Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '07

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
2970
 

Boğazdaki 6.5 km.lik yüzme maceram

Boğazdaki 6.5 km.lik yüzme maceram
 

15 Temmuz 2007 Pazar sabahı erken saatlerde İstanbul'da Kuruçeşme Parkı'nda bir heyecan yaşanıyordu. Çeşitli milletlerden 400 amatör ve lisanslı sporcu İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçecek olmanın çoşkusuyla yerinde duramıyordu. Ben de bu sporcuların arasındaydım ve sizlere neler yaşadığımı kısaca anlatacağım.

Başvurular Milli Olimpiyat Komitesi’nin Internet sitesinde açıklandığı gibi yapılıyor. Ben başvuruda geciktiğimden Ataköy'deki Olimpiyat Evi'ndeki seçmelere katıldım. Önce bir form dolduruluyor, sonra doktor kontrolü ve en son havuzda yüzme testi ile başarıyla yarışmaya seçildim. Başvuru aşaması gayet başarılıydı, herşey olması gerektiği gibiydi.

Yarış günü sabahtan Kuruçeşme Parkı’nda sabah 8’de buluştuk. Bizi bekleyen gemiye binip Kanlıca İskelesi’ne gittik. Gemiye binerken sağ olsunlar enerji verir diye bize lokum dağıttılar. Tek aksaklık geminin sadece 1 tuvalet kabininin çalışıyor olmasıydı. Erkek kadın 400 kişi aynı tuvaleti kullanmak için epey sırada bekledik. Kanlıca İskelesi’nde büyükçe bir yüzer platform kurulmuş. Mayo, bone ve yüzücü gözlüklerimizle platformun üzerinde yerimizi alıp beklemeye başladık. Start 10:30’da verildi ve kendimizi Boğaz’ın serin sularına bıraktık.

Yarışın başlarında epey kalabalık bir grup olarak yüzüyorsunuz. FSM köprüsünün altından geçrken etrafta pek kimsecikler yoktu. Bir kısım önden gitmiş, genişçe bir grup geride kalmıştı. Köprüyü tam olarak ortalamaya çalıştım. Akıntı Burnu’ndan geçip GS Adası’na doğru yüzmeye başladım. Adanın açıklarında su birden serinleşip insanı ürpertiyor. Daha sonra varış yeri görünmeye başladı ve kulaçlarımı hızlandırdım. Varışa doğru etrafımdaki insan sayısı artmaya başladı. Bu arada yaprak ve dal parçalarını da yararak ilerledim ve iskeleye çıktığımda tribünlerdeki kızımı aramaya başladım.

Bu macerayı da bitirip huzurla evime gitmeden önce sonuçların açıklanmasını bekledim. Bir de ne duyayım; kendi yaş kategorimde 2. olmuşum. Çok sevindim ve madalyamı gururla aldım. Seneye de katılmak istiyorum. Derece şart değil, macera gerçekten eğlenceliydi.

Gelecek sene katılmak isteyenlerin haftada 2-3 kere 1’er saatlik idmanlar yapmasını tavsiye ederim. Gerçekten eğlenceli bir organizasyon, seneye beraber katılalım.

Sağlıcakla kalın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bende denizin dibinden korkuyorum:D oraya gidip yüzememekten :) ama nolursa olsun bi hedefim var o da yarış günü suya atlayp az da olsa yüzmek... dayanabldiğm kadar..

melis erkol 
 04.09.2007 18:05
Cevap :
İşte budur!  04.09.2007 21:27
 

yokk düşüncesi bile ürpertiyor bir tek bu konuda panik atak oluyorum . seneye sadece izleyicik olarak katılayım diye düşünüyorum. yoksa bu konuda bende o mangal gibi yürekten bir kor parçası bile yokkk :)))))) ama fesatlanıyorum o ayrı :)))

Gece Gözlü 
 06.08.2007 21:02
 

bende çok yüzerim elimden geldiğince ve fırsat buldukça fakat yine de denizin dibi korkutuyor beni ve panikletir sanırım. ama sizin gibi havam olsun isterdim çevremde iyi yüzmemle tanınırım ve cesaretimle ama buna cesaret edemiyorum açıkçası da çok kıskanıyorum sizi :))))

Gece Gözlü 
 06.08.2007 8:51
Cevap :
Aslında ben de havuzda yüzmeyi denize tercih eden azınlıktanım. Denizde yüzmek, eğer erken kalkabilirseniz ve denizde kulvar çekili ise güzel olabiliyor. Yine de dibin homojen ve şeffaf olduğu havuz ortamı benim favorim. Dibi görmemek eğer tek başınaysanız korkunç, ama etrafınızda diğer insanlar olunca ve yarış adrenaliniyle aklınıza bile gelmiyor. Seneye siz de katılın, deneyin.  06.08.2007 18:46
 

cesaretinize hayran kaldım. bende iyi yüzebildiğimi düşünüyorum ama boğazda yüzmek cidden cesaret ister ve kondüsyon ister çünkü akıntı sizi heryere götürebilir. benim tek sıkıntım var deniz dibi korkutuyor beni hele ki boğaz ve akıntı. bi cesaret toplasam bende katılmak isterim amaaa... yokk o cesaret! :) bende tekrar tebrik ederim.. hele ikinciliğinizin tadından yenmez sanırım. eminim kızınız sizinle gurur duyuyordur.

Gece Gözlü 
 05.08.2007 19:35
Cevap :
Öncelikle teşekkürler. Evet epey havam oldu çevremde; darısı başınıza. Bir 'Boğaz Efsanesi' dir gidiyor. Aman felaket akıntılar varmış, sizi yalar yutarmış, biryerlere atar tutarmış falan. Tamam boğazda kuvvetli akıntı var ama sonuçta kuzeyden güneye akan bir su. Benim gibi havuzda haftada 8-10 km antrenman yaparsanız oluyormuş.  05.08.2007 20:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 11476
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Yüzme aşkımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yüzme öğrenmek isteyenlerden düzenli yüzenlere tüm yüzme ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster