Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '12

 
Kategori
Burçlar
Okunma Sayısı
1988
 

Boğa Burcu Zeus ve Europa

Boğa Burcu Zeus ve Europa
 

Zeus – Boğa ve ben.

 

Garip ama birkaç kez yollarımız kesişiyor.

Benim fantastik, yazdığım mitoljik kitaplarımın ilkinin ismi:

Zeus’un aşkları’dır

 

Gelin de inanmayın. Burçlarla ilgili çok da bilgim yoktu. Sonra iyice bir araştıralım derken neler öğrendim neler. Aslında birkaç kitabımı yazarken burçlarla alakalı yazılarım olmuştu… O zamanlar hani denir ya kıyısından, köşesinden aynen öyle olmuş. Ben okumuş geçmişim. İşin içine girince, sizlere yazacağımı da aklıma yazdığımda iyice araştıracağım derken, doğruluk hakkını en çok kendimde ve yakınlarımda bulabilirim dedim. Boğa burcuyum. Boğa burcunun özlliklerini biliyordum. Çok olmasada birkaç altın kuralını örenmiştim. Uymuyor muydu? Yo uyuyordu. Ama belli başlı olanlardı, bir çok insanda olabilirdi, burcunun illa da Boğa olması gerekmezdi diye düşünürken!

Hiçte öyle olmadığını anladım.

Boğa burcunu iyice araştırdığımda kendimi bir başkası bana anlatıyor sandım.

Bütün özlliklerim, hatta yakınlarıma söyleyemediğim, benimde hoşlanmadığım huylarım, isteklerim nerede ise bire bir aynıydı. Haydaaa. Bu nasıl iştir dedim.

İyice araştırmaya başladım. Özelliklerimle birlikte, bilmediklerimi de böylelikle bilmiş oldum.

Burçlara inanmaya başladım.

Hani bir söz vardır ya, hanımlar mutlaka kahfe falına baktırırlar, hemde nasıl bir istek ve tutkuyla!

Birileri sorduğunda da önemsemiyormuş gibi yapıp:

“ne olacak eğleniyoruz işte. Ne demişler; Fala inanma, falsız kalma”

Alında hiç de öyle değildir. Her gün bir müptelalık halinde, kahve içip fala bakan yakınlarım olduğunu burada rahatlıkla söyleyebilirim.

Sizlere bir başka yazımda kahve falından ve nasıl olduğundan da söz edeceğim.

 

Şimdi sıramız burçlarda ve Boğa burcunda…

· Sadakatsiz ve güvenilmez bir kadın olarak mitolojinin sayfalarında yer bulan Şehvet Tanrıçası Ishtar, kendisiyle hiç ilgilenmeyen Babilli kahraman Gılgamış'a âşık olur.


· Haris bir kadın olan Ishtar, bir erkeğin kendisini reddetmesini kabullenemeyerek aynı zamanda babası olan Tanrılar Tanrısı Anu'ya giderek Gılgamış'ı öldürmesi için dev bir boğa yaratmasını ister.


· Bu boğanın şehveti ve hırsı temsil ettiği düşünülmüştür.


· Her yıl yeni bir ay girdiğinde ve boğa burcunda doğmaya başladığı gün bitiminde Babilliler, şans getirdiğine inandıkları altın boynuzlu bir boğayı kurban ederlerdi.


· Bu efsanelerden çok, çapkınlıklarıyla ünlü Zeus'un hikâyeleri dilden dile dolaşır.


· Bunlardan biride Zeus'un Fenike kralı Agenor'un güzel kızı Europa'yı gösterişli bir boğa kılığına girerek kaçırır.


· Efsanede boğa kılığına giren Zeus, Europa'nın çiftliğinde otlarken, onu beğenerek yanına giden ve başını severek çiçekler takan Europa'yı sırtına aldığı gibi Akdeniz'in karşı yakasındaki Girit adasına kaçırır.


· Europa'nın Zeus'tan Minos, Radamanthys ve Sarpedonthis adlarında üç çocuğu olur.


· Bu arada Europa'dan bıkan Zeus kaçar ve Europa da çocuklarını evlat edinen Girit Kralı Asterion'la evlenir.


· Bu hikâye bize Boğa Burcunun en temel özelliği olan sahiplenicilik, güzel ve alımlı bir görünüşe tutkunluk temalarını anlatmaktadır. (alıntı)

 

Boğa Burcu ve özellikleri

Yönetici Yıldızınız: Venüs (Güzellik, sevgi ve güzel sanatları temsil eder)

· Grubunuz: Toprak, negatif

· Burcunuzun cinsiyeti: Dişi

· Üstün yeteneğiniz: Sıcakkanlı olmak ve istediğini bilmek

· Özelliğiniz: Dost ruh ve koruyuculuk. Astrologlar Boğa için "Zenginlik Burcu" olarak söz eder

· Emeliniz: Devamlı ileri atılım

· Amacınız: Mal, mülk, lüks ve büyük servet sahibi olmak

· Anahtar Sözcüğünüz: Süreklilik

· Yenmeniz gereken huyunuz: Alınganlık, küsmek, lüks özlemi ve bencillik

· Uğurlu gününüz: Cuma

· Uğurlu sayılarınız: 5, 6, 13, 188, 4524

Uğurlu taşınız: Zümrüt

· Uğurlu renkleriniz: Pembe, gök mavisi, krem ve koyu yeşil

· Uğurlu çicekleriniz: Kırmızı gül, pembe karanfil ve şebboy

· Uğurlu kokularınız: Karanfil, elma çiçeği

· Hoşlandığınız müzik: Senfoniler

· Olası hastalıklarınız: Boğaz, boyun ve hormon hastalıkları

· Çok iyi anlaştığınız burçlar: Başak, Oğlak

· İyi anlaştığınız burçlar: İkizler, Yengeç, Balık, Koç

· Kötü anlaştığınız burçlar: Kova, Aslan, Akrep

· Ne iyi ne kötü: Terazi, Yay

· Başarılı olacağınız meslekler: Hemen - hemen her mesleğe yeteneğiniz var


· Askerlik, doktorluk, kimya alanı, dişçilik, mimar, müteahhit, demir çelik işleri, ticaret, mühendislik, endüstri dalları, bankacı, pratik meslekler

Boğa Burcu genel özellikleri:

 

Boğa, varlığıyla dünyaya renk ve zenginlik katan, umudun burcudur. Boğasız bir burçlar çemberi düşünülemez. Sabırlı, sorumluluk sahibi Boğa, burçlar içinde en insancıl ve sıcakkanlı olanıdır. Doğa ona bütün insancıl davranışları bahşetmiştir. Boğa insanı, ruhsal varlığına olduğu kadar, maddesel varlığına da bağlıdır. Burç, aşkın yıldızı olan Venüs tarafından yönetilir.

Gezegenin etkisi, onun sanatsal başarılarından çok, sanat eserlerinin hem maddi hem manevi değerlerini tahmin ve takdir edebilme gücünde görülür. Sanatla sadece manevi olarak ilgilenmekle kalmaz, herhangi bir sanat eserini kendi koleksiyonunda görmekten büyük zevk alır.

Doğayı seversiniz; boş zamanlarınızı balık avlayarak veya dolaşarak geçirirsiniz. Bu sizin doğaya ve toprağa bağlılığınızı gösterir.

Bu yüzden ani değişikliklerin meslek ve özel yaşamınızda dengenizi bozması şaşırtıcı değildir. Yer değiştirdikten sonra kendinizi yeniden huzurlu hissetmeniz zaman alır. Kendinizi her şeyin sonsuza kadar süreceğine inandırırsınız. Bunun sebebi ise, güven ve dayanışma isteğinizdir. Size göre bunlar her değişimde tehdit altındadır. Siz bir sabır, istikrar ve dayanıklılık örneğisiniz. Başkaları bir şeyden uçar gibi kaçarken, siz dayanırsınız ve ellerinizdekileri koruyup saklarsınız. Etrafınızdakileri her şey tuz buz olsa bile, siz onları toplayıp tekrar bir araya getirebilecek yapıda bir insansınız.

Diğer yandan da dış çevreye çok zor uyum sağlarsınız ve bundan dolayı kuralları kesin olan işleri seversiniz. Bu, çeşitli teşebbüslerde bulunmayacağınız anlamına gelmez. Kritik durumlarda cesaretini ilk kaybeden siz olmazsınız. Koruma iç güdünüzün güçlü olduğu aşikârdır.

Böyle durumlarda varlığınızı ve malınızı korumak için alışılmadık ölçüde güç ve irade gösterebilirsiniz.
Boğa insanı, mantığından çok duyguları tarafından yönetilir. Bu nedenle tahminen okulda ezber dersleri?nde diğerlerine yetişmek için zorluk çekmiştiniz. Büyük başarıları, sadece kendinizi bir şeye duygusal olarak bağlı hissettiğinizde kazanırsınız. Bu duygu eksik olursa, konuya olan ilginiz de hemen dağılır.

Çocukluktan itibaren sevgi ve aşırı ilgiye ihtiyacınız vardır. Bu yetişkin olduğunuz zaman bile bastıramadığınız bir içgüdüdür. Bu karşı cinse olan bağlılığınız için de geçerlidir. Onlar sizi çeker, ama yine de ilk adımı atan siz olmazsınız. Kendinizi hareketli bir dış dünyaya bırakırsınız. Buda sizi çoğunlukla istenen başarıya götürür.

Ara sıra arkadaşlarınızı beklenmedik ataklarla şaşırtmanız, şimdiye kadar söylenenlerin bir inkârı değildir. Bu sadece duygularınız incindiğinde geçerli olur. O zaman hayvanlar âlemindeki akrabalarınız gibi şiddetle hücuma geçebilirsiniz.

Doğrusu, kontrolünüzü kaybedip adeta yolunuza çıkan her şeye toslayacak hale gelmeniz, uzun zaman alır. Bunda zarar görmek istemeyen kişiler, bu konuda uyarılmalıdır. Boğa insanının krizleri korkunç olabilir ve bunun sonuçlarını hiç düşünmez. Böyle durumlarda sakin kalmayı becermesinin tek sebebi, dik kafalılığıdır. Damarına basıp, sinirlendirmek uzun zaman alır.

Boğa genelde sabit fikirlileri temsil eder ve hayatı değişmez bir siyah beyaz resim gibi görür. Aynı zamanda yakın çevresindeki insanlarla birlikteyken anlaşmaya daha yatkındır. Siyah ve beyazın yanı sıra gri tonlarında olduğunu görmeye çalışmalısınız. Eğer ara sıra pes etmeyi öğrenirseniz, hayatınız kolaylaşacaktır. Bunun yanında dayanıklılık ve sabrınız, başarınızın temelidir. Devamlı akan damlalar taşı deler.Atasözünde olduğu gibi, başarılı olmanız, yükselmenizin anlık olmamasına bağlıdır.

Finansal kararlarda çok dikkatlisinizdir ve her riski önceden hesaplarsınız. Sizi sevmeyen biri, size cimri bile diyebilir. Bunun sebebi hayatın her döneminde, biriktirdiklerinizle ayakta kalmayı istemenizdir.

Boğa erkeği, manevi olan her şeye bağlı olmasına rağmen, bir kadının bütün entelektüel yanını ortaya koymasına çok da değer vermez. Bu durumda kadın erkeğin kayıtsızlığını ifade eden soğuk bakışlara maruz kalır. Bu noktada, Boğa kadını da Boğa erkeğine çok benzer.

Akıllı insanlarla sohbet etmeyi sevmesine rağmen, filozofu oynayan bir adamın Boğa kadını karşısında hiç şansı yoktur. Kadın ya da erkek olsun, bir Boğa bütün insanlara, istediklerini yapma hakkı tanır, karşısındaki insanın bir serseri, bilim adamı veya çöpçü olması fark etmez.

Kendisine de kendini ortaya koyma hakkı tanır ve çok belirgin olan eşitlik sayesinde diğerlerine de bu hakkı verir. Bu bazen garip tiplerle arkadaş olmanıza yol açar. Beraber olmaya katlanamadığınız kişiye bunu hissettirir ve onu aranıza almazsınız. Buradan da dürüst yapınız anlaşılabilir.
Boğalar fiziksel olarak çok çekicidirler ve doğanın bu hediyesinin bilincindedirler. Bakımlı görünmeye büyük özen gösterirsiniz. Sizin için kendinize bakmak çok anlamlı bir iştir. Anlamlılık ve anlamlı ifade, size başkalarından daha çok şey ifade eder. Kendinizi göstermek için yaptığınız hareketlerin hepsi çevrenizin -en çok da onları kıskandırarak- dikkatini çekmek içindir ve bunu genelde başarırsınız. Söylediğimiz gibi Boğa, Venüs tarafından yönetilir. Özlem ve duygu yoğunluğuyla çok sıkı ilişkili olan Ay?ın etkisi altındadır. Duygularınızı ifade etmek size zor gelse de özlem ve hislerin tadını çıkarmayı istersiniz.

Kesinlikle konuşkan, çok sesli ve düşüncelerini açıkça belirten iyi bir dinleyicisiniz. Boğa insanlarının yaşam boyu savaşacakları bir eğilimleri vardır; zevkle ve çok fazla yerler. Bu yüzden de fazla kilolarına karşı devamlı bir savaş içindedirler. Üstüne üstlük zaten iri vücut yapıları vardır. Bazıları, bir bira reklamını seyrederken bile kilo aldıklarını söylerler. Eğer dünyevi zevklerden diğer ölümlülere göre daha fazla zevk alıyorsa, bunda Boğa insanının ne suçu olabilir ki?

Boğa insanları insiyatifi ele almazlar. Onlara göre, önemli bir karar, Getireceği zarar ve yararları düşünerek ya da ölçüp biçerek sakin bir şekilde vermek daha iyidir. Kararı veren Boğa harekete geçer. Artık onu durdurmak mümkün değildir.(alıntı)


İkizler burcunda buluşmak üzere…


Nazan Şara Şatana


https://twitter.com/#!/nazansarasatana


http:// http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002892442552

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de Boğa'yım:))) Nazan hanım, yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Bilimsel içeriğe duygu da katmanız çok hoş oluyor. Sevgiler...

NURTEN DEMİREL 
 16.03.2012 17:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1580
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4774
Kayıt tarihi
: 09.12.10
 
 

Turizmci; Genel müdür Yazar ; Romanlar, senaryolar müzikkaller... Sinema filmleri, TV filmleri.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster