Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
462
 

Böceğe Atatürk ismini vermek mi böcek kafalılıktır; yoksa bunu sorun yapmak mı?

Böceğe Atatürk ismini vermek mi böcek kafalılıktır; yoksa bunu sorun yapmak mı?
 

Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi bu ülkenin ilk ziraat fakültelerinden biridir. Yanılmıyorsam 1957 tarihinde öğretimine başlamıştır ve üniversitenin ilk fakültesidir.

Ben, Edebiyat Fakültesini Erzurumda okuduğum için, Üniversiteyi de Ziraat Fakültesini de iyi bilirim. Elbette, bundan otuz yıl öncesini... Bu fakülte o zaman da bütün Doğu Anadolu'nun en önemli fakültesiydi.

Geçenlerde, galiba TRT kanallarından birinde, Atatürk Üniversitesi Zıraat Fakültesinin Türkiyedeki böcekler üzerine uzun çalışmalar yaptıklarını, böceklerin insan hayatına olan vazgeçilmez katkılarını inceledikleri ve nihayet bizim coğrafyamızda keşfettikleri yeni böceklerden  bir böcek koleksiyonu oluşturduklarını işleyen bir program izledim.

Bu bilim tarihine geçecek keşiflere de keşfediciler olarak isimler veriliyor. Bildiğimiz gibi bilimsel alanda bu tür keşiflere ya keşfedenin ismi verilir ya da o ülkenin değerli saydığı kişilerin adı verilir.

Ziraat Fakültesinin yaptığı da bu. Keşfettikleri böceklere yeni isimler veriyorlar. Bunlar arasında padişah isimleri de var, başka isimler de... Bunlardan birine de Latince olark "Atatürk" ismini münasip bulmuşlar.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir", diyen bir insandan bir put çıkaran bugünün sözümona Atatürkçüleri hemen harekete geçiyor ve "Atatürk'ün adı bir böceğe verildi", diye olayı gazete manşetlerine çekiyorlar.

Türkiyedeki hemen her yapıya, binaya, köprüye,stada, tiyatroya Atatürk ismi verilirken sorun yok ama bilimsel bir çalışmanın ürünü olarak keşfedilen bir böcek cinsine bu ismin verilmesi Atatürk'e hakaret oluyor!!

İşte, Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir,fendir" sözünün aksine, hayattaki mürşitleri dogmalar ve siyasi menfaatleri olanların tavrı budur.

Tabii, Üniversite yetkililerinin, bir böcek cinsine "Atatürk" adı vererek işgüzarlık yapmaları da yersiz... Bu işgüzarlıklarının bedelini de "Atatürkçüler"den küfür işiterek ödemiş oldular. Nenize lazım, Atatürk'ü putlaştıran bir zihniyetin olduğu ülkede, bilimsel araştırmalara Atatürk ismini vermek!

Ben olsam, kendi ismimi koyardım. Varsın ismim, tüm dünyada bir böcek ismi olarak anılsın. Bundan hiç de rahatsızlık duymazdım.

Hastalıkları, mikropları keşfedenlere onları ismi verilince onlara hakaret mi oluyor.... Behçet hastalığının adı onu keşfeden Türk hekimin adı değil midir?... Bunun gibi nice örnekler vardır dünyadı... Ama burası Türkiye... Hem de Atatürk Türkiyesi!!...

Evet, bu ülkenin şanssız büyüklerinden biri de Mustafa Kemaldir. Ne yazık ki, onun davası bilimden fenden uzak; doğmalara sarılmış, statükoların kulu kölesi olmuş olanların eline kaldı.

İlmi  fenni kendine ilke edinmiş bir adamı, tüm bilimsel gerçeklere aykırı olarak kendilerine put edindiler...

"İzindeyiz" dediler; yan gelip yattılar... Dünya nerden nereye geldi onlar hala "izindeler"

Bütün yaptıkları aradabir Anıtkabire gidip "Atatürkçülük" yapmak!... Bir de bu ülkenin iş yapan, çalışan, bilgi üretenlerine çelme takmak!

Sizin hakkınızdan Atatürk gelirdi gelmeye de, ne yazık ki o da erken öldü!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru Ali Bey,Erkek kadavrası diye derse girmeyen kız tıp öğrencileri var ise yada kadın kadavrası diye derse girmeyen erkek tıp öğrencisi var iken bu konuda bılımsel düşünememiş olmamız gerçekten düş kırıklığı...

mehmet binlik 
 10.12.2012 10:35
Cevap :
Aynen doğru..  10.12.2012 15:31
 

Ali Bey. Sorularımı yanıtladınız, sağ olun. Bilimsel buluşu yapanlar, o buluşa kendi adını verir. Bu kişi/ler, acaba kendi adlarını vermekten niye kaçınmışlar? Bu bile onların niyetlerini ortaya koyuyor. Asıl üzerinde durulması gereken bu olmalı. Tepki gösterenlere saygı duymak gerekir. Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 08.12.2012 22:48
Cevap :
Turgut Bey, keşfedilen sadece bir orijinal böcek değil, çok sayıda var...Muhtemelen bazılarına kendi isimlerini de vermişlerdir. Ancak, onlarca keşif yapan bir ilim adamı hepsine kendi adını verecek değil...Ayrıca, iddia edilenin aksine ben burada tarihe ve önemli şahsiyetlere saygı duygusu ile yapıldığına inanıyorum. Aksine düşünen biri zaten böyle bir işe girişmez...Burada esas olan "Atatürkçü" hassasiyetinin bilimselliği de aşıp işi putçuluk noktasına getirmesidir. Elbette, tepkilere de saygılıyız ama biz de kendi tepkimizi verme hakkına sahibiz...Selamlarımla  10.12.2012 15:34
 

hakkat hocam, "peyganber bocegi" yokmu? Hatta "donek" bitkisi bile var kimsede ustune alinmiyor! Ama maksatli soylersen iste o farkli ! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 08.12.2012 16:31
Cevap :
Bunda ne maksat olacak Nevyorklu...Kafalar örümcek olunca...Yani böyle söyleyip örümceği de aşığılamamak lazım ya...Selamlar  08.12.2012 16:45
 

Aslında Atatürk adını böceğe ad yapmak değil bunu bloga taşımaktır böcek kafalılık. Haşa sakın aynı kefeye koymayın lakin peygamberimizin resminin çizilmesi o zaman size göre de normal karşılanmalı neden savaş çıkarıyor birileri. Resmi yapılamaz diye bir ayet mi var hayır ama nedir saygı ve sevgi vardır işin içinde. Atatürk'e ne sevgi besliyorsunuz ne de saygı vallaha sizi Allah çarpar benden söylemesi hocam. Bi müslümanın bu kadar bağnaz ve hain düşler beslemesi kendisi açısından pek mübah olmasa gerek. Bir ite sizin adınızı versek ne hissedersiniz kabul ederseniz bu gün bir tane alıp bahçeme bağlayacağım sizin adınızla çağırıp. pes ya ...

Cumhur Milletoğlu 
 08.12.2012 15:32
Cevap :
Bu kafa kafa değil Necati...Burada bilimsel bir çalışma söz konusu...Adamlar saygı duymuş Atatürk ismi vermiş...Bunda hakaret aramak asıl bağnazlıktır, putçuluktur. Eğer dünya çapında bir isim olacaksa benim ismimi keşfettiğin bir böceğe ver, bence sakıncası yok.Adımız böcek adı oldu diye ,biz böcek olmayız..Peygamberi sürekli Atatürke anlternatif yapmınız da aslında Atatürkçülükten bir din çıkardığınızı gösteriyor. Biz Peygamberimizin resminin yapılmasını neden istemiyoruz; gün gelip birileri de onu putlaştırmasın diye..Bilmem anladın mı? Selamlar  08.12.2012 16:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster