Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
542
 

Blogda ölüm

Blogda ölüm
 

Doksanlı yıllardı, bir mühendislik bölümü olsak da öğrencilerimiz çeşitli kültür-sanat çalışmaları da yaparlardı. Bir şiir dinletisine beni davet ettiler ve 50 dakikalık bir program istediler. İlk dinleti için "Şiirde ölüm" konusunu seçtim. Bana ölüm konusunu yakıştıramadıkları için soranlara "Sondan başlamak istedim" diyordum. O dinleti için bir ay hazırlandım. Artık yaşamayan şairlerin ölümü işleyen şiirlerini derledim. Bir de küçük afiş tasarladım, bir kum saati ve altında da Özdemir Asaf’ın "Benden Sonra Mutluluk" kitabından bir şiiri:

Ölüm yavaş yavaş içerden başlar
Biter başkalarında

Son günlerde blog sayfalarımızda ölüm esintileri çarpıyor gözlerimize. Önce Sema Çürük yazdı "Bir gün yazılarım kesilirse şayet..." diyerek açılışı yaptı (1). Ardından Süleyman Ekim’in yazısını okuduk (2). "Blog' da öldüğümü duyursunlar diye yazıyorum" başlıklı yazısını okudumda, usta bir mizah yazarından böyle ciddi bir yazı okumayı düşünemezdim derken, yazdıklarını yalanlayan son cümle kaygılarımı bitirdi. Bir de Özge Dinç’ten yazı geldi "Bu sabah ölsem mesela..." (3)

Yazılardaki bu karamsarlık birden soğuyan ve kasvetli bir hale gelen havalardan mı kaynaklanıyor? Çok yazmak isteyip uzun süre yazamadıktan sonra burada o şansı bulup dilediği kadar yazınca bir bıkkınlık mı oldu?

Özdemir Asaf’In şiirindeki anlam büyük. Anlamın büyüklüğü ikinci dizede saklı. İnsanlar kendi ölümünden sözettiklerinde en çok sevdikleri üzülür. Sevdiklerimizi üzmeyelim.

Son söz: Bir gün birisi çıkar ve "Blogda ölüm" konulu bir çalışma yaparsa dört yazı hazır.

(1) Sema Çürük: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=24144
(2) Süleyman Ekim: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=24228
(3) Özge Dinç: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=24316

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nereye gidiyorum? Daha hayat var:) Ama bazı günler vardır ya,ölüm de gelse umrunda olmaz insanın; böyle bir günün "ölüm"lü başlığıydı yazdığım. "Blogda ölüm"araştırması varsa serde, istifam var... Sevgiyle kalın.

Yorgun Çingene 
 14.02.2007 1:35
Cevap :
İstifanız aynen kabul edildi. Siz de sevgiyle kalın.  14.02.2007 8:33
 

Yakışana da yakışmayana da bir gün uğrayacak.. Bıkkınlıktan değil di ölüm yazım..O an ki hissettiğim yoğun duygulardan kaynaklandı..Belki hatırlanmak, belki anılmak, belki farkedilmek düşünceleri...Ama bir gerçek ki, eğer bir gün dönülmez uzaklara gidersem boş kalan blog sayfamda bu ölüm yazımın olacağına...Ama henüz niyetim gitmek değil daha ...Sevgiler...

Sema CURUK 
 03.02.2007 14:56
Cevap :
Merhaba, elbette niyetin gitmek olmayacak henüz. Ölümü düşünmek ve yazmak için daha çok gençsiniz. Sevgiler.  03.02.2007 15:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2378
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster