Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
390
 

BM’de Kudüs’le İlgili Ne Oylandı? Anlamı ve Etkisi Ne?

BM’de Kudüs’le İlgili Ne Oylandı? Anlamı ve Etkisi Ne?
 

Önce belirtelim; dün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar tavsiye niteliğindedir. Bu “tavsiye” niteliği, Kudüs’e mi özel? Hayır, Genel Kururu kararları, BM Şartı gereği, daima tavsiye niteliğindedir.

Peki, BM neyi tavsiye etti?

Şunları:

- Kutsal Kudüs şehrinin karakteri, statüsü ve demografik yapısında değişikliğin önünü açacak herhangi bir karar ya da adım yasal olarak hükümsüzdür ve iptal edilmelidir.

- Üye ülkeler Kudüs'te büyükelçilik açmaktan kaçınmalıdır.

-BM, Kudüs'ün statüsü ile ilgili daha önce aldığı kararlara sadık kalmalıdır.

-Kudüs'ün nihai statüsü tek taraflı adımlarla değil, "Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmeleri sonucunda" belirlenmelidir.

Bu maddeleri, 193 ülkeden 128’i tavsiye ediyor. Dolayısıyla, devletlerin üçte ikisi, herhalde, kendi tavsiye ettikleri yukarıdaki kararlara uyacaktır. Bu çok önemlidir.

Karara, ABD ve İsrail’le birlikte, adı pek bilinmeyen 7 ülke daha ret oyu vermiştir.

21 ülke oylamaya katılmamış, 35 ülke de “çekimser” oy kullanmıştır. Bu 56 ülkenin de “tavsiye” kararına uyacakları beklenebilir.

Hâl böyle olunca, Amerika ve İsrail’in yalnızlaştırıldığı görülüyor. ABD yönetimi ve Amerikan halkı, bu sonucu, herhalde, sorgulayacaktır. Trump’ın, oylama öncesi, Amerikan yardımı alan ülkelere, “aleyte oy kullanmalarını” sağlamak için verdiği gözdağı, “güçlü” bir “tavsiye” kararından ABD’nin etkileneceğinin bir kanıtıdır.

Bununla beraber, böyle bir karar çıktı diye ABD “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararını değiştirmeyecek. Fakat kolay kolay da uygulamaya geçemeyecek.

Son dakika Kudüs oylamasında hangi ülke ne oy verdi

x   x   x

OY VERME TAVRI DİKKAT ÇEKEN ÜLKELER

Böyle önemli bir oylamada, tarihî ve kültürel bakımdan bize yakın ülkeleri yanımızda görmek isteriz, değil mi? Bu, büyük ölçüde sağlanmış fakat çok şaşırtıcı biçimde davranan ülkeler de oldu!

Misal, Sırbistan, bizimle aynı yönde oy kullanırken, Bosna-Hersek “çekimser” kaldı. İyi ilişkiler içinde olduğumuz Romanya da çekimser oy kullandı.

Kardeş Türkmenistan oylamaya katılmadı. Yine ilişkilerimizin iyi olduğu, Moldova, Gürcistan, Ukrayna da oylamaya katılmayanlar arasında.

Olayın teselli edici yanı, ABD’nin tehditlerine rağmen, Bosna ve Türkmenistan hariç, bütün İslam ülkelerinin “karar”a olumlu oy vermeleri! Bu güzel fakat bunun sevindirici olabilmesi için, İslam ülkelerinin, birlik içinde, daha etkili karar ve eylemlere imza atabilmeleri gerekir.

Misal, ABD yörüngesinden çıkma azim ve iradelerini gösterebilmeleri!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O oylamayı hatırlıyorum...

Kerim Korkut 
 04.08.2020 21:00
 

Nerdeyse hepsinin iradesi kendilerine ait olmadığı için azimli dvranamazlar.Bugün bile başı çeken Sudi Arabistan yönetimi bile ABD gücü korumasındadır.Ne var ki Arap ülkelerinin hiç biri Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanımamışlardı.Ayrıca Kudüs'ü Bizleri arkadan hançerleyerek İngiliz işgalini sağlamışlardı.Şimdi de Türkiye'ye karşı birlik oluşturma telaşı içindeler...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 29.12.2017 17:11
 

Sayın Cengiz!Önemli bir oylama oldu kardeş ülkelerden bazıları birlik içinde olamadılar ve oylamaya katılmadılar ama sevindirici tarafı ABD nin tehditlerine rağmen İslam Ülkelerinin karara olumlu oy vermeleri.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 22.12.2017 14:45
 

Merhaba, ABD bir yığın tehdit savurdu. Şimdi görmek lazım ne ölçüde sözünde durabileceğini. Bu oylamanın bu yönden de ABD nin gücünü göstereceği kesin. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 22.12.2017 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4961
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1197
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster