Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
181
 

Blogculukta son durum

14 yıldır internet kullanıyorum. 14 yıldır da internette yazıyorum. Dolayısıyla, konunun ülkemizdeki sürecini adım adım izleme olanağına sahip olmuş durumdayım.

Artık on binlerce blog yazarı var. Buna Facebook ve Twitter dahil değil.

Tuhaf durumlar hasıl oldu:

İnsanlar, internet aracılığıyla daha aptal ve daha cahil oldular.

İngilizce’ye veya başka bir yeni standart dile ulaşılamadı, yerellik arttı.

Yazı dili zarar gördü. Sözdili düzensizliği hakim oldu.

İnsanlar daha az okur oldular.

İnsanlar daha da çok okumadan yazar oldular.

Gayrıciddi konular; futbol, yemek, magazin, burç, vd en çok yazılan konular olmayı, gazetelerdekinden daha çok duruma getirdiler.

2 durum var ki ortaya çıkan, en tehlikelisi onlar:

İnsanların söyleyecek sözü olmadığı ve demokrasinin gereksizliği ortaya çıktı.

Tamam, dezenformasyon ve bilgi faşizmi zaten vardı ama bunu iktidar seçkinleri yapıyordu, entellektüeller değil.

Yaşamında hiçbirşeyi beceremeyen insanlardan söz eder olduk. Tornavida sıkmayı bile beceremeyen insanlardan. En basit yaşam gerçekleri yokmuş gibi davranan insanlardan.

Bu insanlar, yazar olsa ne olur, olmasa ne olur.

İnternetin bu bolluğu ve kalabalıklığı aldatıcı. Çok yakında bu sistem çökecek. Çökmesine de, onun böyle sürmesini isteyenler neden olacak.

Eskiden halk adına yargılama vardı, şimdi halkı yargılama ve ölüme mahkum etme var.

Yazık.

Ancak, bir gösterge daha var: Wikipedia, global sıralamada giderek daha yukarıya çıkıyor. Sonuçta, bir bilgi azınlığı, bir de aptal-cahil kitlesi oluşmakta. İkincisi olan çoğunluğun ortalama eğitim 12 yılı bulur oldu. Tahsil cehalet bile alamıyor artık.

Bolluk yokluktan, havuç sopadan daha zararlı artık.

Gelecek hep gelir ve uzun sürer.

Yokluk ve sopa, o uzun gelecekte az sonra.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahsettiğiniz durumun bir adı da "vasatların -ve vasat altıların- egemenliğinde ters seçimlerin dayanılmaz galibiyeti" olsa gerek! İktisatta-siyasette, benzeri her türlü "kaynak yönetimi" alanında benzer sorun uzunca süredir hep var zaten! Faturayı "vasat üstülerle" birlikte ödenecek olması da alışageldik bir durum zaten!

Ersin Kabaoglu 
 10.02.2012 19:38
Cevap :
Sorun bunun insan kalitesi arayan G-7 ülkelerinde bile aynı olmasında. Bu vasatlar ve vasataltılar uygarlığı çökertiyor. Çoğunluk onlarda, doğrudur.  11.02.2012 7:09
 

14 yıldır internette yazmanız gerçekten büyük bir tecrübe. Blog sayınız da oldukça fazla. Bu durum karşısında fikirlerinize karşı gelmek anlamsız olacak . Fakat ben iki konuda sizinle fikirlerinizle uyuşmayan iki hususta görüş beyan edeceğim. Birincisi , blog eğer " günce " ise, güncede kalite aramak, bu yazı türünün ruhuna aykırıdır. İkincisi, blog siteleri hiçbir zaman çökmeyecektir bence. Zira hem yazan sayısı, hem de blog sayısı giderek artmaktadır.Yazılacak konu asla tükenmez. Bakın, pinpon dedeler bile gazetelerde halen köşe yazarı.Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 10.02.2012 18:21
Cevap :
Güncede kalite aramak, romanda kalte aramakla aynıdır, ikisi de eşdeğerde birer yazın türüdür. Blog siteleri, teknik nedenlerle çökecek (okur sayısı da, matbu gazeteler gibi azalacak ama o ayrı konu).  11.02.2012 7:07
 

Merhaba sayın yazar, ilk yorumumda; "Eskiden bilge biri, kültürlü biri konuşurken..." diye başlayan cümledeki bilgelikten kastımın , "Konuşan otoriter bilge imajı" olduğunu nasıl çıkardınız, inanın şaştım. Bu da, yazınıza yanlış konmuş bir ironi olsun diyelim. Saygılar.

hazandagüzeldir 
 07.02.2012 12:52
 

Yerden göğe kadar haklısın değerli arkadaşım. Eskiden bilge biri, kültürlü biri konuşurken herkes susar onları dinlerdi. Şimdi bilenler susuyor (ya da susturuluyor!) üç kuruş bilgisi olmayanlar konuşuyor. Hem de dilleri bir karış! Ve bu yeni nesillerden bilgi-kültür vs. bekleniyor. Ellerine sağlık. Sevgi ve selamlar.

hazandagüzeldir 
 06.02.2012 18:29
Cevap :
'Konuşan otoriter bilge' imajı pek hoşuma gitmese de, yorumunuz için teşekkürler.  07.02.2012 8:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster