Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '10

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
800
 

Böbreğimin bana anlattıkları

Böbreğimin bana anlattıkları
 

Hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu herkes bilir. Herkes bilir bilmesine de insan, ancak başına gelince ve sağlığını kaybetme riski ile karşılaşınca idrak eder. Bu söz daha bir anlamlı hale gelir.

Yaklaşık 15 gündür hafiften böbrek ağrısı çekiyorum. Günde bir iki kez beni yokluyor sanki böbreklerim varlığını bana hatırlatıyordu. Son bir haftadır buna mide bulantısı da eşlik etmeye başlayınca, laboratuvarda çalıştığı halde yıllardır kendi kanına bakmamış olan ben, kan aldırıp testlerime baktım.. Bütün testlerime baktıktan sonra böbrekte taş olma ihtimali ortaya çıktı..İtiraf edeyim ilk başta çok şaşırdım sanırım biraz da korktum. Neyse ki şaşkınlığım ve korkum çabucak geçip yerini meraka bıraktı.

Bu bana neden olmuştu? Bu durumu tetikleyen, hayatımda ve düşüncelerimdeki değişiklik neydi acaba? Bu ağrılar bana ne anlatmak istiyor olabilirdi? Hiçbir şey boşu boşuna olmadığına göre; benim de bundan almam gereken bir ders olmalıydı.

Bana gelen ve hastalığını veya sorunlarını anlatan herkese bu soruları sorarken şimdi sıra bana geldi. Nasıl ki herkese; herşey düşüncelerde başlar, diyorum acaba ben bu hastalıkla kendini gösteren nasıl bir düşünce kalıbına sahibim?

Hastalıkların zihinsel nedenlerine göre böbrek hastalıklarının olası sebepleri; eleştirme, düş kırıklığı, başarısızlık, utanç, bir çocuk gibi tepki gösterme..Böbrek taşlarının ise; halledilmemiş, çözülmemiş öfke yumruları.

Dürüst olmak gerekirse bu sebepler bana uyuyor. Yalnız ben bu özelliklerimin bir çoğunu hallettiğimi düşünüyordum. O kadar zamandır bilinçaltı temizliği yapıyorum değil mi? Bu durum tam olarak halledemediğimi gösteriyor.

Bu durumda yaklaşık 15 gündür ağrılarım olduğuna göre, bu 15 günde yaşadıklarıma göz atmalıyım belki de diye düşündüm. Bu son 15 günde hayatımda öfkelendiğim veya çocuk gibi tepki gösterdiğim bir durum olmuş muydu? Bu sorunun cevabı "evet" ne yazık ki. Şimdi buna sebep olan olaya farklı bir bakış açısı ile bakarak, bu olay bendeki hangi bilinçaltı kalıpla bağlantılı, onu bulup dönüştürmem gerekiyor. Yani biraz daha derinlere inmek lazım.

Böbrek taşlarının sebeplerinden olan öfke yumrularını da dikkate alırsak, önce kendimden başlayarak affetmeye ağırlık vermem gerektiği de görülüyor..

Bana göre hastalıklar; insana kendinde yanlış olan şeyleri düzeltmesi için gönderilen bir arkadaş. Bedensel hastalık olarak görünmeden önce bir çok uyarı ve ikazlar olmuştur ama bunu anlayamadığımız için en son hastalık olarak kendini göstermek zorunda kalmıştır. Şimdi düşündüğüm zaman daha önce gördüğüm işaretleri farkediyorum ama zamanında farkedip düzeltmemiş olmamın sonucu hastalık olarak bana gelmiştir.

Böbrek ağrım bana özetle; kendini ve başkalarını affetmeye ağırlık ver, geçmişi geçmişte bırak, kendini ve insanları yargılamaktan vazgeç diyor.. Sanırım onun söylemek istediklerini çok iyi anladım.. Bu yüzden ona teşekkür etmeliyim..

Bu düşüncelerim tıbbi tedaviyi es geçtiğim anlamına gelmiyor tabi ki..Tıbbi tedavi ile birlikte hastalığın anlamını kavrayıp yaşantımda ve düşüncelerimde değiştirmem gerekenleri de değiştirdiğim zaman tam bir iyileşme olacağına inanıyorum..

Tüm hastalara Allah tan acil şifalar dilerim..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Genetik faktöre de bakmak lazım canım. Sevgiler

A.Nilgün Aktaş 
 20.05.2010 17:47
Cevap :
Teşekkür ederim.. :))  22.05.2010 11:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2352
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster