Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
36
 

Boğa Güreşi Vahşeti

Boğa güreşi denince aklımıza gelen ülke İspanya. Bir vahşetin gösterisini binlerce insan çığlık çığlığa izliyor. İspanya AB üyesi oldu. Böyle bir vahşeti insanlığa yaşatan bir ülke nasıl AB üyesi yapılır anlamakta zorluk çekiyorum. Medeni ülkeler topluluğu sözde.

Matador adı verilen kılıçlı dövüşçü önce boğayı kızdırıyor, sonra da kılıç darbesiyle boğayı öldürüyor. Bazen tersi de olabiliyor, matador boğanın boynuzları altında kalıyor, ölümle de sonuçlanan dövüşler oluyor.

Boğa güreşleri hayvan haklarına aykırıdır. Tüm dünyada yasaklanmalıdır. Hayvan işkencesidir. Bugün itibariyle bu konuda protesto gösterisi yapıldı mı, ben hatırlamıyorum. Medeniyet denince sadece maddi kalkınma anlaşılmamalıdır. Doğaya, hayvanlara da saygılı olunması gerekmektedir.

Ülkemizde de bazı bölgelerimizde iki boğa dövüştürülmekte, binlerce insan seyire bakmaktadır. Yapay bir hayvan dövüşü seyir olayı olmaktadır. Amansız bir şekilde dövüştürülen boğalar bazen takatsız kalmakta, içler acısı dutumlar hasıl olmaktadır. Ülkemizde de başta boğa dövüşleri olmak üzere tüm seyir amaçlı hayvan dövüşleri yasaklanmalı, bunları tertipleyenler de cezaya muhatap olmalıdır.

Hayvan dövüşlerine son diyorum.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 455
Toplam yorum
: 337
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 220
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster