Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '18

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
216
 

Blogun Ne Olduğunu Biliyor muyuz?

Blogun Ne Olduğunu Biliyor muyuz?
 

Nurum, Güneşim_Havam, Suyum...


Blogun ne olduğunu ne olmadığını henüz öğrenebilmiş değilim.

İnternet okyanusunda bunca blog olmasına rağmen blog’un ne olduğunu öğrenemememi yadırgar mısınız?

Peki, siz blog’un ne olduğunu biliyor musunuz?

Daha önceleri bu soru bana sorulsa internetten öğrendiğim şu alıntıları söylerdim:

“Blog veya Weblog teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir. İngilizcedeki "web" ve "log" kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır.” (Vikipedi)

“Blog: Yazı, yorum, resim, video ve diğer içeriklerin diğer insanlarla paylaşıldığı web tabanlı kişisel sayfaya blog denir.”

Bu genel tanımı az çok anlıyoruz. Bundan hareketle kişisel bloglar veya bilim dallarına ve bir takım eğilimlere göre birçok farklı blog oluşturulduğunu da anlayabiliyoruz.

Blog yazıları birçok kategoriye ayrılabiliyor. Örneğin Milliyet Bloglarda sayısız kategori var. Bunlardan biri de “blog”

Şimdi düşünme zamanı. Demek ki blog genel anlamlı değil burada, blog diğer kategorileri kapsamıyor. Peki, buradaki anlamı nedir? Yoksa blog diye bir yazı türü mü var?

Şu veya bu konuda, şu veya bu biçimde yazacağımız bir yazı için; “Hayır, bu blog değil.” diyebilir misiniz?” Neyse uzatmayalım. Girişte, blogun ne olduğunu anlayamadığımı yazmıştım ya…

Daha önceleri sözde deneme yazmaya çalışıyordum; ama pek beceremiyordum. Deneme diye yazdıklarımın bir kısmı söyleşi oluyor, bazıları fıkra oluyor, bazıları da hiçbir türe benzemiyordu.

Şimdi blog yazacağım. Oh ne rahat. Yok şu tür, yok bu tür… Yok öyle, yok böyle.

Böylesine rahatlığı da kimseye vermezler doğrusu. Verseler bile ben kabul etmem. Sonuçta okuyucular mevzubahistir. Öyle ya onların kıymetli zamanlarını almaya hakkımız yok. Öyle gelişi güzel yazmak; hiçbir işe yarar bir mesaj vermemek resmen zaman hırsızlığı yapmaktır ki Allah korusun.

Şunu da söyleyeyim: Ben birçok blogta yazılar yazdım. Öğretmen olduğumdan olacak, satır aralarına öğütler sıkıştırdım. Ama okuyucular böylesine öğütlerden hoşlanmadılar. Demek ki okuyucu mesajını kendi bulmalı. Böyle olursa daha yararlı olur veya olurmuş diyeyim. Öyle ya denemediğim bir konuyu gerçekmiş gibi yazmak doğru olmaz.

Şimdi düşünüyorum: Bu yazımızda giriş, gelişme ve sonuç bölümleri yok. Böylede olmaz ki…

Sonra da kendi kendime diyorum ki: İlâhi hocam, öğretmenlikten emekli olalı onlarca sene geçti, hâlâ kural derdindesin… Bırak şu kuralları. Unutma, blog yazıyorsun…

Evet, blog yazıyorum; ama inanın içim rahat değil. İnşallah yaza yaza blog yazmasını da öğrenmeye çalışacağım. Daha önemlisi karınca kadarınca da olsa yararlı olmaya çalışacağım.

Yararlı olmak güzel.

Sabahattin Gencal

Çekmeköy-İstanbul, 29. 11. 2018

Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sabahattin bey merhaba, blog; yazarak deşarj olanlar için internetin sunduğu bir imkandır. Bu bireysel veya kurumsal adreslerde yapılabilir. ANCAK Milliyet Blog bir blog sitesi olmaktan öteye serbest yazarlar platformu olacak kadar çok kategoriye sahip olmasına rağmen AFORİZMA, METAFOR kategorileri yoktur buna karşın BLOG kavramına ve bizzat siteye dair konular için öne çıkarılan BLOG kategorisi hen yararlıdır, hem de geçmişte birileri tarafından deforme edilmiştir. BLOGGER birikimi olan konularda yazarsa katkı, her konuda ahkam keserse karmaşa yaratır diye düşüyorum. Selamlar

Kadri KANPAK 
 10.12.2018 9:46
Cevap :
Merhaba Kadri Bey, İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Görüşlerinize katılıyorum. O kadar ki her konuda ahkâm kesmenin kötü bir virüs olduğunu düşünüyorum. Virüslerden korunmak için ne yapılabileceği konusunda, maalesef bilgimiz yok. Hayırlı günler dileğiyle başarılar.   11.12.2018 8:39
 

Merhabalar Sabahattin Hocam. Sizi burada tekrar gördüğüm için sevindim ve mutlu oldum. Yazınızı paylaştığınız tarihe baktım, daha yeni. Bu bana sizin sağlık, sıhhat ve afiyette olduğunuzu haber vermektedir. Ben de bu "Blog" olayını merak ettim ve ne olduğunu epeyce araştırdıktan sonra, bir de baktım, Zeynep Atikkan ve Aslı Tunç adında iki kardeşimiz "Blogdan Al Haberi" başlıklı bir araştırma kitabı hazırlamışlar. Kitap, Yapı Kredi Yayınlarından çıkmıştır. Kitabı aldım ve inceledim. Kitapta asıl merak ettiğim blogla ilgili şeyleri bulamadım. Kitap daha çok haber blogları, demokrasi ve gazeteciliğin geleceği üzerine kurgulanmış. Selam ve saygılarımla.

Recep Altun 
 30.11.2018 0:26
Cevap :
Merhaba Recep Bey kardeşim, Ziyaretiniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Hamd olsun iyiyim. "Blogdan Al Haberi" adlı kitabı ben de almaya çalışacağım. Hayırlı günler dileğiyle...  30.11.2018 8:14
 

Merhabalar Sabahattin Hocam. Evet hocam, Milliyet Blog'un kategorileri arasında olan "Blog" etiketi benim de dikkatimi çekmişti, ama sizin kadar böyle detaylı dikkatimi çekmedi. Demek ki, yazdığınız, ya da paylaştığınız konu o kadar etiketin arasında bir etikete yakışmıyorsa, o zaman "Blog" etiketini seçerek yazımızın kategorisini tamamlayacağız. Bana göre, "Blog" etiketi kategoriler listesinde joker olarak yer almış. Sayın hocam, yazdığınız yazı çok güzel olmakla birlikte verilmek istenen mesajı da kimse zorlanmadan alabilir. Kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

Recep Altun 
 30.11.2018 0:10
Cevap :
Merhaba Recep Bey Kardeşim, Görüşünüze katılıyorum: Blog etiketinin kategoriler listesinde joker olarak yer aldığı düşünceniz bence de isabetli. Çok güzel bir benzetmeyle özetlemişsiniz. Hayırlı günler dileğiyle selâmlar.  30.11.2018 8:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster