Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

16 Ekim '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
530
 

Blog zamanı

Blog zamanı
 

Yazıyla ilgili değil gibi ama ilgili: ceple üç boyutlu çekim ve bloga resim, dediğinizde uyar.


Sonunda okunma sayımı yüzün altına çekmeyi başardım, başardılar. Son on yazımın ortalaması 50-60 civarı. İşte sevgili MB yazar ve okurları, buranın gerçek okuyucu sayıları.

Çoğunun yaptığı; bir tık, iki satır oku ve yallah!

Kimseye yorum yazma sana da yorum yazmazlar; yazıyorlarsa senin gül gibi yazına değil, karşılıklı gönül işine bir iki kelamdır; aldanma!

Sen ki, yazdıkların dünyanın en güzel metinleri, şiirleridir senin içinde. Ama gerçeği asla öğrenemeyeceksin bu hengamenin içinde.

Bana yeni şeyler anlat canım kardeşim. Google’dan bulacağım ansiklopedilerden bahsetme; bilineni tekrar etme, yağlama kelimeleri, yorma; gerçeğe yaklaş ama zorlama.

Gittiğin-yediğin senin olsun, gördüklerin kaba ayrıntılar: sahi bir kent öyle mi gezilir?

Yemekler neden hep enfestir; hiç mi ağız tadınız yanıltmaz?

Kalem zorlandıkça, bastırınca üzerinden gidile gidile kelimelerin, ucu kırıla kırıla ufacık kalmış; naif anlatımlardan keskine eğrilmiş.

Bir sorun var ama adını siz koyun. Sanki yeni gelenlerde aynı kitaplardan beslenmiş.

Aynı söylemler, söylenecekler, yazılanlar, yazılacaklar; zaman akıyor en acımasız haliyle bize bakar.

Ve nedendir okuyanlar meraksız, heyecansız…

Dört bölüm yazının neden eşit değil okumaları; dağlar kadar farklar var sayılarında ve hepsi birbirine sıkıca bağlı?

“Okura yaz” mı, okunura yaz mı?

Yoksa bırak yazma mı?

Bazıları haketmedikleri övgülerinde rüya aleminde, bazıları zaman doldururken burada; sahi gerçekten gerekli mi burada yazmak, böyle taraflı yöntemlerde?

Ne zaman ve her zaman; zaman kimse için boş akmaz. Boş bile bir anlam ve yük taşırken tüketilen zaman veya MB yediği ve bizden aldığı zamana bu yazım.

Sağlıcakla dostlarım…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet blog sayesinde okuma alışkanlığım arttı diyebilirim.Yazmaktan çok okumayı tercih ediyorum.Bir günde 50 tane blog okuyabiliyorum.Yaklaşık 30 tanesine yorumda yazıyorum.Okumaktan hoşlandığım yazarlar habercimde kayıtlı.100'ü geçkin bir rakam var habercimde.Fakat okumayı sevdiğim yazarların tüm bloglarıda güzel oluyor diyemem.Mesela siz sürekli yazan birisiniz ve yazdıklarınızın hepsine yorum yazmam imkansız.Hepsini beğeniyorumda diyemem.Fakat bunu sizle tartışacak bilgi ve deneyimede sahip değilim.Bazıları bloğu forum olarak kullanıyorlar.Bir nevi arkadaşlık sitesi gibi.Bana yorum yazarsan bende sana yazarım hesabı.Ne kadar doğru tartışılır tabii.Burada sanırım yazarın amacı önemli.Yazmak mı istiyor,okumak mı,okunmak mı,arkadaşlar bulmak mı,gündem yaratmak mı ? gibi.Bilmiyorum yanılıyor muyum ? Fakat burada olmaktan keyifliyim.Okunanlarından yorumlanması taraftarıyım aslında.Belki bir nevi teşvik olabilir diye düşünüyorum.Birçok güzel yazıyıda kaçırdığım için üzülüyorum.saygılar

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 20.10.2008 4:41
Cevap :
merhaba. artık sık yazmayacağım. birilerinin "had", "saf" ve "göz" kelimelerini doğru kullanmasını isterdim. yorumunuza katılıyorum. gayet isabetli tespitleriniz var. çok değerli katkılarınız için teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.  20.10.2008 11:07
 

Ayrıntıdan bütünü işaret etmektesiniz. Yoksa burdaki yazılarımızın okunma oranları bizlerin yazma niteliğini tam olarak belirlemez. Tabi madalyonun diğer yüzü var parmak bastığınız, okumaktan çok okunmaya eğilim de var. Sanki bir ispat çabası, reyting savaşı (al gülüm, ver gülüm arkadaşımız Ali'nin hoş tespiti gibi)sade burda değil kitaplarda da böyle. İçi boş ne kadar kitap dolu raflarda bilirsiniz. Seçicilik; daha okumayı sevdirmeyi başaramadığımız neslimize, bir de seçiciliği nasıl öğreteceğiz? Tabi ki birşeyler sunuyorsak buna gösterilen ilgi bizim için önemlidir. Ama okunmada da orandan çok nitelikli okuyucu önemlidir. Sizin sunduğunuz cümleler karşıdakinin anladığı kadardır ya. İşte bu anlama kapasitemizi yükseltmek için nitelikliyi seçip okumak ve sevdirmek sorunumuzu nasıl aşabiliriz? Bizi her alanda başarıya ve kurtulaşa götürecek, anlayan ve anladığını sorgulayan bireylerden oluşacak bir toplum. Teşekkürler yazınıza bir ayrıntı da neler saklıydı? Paylaşmak istedim,sevgilerle.

TC kaan kartal 
 19.10.2008 15:11
Cevap :
harika bir anlatım ve yazımın özeti. çok mutlu olduğumu bilmenizi istedim. sevgi ve saygılarımla, sağlıcakla kalın.  20.10.2008 11:03
 

NERDE KALMIŞTIK..EVET ÖNCE TEKRARLIYORUM YİNE CANINIZI SIKMAYINIZ..ÜZÜLMEYİNİZ..! BURASI SERBEST BİR ALAN,DEMOKRATİK BİR PORTAL.. İSTEYEN OKUMADAN TIKLAR, İSTEYEN SONUNA KADAR OKUR..O KUYUCUNUN TAKDİRİDİR.. YAZAN İSE İSTER YEDİĞİ LOKMAYI YAZAR,GEZDİĞİ SOKAĞI,GÖLÜ,NEHİRİ ANLATIR...BUNLARA HİÇ BİR KİMSE DEMOKRATİK OLARAK MÜDAHALE ETME HAKKINA SAHİP DEĞİLİZ ELBETDE Kİ..! BENDE YERİNE GÖRE EVET SEVE SEVE ANSİKLOPEDİK BİLGİ AKTARIP,YAZIYORUM ve BUNUDA OKUYANLARIM SEVİYOR..DEMEKKİ BİR PROBLEM YOK BENİM İLETİŞİMİMDE..! MÜHİM OLAN NE BİLİYORMUSUNUZ YAZDIĞINIZ YAZIYI SEVDİRİP,OKUTABİLME SONUNA KADAR..NOKTASINA VİRGÜLÜNE KADAR..! .-))) KARŞI TARAF ALAMIYORSA DEMEK Kİ FAZLADA YAPACAK BİR ŞEYİMİZ YOK HERHALDE BU DURUMDA..! .-))) SEVGİLİ DOKTORCUĞUM,ÜZÜLMİYELİM.. BU KISACIK ÖMÜRDE BUNLAR PROBLEM ETMEYE DEĞMEZ BENCE..FAKAT TABİİ YİNEDE SİZ BİLİRSİNİZ..? SİZE ve GÜZEL,ŞİRİN MERSİN'imize KUCAK DOLUSU SEVGİLER ve SELAMLAR..! .-))) GERÇEKTEN HAYAT ÇOK KISA ve HOŞ OLMASINA RAĞMEN BOŞ MALESEF..,-(((

Necip Köni - Adana / TR 
 18.10.2008 17:38
Cevap :
çok teşekkür ederim değerli katkılarınız için. okunmak, yorum almak yazıların test edebilmesi için bazen gereklidir. ansiklopedik bilgiden kastım ise heryerde bulunanbilecek anlatılardı. en içten saygı ve sevgilerimle, sağlıcakla kalın.  19.10.2008 9:32
 

BENCE SEN KENDİNİ BOŞUNA ÜZÜYORSUN GİBİ GELDİ BANA..!:-)) ELBETDE SİZİN BU ŞİKAYELERİNİZDEN BİZLERDE MUZDARİBİZ(Ayni dertten ızdirap çekenlerdeniz) KİMSEYİDE ZORLUYAMAYIZ Kİ ELBETDE.."GEL GARDAŞIM SONUNA KADAR BENİM ŞU YAZIMIN NOKTASINA,VİRGÜLÜNE KADAR OKU DEMEYEDE HAKKIMIZ OLMASA GEREK..! KİMSEDE (Bende dahil) ÇOK ÇOK İLGİMİ ÇEKMİYORSA DOĞRUSU YAZININ ŞÖYLE BİR ÖZETİNE BAKIYORUM HERKESİN YAPTIĞI GİBİ SONRADA EN AZINDAN KISACIK BİR ÖZETCİKDE OLSA, YORUM ŞEKLİNDE DÜŞÜNCEMİ AKTARMAYA ÇALIŞIYORUM..KİMSEYİDE İNCİTMEDEN ve KIRMADAN BU İŞİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUM..BELKİDE HATALARIMIZ OLMUYOR MU..? ELBETDE OLUYORDUR..! BUNU NEDEN SİZE UZUN UZADIYA YAZIYORUM BİLİYORMUSUNUZ..? ÜZÜLMİYESİNİZ ve ÜZÜLMİYELİM DİYE..YAHUU ARKADAŞ BU YORUM KUTUSUNDAKİ (1000-Harf) KOTASI BANA YETİŞMİYOR DOĞRUSUNU SÖYLEMEK İSTERSEM,ÇÜNKÜ ÜSTÜN KÖRÜDE YORUMUMU ve DÜŞÜNCEMİ EKSİK BIRKAMAK İSTEMİYORUM DOĞRUSU, NEYSE BU DURUMDA (2.ci) BÖLÜME GEÇECEĞİZ,DURUM ONU GÖSTERİYOR..:-))) (Devam edecek)

Necip Köni - Adana / TR 
 18.10.2008 16:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster