Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
472
 

Blogları renklendirmek ve seslendirmek...

Blogları renklendirmek ve seslendirmek...
 

fitnessfashionista.com


Bloglarda en önemli noktanın içerik olduğu yadsınamaz. Ama okunma oranları her zaman içerikle paralel gitmez. Aslında bu konular defalarca yazıldı ve okundu. Bu konuda fazla bir şey söylemeye de gerek yok. Ben bu yazımda bloglarda gördüğüm bazı teknik noktaları hatırlatmak istiyorum.

Bazen blogların içinde, arkadaşlar linkler veriyorlar. Eğer blogunuzu yayına vermeden önce yazınızı bir Word dosyasında yazıp, linkini de oraya yazmışsanız, blog sayfanıza bu yazıyı kopyaladığınızda yazınız içersinde verdiğiniz link sizi gitmenizi istediği sayfaya ulaştırmıyor. Çünkü Milliyet Blogun en iyi özelliklerinden biri de yazılarımızın kopyalanmaması. Ancak yorumlarda bir link vermişseniz yorumunuzla birlikte bu link de kopyalanabiliyor. Eğer yazınızın içersinde verdiğiniz linkin açılmasını istiyorsanız. yazınızı blog sayfanıza yazdıktan sonra linki taslak sayfanıza kopyalamanız. Bu linki kopyalarken, internet explorer tarayıcısını kullanırsanız, linkiniz kullandığınız şablon renginde çıkar, diğer tarayıcıları kullandığınızda ise linkiniz siyah çıkacaktır. Ancak üzerine tıkladığınızda sizi istediğiniz sayfaya götürecektir.

İsterseniz, bloglarınızı müzik eşliğinde okutabilirsiniz. Örneğin bir aşk şiiri yazdığınızda şiirinizin başına bir romantik müzik linki koyabilirsiniz. Bu linke CTRL tuşuna basarak tıkladığınızda şiiriniz müzik eşliğinde okunacaktır.

Siyaset konusunda bir yazı yazacaksanız, siyasetle ilgili bir müzik de koyabilirsiniz. Örneğin bir siyaset yazısı yazdınız, o yazıya uygun bir müzik yayınlamak istiyorsunuz. Yine örnek olarak veriyorum, aşağıdaki linke CTRL tuşuna basarak tıkladığınızda, Ankaralı Turgut'un "Vekilime kaymak lazım" şarkısını dinletebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=hf6cAsE8-Ug 

 

Bunun dışında eğer bloglarınızı kendi sesinizle dinletmek isterseniz, okuduğunuz blogunuzu videoya çekip, dailymotion gibi sitelere kaydettikten sonra o siteye link vererek dinletebilirsiniz. Arzu ederseniz görüntünüzle de blogunuzu seslendirebilirsiniz.

Blog yazarken hiç paragraf kullanılmayan uzun yazıların okunması da çok zor oluyor. Ben şahsen bu tip yazıları okumuyorum. Paragraf kullanarak, vurgulamak istediğiniz kelimelerin üzerinini kalın siyah çizgiyle belirttiğinizde bloglar çok daha rahat okunuyor. Bunun dışında zaten dikkat çekmek istediğiniz kelimeleri blogu hazırlarken anahtar kelimeler hanesine yazarak belirtebiliyorsunuz. Yorumlarda ve mesajlarda paragraf yapmak isterseniz, paragraf başındaki kelimenin önüne <>nin içine br harflerini yazarak, bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bazen beğendiğimiz blogları öneriyoruz. Ancak önerdiğiniz bloglar ana sayfa dışında kaldığında önermenin de bir anlamı kalmıyor. Çünkü yeni önerdiğiniz bloglar arka sayfalarda yer aldığından okunma şansı da çok fazla değil. Ben yeni bir blog önerdiğimde eski bloglardan birini silerek hepsinin ana sayfada yayınlanmasını tercih ediyorum. Ama isterseniz en son önerdiğiniz bloglar ana sayfada olmak üzere sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Bir de önerdiğimiz yazarlar bölümü var. O bölümün amacı beğendiğiniz, okunmasını istediğiniz başka yazarlar varsa onların okunmasını sağlamak içindir. Bu bölümde kendisini öneren yazarlara da rastlıyoruz. Kendiniz zaten okunuyorsunuz. Kendinizi önermenin ne anlamı var? Bunu da anlamakta zorluk çekiyorum.

Son olarak, birkaç blogumda tekrar ettiğim gibi kullandığınız blog fotoğraflarının altına fotoğrafı hangi siteden aldıysanız, o sitenin linkini yazın. Blog taslak sayfasında bununla ilgili bir bölüm var. Telif hakkı olan bir blog fotoğrafını yayınladığınızda başınız ağrıyabilir. Benden söylemesi....

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bloğumuzu Word’de yazıyorsak ve bir internet bağlantısını eklemek istiyorsak üst menüden sırasıyla Ekle ve Köprü tıklamamız yeterli. Sayfanın tümünü seçip blog taslağına kopyaladığımızda bağlantı da kopyalanmış oluyor. Ayrıca bu bağlantıyı sağ fare seçenekleriyle düzenleyebiliyoruz. Örneğin yeni bir sayfada açılmasını sağlayabiliyoruz. Bir kez blog içinde anılan ve/veya ilgi gösterilen başka bir bloğun adını tıkladığımda doğrudan o sayfaya yönlendirdiğini gördüm. Yani uzun bağlantı adresi yoktu. Bunun nasıl yapıldığını öğrenmek isterdim. Bloğu müzik eşliğinde okutmak benim ara sıra uyguladığım bir şey, ancak verdiğiniz müziğin bağlantısı sayfayı tıkladığınızda hemen başlayan bir şey olmalı, youtube gibi. Eğer bağlantı mp3 ise ve medya oynatıcısı varsa Ctrl tuşu işe yaramayabiliyor. 50’nin üzerinde önerdiğim blog var. En son eklediğimi en başa koymak için 50 kez yukarı okuna tıklamak gerekiyor. Başka bir yolu var mı bilmiyorum. Selamlar.

Güz Özlemi 
 27.10.2013 19:03
Cevap :
Uzun bağlantı adresini kısaltmak için, önce linki blog sayfanıza yapıştırın. Ardından fare ile linkin üstünden geçerek mavi renk almasını sağladıktan sonra, yazacağınız bir kelime (örneğin tıklayın gibi) sizi ilgili sayfaya götürecektir. Önerdiğimiz bloglar ana sayfada gözükmedikçe çok fazla dikkat çekmiyor. Eski formatta önerdiğimiz bloglar için sıra numarası vardı. Bu versiyonda numara yerine oklar koymuşlar. Şu an okları kullanmaktan başka çare görünmüyor. Katkılarınız için teşekkürler Yunus bey. Selamlar...  27.10.2013 22:04
 

Değerli yazarımız, gerçekten içerik ile okunma oranı paralel gitmiyor. Öylesine değerli yazarlar ve yazıları var ki,okunma oranına bakıyor,şaşıp kalıyorsunuz. Söyleşi tarzında, çok fazla bilgi ve birikim içermeyen yazıların sahiplerinin ise, okunma oranları binlerle ifade ediliyor. Bazı yazarlarımız da, salt sayı çoğaltmak adına iki satırlık blog yazıyorlar. Yine de, çok renkli oluşu güzel bu ortamın. Arada bir moralimiz, hevesimiz sekteye uğrasa da, yazmaya, okumaya devam ... Siz teknik açıdan da donanımlı bir yazarımızsınız.Yazılarıma resim koyma konusunda bazı arkadaşlarım gibi,sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz,çok sevinirim.Saygı ve selamlar...

Nur Eşmeli 
 13.10.2013 13:06
Cevap :
Merhaba Nur hanım,
Eğer bir yazı binlerle ifade edilen rakamlarda okunuyorsa, bu yazının sadece blog içinden okunması mümkün değil. Blog içersinde ne kadar tanınmış olursanız olun, bloglarınızın MB içindeki okunma sayısı 150 yi geçmez. Çok okunan bloglar genelde güncel olayların yazıldığı bloglar oluyor. O an önemli bir olay yaşanmıştır. Siz de erken davranıp, gazetelerin internette yayınlanan haberlerini blogunuza taşıdığınızda, tıklanma oranı birden yükselir. Ancak olay güncelliğini kaybettiğinde ise artık o yazınız okunmaz. Aynı şey magazin programları ve TV programları içinde geçerli olabilir. İki satırlık blog yazan arkadaşlarımızı zamanında çok eleştirdim. Ama yönetim buna izin veriyorsa bize de bu konuda susmak düşer.
Blog fotoğrafı ve galeri dışında metnin içine fotoğraf koymak istediğinizde, seçtiğiniz fotoğrafın üzerine farenin sağ tuşuna basarak kopyala seçeneğini seçtikten sonra blog içersinde istediğiniz bölüme yapıştırabilirsiniz. Teşekkürler. Saygılar, selamlar..  13.10.2013 17:02
 

Merhaba, okunma endişesi ile görüşleri paylaşmadıktan sonra yazmanın, yazarak mücadele etmenin bir anlamı olur mu? Selamlar...

Mesut KARİP 
 10.10.2013 14:27
Cevap :
Eskiden böyle bir olanağımız yoktu Mesut bey. İnternetle birlikte isteyen herkesin görüşlerini belirtebileceği sahalar açıldı. Bloglar da bunlardan bir tanesi. Hiç olmazsa yazarak içimizi döküyoruz. Benim şahsen paylaşma ve okunma konusunda bir endişem olmadı. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  10.10.2013 15:43
 

Biraz araştırdım baya bilgilendim, uyarınız için çok teşekkürler. Sevgi, selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 08.10.2013 18:13
Cevap :
İlginiz için ben teşekkür ederim Şahin bey. Saygılar, selamlar...  08.10.2013 23:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3370
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster