Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '08

 
Kategori
Burçlar
Okunma Sayısı
12620
 

Boğa Burcu ünlüleri (1)

Boğa Burcu ünlüleri (1)
 

Gazetesini şöyle baştan aşağı göz gezdirip okuduktan sonra 'Bakalım, bugün burcumla ilgili yazılanlara' diye
düşünenlerin (inanalım-inanmayalım), merak edenlerimizin sayısının oldukça fazla olduğunu sanıyorum.

Milliyet Bloga üye olduğum günlerde burçlarla ilgili yazılar oldukça ilgi görmekte ve en çok okunanlar arasındaydı. Konularında uzman diyebileceğim bazı blog yazarlarımız MB'dan ayrıldılar. Astroloji kategorisindeki yazılarını devam ettiren blog yazarımız Sayın Mine Kavalalı'nın güncelerine ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık bir ay önceden başladığım bir araştırmayı paylaşacağım. Özelliği olan bir çalışma. Geniş bir yelpazede yer alan ünlü isimler var. Listede yer alan ünlülerin sayısı fazla olunca, bir kaç bölümde yayınlamak zorunda kaldım.

Konu ve kategori astroloji, burçlar. İlgi alanımda, ancak bilgim dışında. Bu konuda ne eğitim aldım ne de kitaplar okudum. Konuya farklı bir açıdan bakacağım. İlginizi çekerse ve özellikle Boğa burcundaysanız, tam size göre.

Bugün gazetelerin burçlara ayrılan köşelerinde, web'de bizler yani Boğa'lar için neler var, yükselen burcumuz, ilişkiler, sağlık, aşk, para...?

21 Nisan - 20 Mayıs arası bizlerin yani Boğa'ların. Ona göre :)

Peki merak ettiniz mi? Tabi ki siz bir Boğa yani bizden biriyseniz, sizinle beraber aynı burçtaki ünlüler kim? Ben merak ettiğim için böyle bir çalışmaya başladım, ama o kadar ünlü varmış ki araştırmakla bitiremedim. Kimilerinizin ilgisini çekmeyebilir, ama dedim ya, benim ilgimi çekti.

Bazı gazete ve dergilerde, burçlarla ilgili web sitelerinde 'Boğa burcunun ünlüleri' ni araştırdım. Çok sınırlı. Belli başlı ve çok tanınan, bilinen sanatçı, ilim-bilim-devlet adamı, vs. vs. vs. var. Araştırdıkça sayı giderek arttı ben de sınırlamak zorunda kaldım. Sanki bütün ünlüler 'Boğa' burcunda doğmuş :)

Rastgele bir sıralama ile ünlülerimizi, 'Boğa burcu ünlüleri' ni, eserleri,yapıtları ve özellikleri ile kısaca tanıyalım.

Jack Nicholson - 22.04.1937 - Amerikalı ünlü sinema oyuncusu. Aday göserildiği 12 Oskar ödülünün üçünü kazanmıştır. Ayrıca 7 Altın Küre ödülü de almıştır. Köstebek , Batman, Prizzilerin Onuru, Sevgi Sözcükleri, Kızıllar, Cinnet, Guguk Kuşu en tanınmış filmlerinden bazılarıdır.

Harry Truman - 8 Mayıs 1884 - Amerika Birleşik Devletleri'nin 33. Başkanıdır. Göreve 1945 yılında o zamanki
başkan olan Franklin D. Roosevelt'in görev başında ölmesi sonucu başkan yardımcısıyken gelmiştir. Başkanlığı
geldiğinde II. Dünya Savaşı'nın son ayları yaşanıyordu. Truman 1945 yılının Ağustos ayında savaşı daha çabuk
kazanmak gerekçesiyle Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılması kararını verdi. Ayrıca 1948 yılında İsrail'in kurulmasını destekledi.

Honore de Balzac (Honore Balssa) - 20 Mayıs 1799 - Fransız yazar. Türkçeye çevrilen eserleri arasında başlıcaları; Eugenie Grandet - Goriot Baba - Vadideki Zambak - Köy Papazı'nı sayabiliriz.

James Brown - 03.05.1933 - Amerikalı müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, soul ve funk müziğinin babası.

Gary Cooper (Frank James Cooper) - 7 Mayıs 1901 - 2 kez Oskar kazanmış Amerikalı aktör

Gina Torres - 25 Nisan 1969 - Amerikalı sinema ve TV artisti. Bilim kurgu ve fantastik filmlerde rol aldı.

Golda Meir (Golda Mabovitz) - 03.05.1898 Kiev/Ukrayna doğumlu. İsrail'in 4. başbakanı. İsrail'in ilk ve tekkadın başbakanıdır.

Hank Albert Azaria - 25 Nisan 1964 - Amerikalı film ve TV aktörü, yönetmen, komedyen,seslendirme sanatçısı. The Simpsons'un seslendirmesinde rol aldı. Dizide barmen Moe Szyslak, komiser Wiggum ve market sahibi Hintli Apu Nahasapeemapetilon olmak üzere bir çok karekteri seslendirmiştir.

Jay Leno 28.04.1950 - Amerikalı 'Talk Show' programcılarından. 'The Tonight with Jay Lena Show' ile taınmaktadır.

Bono - 10.05.1960 - Ünlü Rock grubu U2'un solisti, İrlandalı şarkıcı. Bono, gelişmiş ülkelerin, Afrika'daki AIDS, tüberküloz ve sıtma hastalıklarıyla mücadele edilmesi için 'Küresel Fon'a bağışta bulunmaları amacıyla bir kampanya yürütüyor. Kendisi gibi ünlü şarkıcı Alicia Keys ile birlikte "Don't give up Africa" (Teslim olma Afrika) şarkısını Afrika'da AIDS kurbanı çocuklar yararına seslendirdiler.

http://www.youtube.com/watch?v=PuscBfYnSrA

Jean-Paul Gaultier - 24.04.1952 - Ünlü Fransız modacı - Ayrıca kendi ismini taşıyan parfümleri de ünlüdür.

Harvey Keitel- 13 Mayıs 1939 - Amerikalı aktör. Daha çok; canlandırdığı cani tiplemeleriyle sinemada ünlenen oyuncuyu Hollywood'un en büyükleri arasına sokacak haklı bir saygınlığı da vardır. "Taxi Driver ", "Thelma ve Louise " ve "Reservuar Dogs ", "Pulp Fiction" ünlü filmlerinden bir kaçı.

Henry Fonda - 16 Mayıs 1905 - Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu. Jane Fonda ve Peter Fonda'nın babası.

Janet Jackson (Janet Damita Jo Jackson) - 16.05.1966 - Michael Jackson'un kız kardeşi olan Amerikalı şarkıcı.

Anthony Quinn - 21.04.1915 - İki kez Akademi ödülü kazanmış Meksikalı-Amerikan aktör/ Zorba the Greek, Viva Zapata ve Message (Çağrı - Hz. Hamza rolü ile) ülkemizde tanınmaktadır.

Jerry Seinfeld - 29.04.1954 - Amerikalı komedyen, aktör ve yazardır. Ülkemizde de beğeni ile izlenen
'Seinfeld' adlı TV dizisinde Jerry Seinfeld rolü ile tanınır.

Jaime King - 23 Nisan 1979 - Amerikalı aktris ve model.

Jamie-Lynn Sigler (Jamie Lynn DiScala) - 15 Mayıs 1981 - Amerikalı aktris. 'Sopranos' TV dizisinde Meadow Soprano (Tony'nin kızı) rolü ile ünlü.

Johannes Brahms - 07.05.1833 - Alman besteci, piyanoçalar ve Orkestra şefi. en bilinen eserlerinden Hungarian Dance No. 5' i dinlemek isterseniz;

http://www.youtube.com/watch?v=3X9LvC9WkkQ&feature=related

Brian Eno -15 Mayıs 1948 - Elekronik müziğin büyükbabası

Bertrand Russell - 18 Mayıs 1872 - Ünlü İngiliz filozofu. Mantık ve matematik alanında çığır açıcı çalıştırmalar
gerçekleştirmiştir. Whitehead ile birlikte Principia Mathematica kitabını yazmıştır.

Cate Blanchett - 14 Mayıs 1969 - The Aviator (Göklerin Hakimi) filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oskar'ı ve iki kez Altın Küre kazanmış Avustralya'lı aktris.

Chow Yun Fat - 18 Mayıs 1955 - Hong Kong doğumlu Çin'li aktör. Hong Kong'un Bruce Lee, Jackie Chan, Jet Li gibi en tanınan aktörlerinden. Oynadığı "Kaplan ve Ejderha" (Crouching Tiger, Hidden Dragon) En İyi Yabancı
Fim Oskarı dahil, 4 Oskar ödülü kazanmıştır.

Engelbert Humperdinck - 02.05.1936 - Madras/Hindistan doğumlu İngiliz-Amerikalı pop şarkıcısı. 'Release me, The Last Waltz, Take my hearth, A man without love, The way it used to be' ve daha bir çok şarkısı ile tanınmaktadır. 'Les bicyclettes de Belsize' i dinleyebilrsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=Qe_1B1P9Bw4&feature=related

Siz şarkıyı dinlerken ben de Boğa Burcu'nun diğer ünlülerini araştırmaya devam edeyim...

Kaynak: www.wikipedia.org.

Resim : www.7art-screensavers.com'dan alınmıştır.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de boğayım en güzel burçlardan biri am çok da zor,boğa insanı olmak:))

sessiz-çığlık 
 22.04.2008 15:32
Cevap :
Merhaba. Boğa burcu insanı olmaktan mutluyum. Sizin müziğe ilgi duymanız, güzel şarkı söylemeniz Boğa insanında bulunan özelliklerden birisi. Son bölümde Boğa burcunda doğan blog yazarlarımız yer alacak. Görüşmek üzere, esen kalın.  22.04.2008 16:13
 

Ben akrep burcundayım ne olacak şimdi !!!?? Bak hep boğaları yazarsan okumam yazılarını ona göre :)))...sevgilerimle..

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 22.04.2008 2:22
Cevap :
Sevgili Murat, Boğa burcunun ünlülerini tanıtmak bile uzun bir seri. Diğer burçların ünlülerini de tanıtmaya başlarsam... Ama İzmirlisin, torpil geçeyim :) Akrep burcunun ünlüleri arasında; Prens Charles, Pablo Picasso, Dostoyevski, Alain Delon, Alfred Nobel, Charles Bronson'u sayabiliriz. Bir de Yakamoz35-Murat GÜLCEK var, görüşmek üzere selamlar, sevgiler.  22.04.2008 10:38
 

siz araştırmaya devam ederken ben bir iki tanesini söyleyeyim.. İlyas Bayram ve.... M. öztürk.:))) selamlar, sevgiler.....

sema öztürk 
 21.04.2008 23:56
Cevap :
Sema hanım, ünlü Boğa'lar serinin son bölümünde yer alacak. Mehmet listemde vardı, sürpriz yapacaktım, listede başka hangi isimler yer alacak, göreceğiz. Selamlar, sevgiler.  22.04.2008 9:53
 

Sevgili Dostum. Seni ve beni yazmamışsın! Herikimiz de boğa değilmiyiz :)))))) 6 Mayıs fiii tarihi

Hilmi Polat 
 21.04.2008 14:45
Cevap :
Hilmi Abi, Boğa'lar için bazı web sitelerinde "çok sabırsızdır" deniliyor. Doğru tabi ki. Gerek yazılacak yorumlardan gerekse araştırıp bulduğum EN ÜNSÜZLERİ :) serinin sonuna bırakıyorum. Son bölümdeki 'unutulmayan ünsüzlerin' arasında kimler yer alacak? Göreceğiz. Saygılarımla,  21.04.2008 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2461
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster