da en az benim hissettiğim duygularla bir gazete yada dergiye yazı yazıyorlarmış gibi yazıyorlar. Birçok kalem arkadaşımın yazısında bunu hissedebilirsiniz.

Bloglar için, “sanal günce, web güncesi “ gibi terimler de kullanıyor. Bazıları da internet günlüğü tabirini etiket olarak kullanıyor. Günlük size özeldir, yazdıklarız o kağıtlarda o defterde yada bilgisayarınızdaki editör programlarında kalır. Ama web bloglarında yazdığınız yazılarınız onlar, binler tarafından okunabiliyor. Herkesin gözlerinin önüne serebiliyorsunuz yazılarınızı. Günlükler özel yaşam notlarıdır, herkese açılamaz. Hatta şimdiye kadar hiç yapılmamış bir uygulamayla hafta bir gün hatta yazdığınız yazının bir kısmı dahi olsa, ulusal bir gazetede yayınlanabiliyor. Ama ben hiçbir zaman, “ sevgili günlük .. “ diye başlayabileceğim bir günlüğüm olmadığı için ve yazsam bile bunları herkesin gözü önüne sermeyeceğim için, bugüne kadar yazdığım yazılarımda bu tür bir hissi ve kendime özel notlarım olmadı. Bundan sonra da olmayacak.

Milliyet Blog yazarları çok şanslı. Zira daha elit bir ortamda yazıyoruz ve yazdığımız yazılar anında okunabiliyor. Okunan yazılara eleştiriler, yorumlar yazılabiliyor. Yazılan yazılar kadar, yapılan eleştiriler ve yorumlar da son derece düzeyli ve bir o kadar da yetişkin insan yorumu. Ben bana gelen yorum ve eleştirilerin çoğuna yayın izni veriyorum. Bu eleştiriler ve yorumların her türlüsünü dikkate alıyorum. Pozitif eleştiri ve yorumlar beni motife ederken, yapılan olumsuz eleştirileri de yabana atmadan, bir sonraki yazılarımı daha dikkatli yazıyorum. Yani ham olarak düştüm buralara, yavaş yavaş pişiyorum. Bunda benim yazı yazma isteğim ve varsa becerim kadar gelen yorumların da payı büyük. Gelen yorum ve eleştirilerin genelinde teşekkür ve “elinize, yüreğinize, kaleminize “ sağlık” mesajları aldığımda da birileri ile ortak payda da birleşmenin ortak paydasını yaşıyorum.

Yazan ile okuyanın ortak paydada buluşması çok önemli. Bunun için daha fazla yorum ve daha fazla eleştiri benim kabulüm. Buradaki diğer kalem ve fikir arkadaşlarımın da buna itirazı olacağını sanmıyorum.

Olgunlaşan yazar, daha ilerici, daha engin yürekli ve daha aydınlatıcı yazılar yazar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevgili kardeşim, yazın zaten bir yorum olduğundan ayrıca yorumlamıyorum, ancak aynı fikirde olduğumu belirtmeliyim. yazım stilini de çok beğendim..selamlar....

mamut 
 14.02.2007 18:22
Cevap :
Mesaj atma inceliğini gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazılarımı beğendiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim. Sevgi ve selamlar  15.02.2007 11:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2549
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster