Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1154
 

Bloglarıma “Spot” yazmayı denedim...

Bloglarıma “Spot” yazmayı denedim...
 

Milliyet Blog’da bloglarımızda SPOT uygulaması başladığını dün farkettim. Kimin aklına gelmişse kutluyorum. Bloglarımız Milliyet’in sayfalarında yayınlanırken başlığı, imajı ile birlikte ilk satırları spot olarak alınıyordu. Bu da kimi zaman anlamsız oluyordu. SPOT’un blog yazarının kendisi tarafından yazılması çok iyi düşünülmüş bir çözüm olmuş.

Hemen uygulamak istedim, yalnızca akşamları blog yazan bir blog yazarı olarak o saatte yeni bir blog yazamayacağımdan, bu uygulamayı denemek için başka bir yol buldum. Son yazdığım blogun içinden SPOT olarak kullanacağım cümleleri seçtim ve SPOT bölümüne yapıştırıp yayına gönderdim. Az sonra yayımlandı ancak SPOT bölümü boştu. Hazırladığım SPOT metinden seçtiğim cümlelerdendi, reddi sözkonusu olamazdı. Demek teknik bir sorun vardı.

Bu akşam yazdığım blogumu yayımladım. Blogları yayımlarken şöyle bir sıra izledim:

1. Google Doküman içine aldığım notları derledim (Aklıma geldikçe bilgisayarda olduğum anlarda buraya notlar alırım, linkler kaydederim).
2. Derlediklerimi Word’e yapıştırdım ve yazımı burada yazdım.
3. Yazının içinden blogu açıklayıcı nitelikte, 200 karakteri geçmeyecek (ikibuçuk satır) cümleler seçip SPOT oluşturup, yazının sonuna ekledim.
4. Yazıyı yazım hataları için denetledim.
5. Yazının tümünü seçtim, kopyaladım, Notepad (Not defteri) içine yapıştırdım.
6. Notepad'den yazıyı seçtim, kopyaladım ve Milliyet Blog’un BLOG GİR penceresindeki metin bölümüne farenin sağ tuşundan “yapıştır” seçip yapıştırdım (“CTRL V” çalışmıyor).
7. Blogun başlığını ve SPOT’u metinden kesip ilgili alanlara yapıştırdım.
8. Bölüm, grup seçip, anahtar sözcükleri yazdım.
9. “Yayına Al” düğmesine basıp yayına gönderip, onay beklemeye başladım.
10. Bu bekleme sırasında imajı tasarladım ve 400 Kbyte’dan daha küçük bir formatta kaydettim.
11. Onay bekliyor altındaki linkten henüz yayımlanmamış bloga gittim.
12. İmajı seçtim ve “Resmi yayına al” düğmesine tıkladım.

İşte bu sırada gördüm, benim SPOT yine gitmişti ve eksik alan olduğu için resmi de yayına almıyordu. Notepad’den SPOT’u alıp yeniden yapıştırdım, Resmi yayına aldım, kaydettim. Yeniden çıkıp girdiğimde yine SPOT yoktu.

ÖNERİLERİM

1. Teknik sorun çözülürken başka düzenlemeler de yapılabilir.
2. Resim girişimde olduğu gibi SPOT girişi de yazarın tercihine bırakılır. SPOT olmayan bloglar SPOT beklenen yerlerde yayımlanmaz.
3. SPOT girişi blog metninden bağımsız yapılır. Ayrı bir “yayına al” düğmesi olur (Resim de olduğu gibi)

SONUÇ

SPOT, Milliyet Blog’un değerini artıracak bir gelişme. Şu andaki durum bir teknik sorun, kısa zamanda çözüleceğini biliyorum.

Ankara, 14 Mayıs 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konudaki teknik cahilliğim ile spot'a ne yazabilirim diye düşündüm kara kara:)) Ee bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp derler. Sayenizde ne anlama geldiğini ve oraya yazdığınız metinden can alıcı bir cümle yazarak yazınızın bir şekilde "ön sunum" unu yaptığımızı öğrenmiş bulunmaktayım şu dakika itibariyle. Teşekkür ederim. Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 16.05.2008 12:18
 

Ben de o bölüme ne yazılacağını bir türlü kestirememiştim ve ' duvar yazısı ' tarzında kullanıyordum. Bir değişiklik olmadığını görünce de ' vardır bir hikmeti ' diyip üç nokta koyup kendimce olayı çözüyordum. Senin anlattıklarını hayatta yapamam, ben yine noktalara devam gibi...Sevgiler, kendine iyi bak.

Esma KAHRAMAN 
 15.05.2008 0:21
Cevap :
Esma Hanım, SPOT için en güzeli, yazıyı tamamlayınca, anlatılanları en güzel vurgulayan birkaç cümle seçip oraya yapıştırmak... SPOT iyi bir uygulama. Saygılarımla.  15.05.2008 0:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2396
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster