Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
10494
 

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi

Darıca Kuş Cenneti olarak da bilinen Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, hayatım boyunca hiç gerçeğini görmediğim ve bir daha da asla göremeyeceğim hayvan türleri ile ancak düşlerimde gördüğüm cennet bahçelerinden birisine benziyordu. İçeride kaldığım saatler boyunca yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü burası öyle bir yer ki, mutlaka gidip görülmesi gerektiğine inanıyorum.

Benim gezmeye gittiğim gün hava oldukça güzeldi. Sizlere de tavsiyem bu mevsimde gitmenizdir. Gezilecek alan büyük olduğu için, boğucu sıcaklar yorucu olabilir.

Kapısından girerken ödediğim 15 YTL giriş ücretinin hemen ardından, kendimi kuş seslerinin arasında buldum. Renk cümbüşü bir yana ancak tropikal ormanlarda duyulabilecek kuş seslerine tanıklık etmenin hazzı bir başkaydı. Renkleri, duruşları ve ötüşleri ile neredeyse her çeşit kuş türünü görebileceğiniz bir bahçe olduğunu söyleyebilirim. Minik boyları ve sevimli duruşları ile penguenler, siyah renkleri ile leylekler, renkli tüyleri ve tek ayak üzerinde duruşları ile flamingolar, kartallar, baykuşlar, papağanlar ve elbette tropikal iklim kuşları arasında yaptığım yolculuk fazlasıyla ilginç ve yine fazlasıyla keyifliydi.

Elbette bahçe bununla sınırlı değil. Kuş türleri arasında yaptığım bu güzel yolculuk kurtların kafesi önünde son buldu. Her biri diğerinden daha asil görünen bu hayvanlara bu kadar yakın olmanın keyfini bizzat yaşamalısınız. Aylık 2 ton civarında et tüketilen bu bahçede kurtlardan başka aslan, kaplan, çita ve ayı gibi et ile beslenen diğer hayvanları da gördüm. Belgesel meraklısı birisi için bulunmaz dakikalardı.

Sürüngen ve balıkların olduğu bölüme girdiğimde karşılaştığım balık türleri de oldukça güzeldi. Ekranlarda defalarca izlediğim balıklara, bu kadar yakın olmak başka bir duyguydu. Dev akvaryumların önünden ayrılıp da sürüngenlerin olduğu bölüme geçince karşılaştığım timsah, yılan, ejderha ve kaplumbağalar da tıpkı diğer türler gibi muhteşem derecede görsel güzelliğe sahipti.

Maymunların ve şempanzelerin insanlardan aldıkları yiyeceklerle ortaya koydukları şovlar da seyretmeye değer. Her biri ayrı bir güzelliğe sahip olan maymunlar, sizin epey vaktinizi alacaktır. Hele o cep maymunlarını görünce şaşırıp kalacaksınız.

Dev kaplumbağa, lama ve midilli atları ile tek başına otlayan deve, zürafa ve zebra da bahçenin diğer güzellikleri. Tüm bunların arasında çoğunuzu bir midilliye bindirme olanağı da bulacağınızı söyleyebilirim. Bahçe içerisinde bulunan küçük eğlence parkı çocuklarınıza hoş dakikalar yaşatırken, kafeterya da soluklanmanız için bulunmaz bir fırsat olarak karşınıza çıkacaktır.

1993 yılından beridir ziyarete açık bulunan bahçede, yaklaşık olarak her ay 30 ton meyve-sebze, 2 ton et, 2 ton balık ve 2 ton da buğday tüketiliyormuş. Doğal olarak bunların üzerine diğer masraflar da eklenince, ortaya her yılın sonunda ciddi bir zarar çıkıyor.

Ben her dakikasından ayrı bir keyif aldım. Ancak gördüğüm kadarı ile bu bahçe daha fazla ilgi gösterilmezse günün birinde tüm güzellikleri yok olup gidebilir. Şu anda çeşitli firmalar hem maddi, hem de ürün bazında destek olsa da, bu güzel bahçenin her yıl üstelik de çok ciddi boyutlarda zarar ettiği ifade ediliyor. Demek oluyor ki bu düş bahçesinin yaşaması için destek ve ilginin artması gerekiyor. Et ve benzeri alanlarda üretim yapan firmalar ile sebze satışı yapan marketler, ertesi gün reyona konmayan ürünlerini bu bahçeye verebilirler. Hatta bu destek yelpazesi daha da genişletilebilir. Ekmek fabrikalarından, kuru yemiş üreten firmalara kadar uzanmak da mümkündür.

Sonuç olarak bu cennet bahçenin; devlet, firmalar ve halk eliyle desteklenmesi gerekiyor. Hatta daha da büyütülüp zenginleştirilerek dünyanın en zengin içeriğine sahip bahçelerinden birisi haline de getirilebilir.

Unutmayalım ki, bu güzellikleri bizim göstereceğimiz ilgi yaşatacaktır…

Not: İEET’nin web sitesinde yer alan bilgiye göre, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesinde bulunan hayvanat bahçesine İstanbul’dan her gün otobüs seferi yapılmaktadır. Avrupa yakasında; Taksim Meydanından sabah 10.30’da hareket eden otobüs; Osmanbey- Şişli-Mecidiyeköy- Boğaz hatlarına uğradıktan sonra Boğaziçi Köprüsü-Ankara Asfaltı-Tuzla-Bayramoğlu ve Darıca istikametini izliyor, saat 15.00’de de dönüş için hareket ediyor. Kadıköy Kumluk’tan sabah 11.00’de hareket eden otobüs ise sahil yolu ile Altbostancı’ya uğruyor, Pendik Tersanesi-E5 Yolu-Bayramoğlu istikametinden Darıca’ya ulaşıyor ve akşam 16.30’da dönüyor.

Web sitesi : http://www.farukyalcinzoo.com/

Facebook sayfası: http://www.facebook.com/pages/Darica-Faruk-Yalcin-Hayvanat-Bahcesi-ve-Botanik-Parki/124778534207137?ref=ts

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yetişkin ve öğrenci ücretleri ne kadar.

orhan ertunç 
 28.05.2007 8:53
Cevap :
Orhan Bey merhaba. Giriş ücreti 15 YTL, ancak öğrencilere indirim olup olmadığından emin değilim. Sormak ya da bakmak da hiç aklıma geldi. Fark olduğuna dair bir izlenimim de yok. Dilerim bu bilgi sizin için yeterli olur. Selamlar.  28.05.2007 22:27
 

İstanbul Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencileri, “Toplum Hizmeti” çalışmaları için, Darıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi’nden bir hayvanı “Kardeş Hayvan” seçerek sponsor oldular. Öğrencilerimiz ayı, tavşan, ipek maymun, aslan, papağan, kaplan ve zürafa kardeş hayvanları için yıl boyunca çeşitli etkinlikler yaparak para topladılar. Bu paralar kardeş hayvanların beslenmeleri için kullanıldı. Elbette bu çalışma bu hayvanların masraflarını karşılayacak boyutta değil. Bizim amacımız öğrencilerimizin, hayvan çeşitliliğini ve hayvanların ihtiyaçlarının farklılığını görüp hayvan çeşitliliğinin korunmasında ve ihtiyaçlarının karşılanmasında bize düşen sorumlulukların neler olduğunu anlayabilmeleriydi. Çocuklarda duyarlılık geliştirmeye çalıştık ve iyi sonuçlar aldık. Umarım başka okullar da benzer kampanyalar yapar.

Bülent Avcı 
 23.05.2007 15:04
 

Hep merak ettiğim fakat bugüne kadar hiç gitmediğim bu güzel yere inşallah ilk fırsatta gideceğim.Bilgileriniz için tekrar teşekkürler....

BÜNYAMIN SINAY 
 23.05.2007 11:49
Cevap :
Gezilmesi, görülmesi gereken bir alan. Size şimdiden yi geziler:-)) Haberimiz olursa belki birlikte bile gezeriz. Sevgiler, selamlar kardeşim...  23.05.2007 13:17
 

Sizin bu çabalarınızda Metin Beyle benim Dünya Çevre Organizasyonu hazırlığı sırasındaki heyecanımızı görür olduk. Bu konulardaki fedakarlıklarınız her türlü övgüye değer. Hakikaten cennetten bir köşe olan Darıca Botanik Bahçesinde gördüklerimiz ve yaşadıklarımız yaşamın bambaşka bir boyutu idi sanki. Cıvıl cıvıl kuşlar, birbirinden ilginç hayvanlar ve inanılmaz doğal bir ortam. İnsanoğlu sanki böyle bir yer için yaratılmış. Yaşamın keşmekeşinde zehirlenirken, arasıra da olsa ruhumuzun ihtiyacı olan doğal hayatın kucağına atmalıyız kendimizi. Bu güzel fotoğraflarla bize yaşamın gerçek bahçesini gösterdiğiniz için size teşekkür ederiz. Sevgilerimle...

Hülyalar 
 22.05.2007 18:38
Cevap :
Ben bu güzel geziyi pek kısa bir süre önce yapmış olsam da doğrusunu isterseniz bir defa daha gitme isteği hissediyorum. Sanırım o doğal ortamın bana verdiği mutluluğa yeterince doyamadım. Dediğiniz gibi her biri diğerini kıskandıracak güzellikteler ancak yeterince ilgi ve destek görmezse sonunda mutlaka yok olacaklar. İşte bunun önüne geçebilmeliyiz. Bu güzel girişim hakettiği değeri görmeli ve hatta daha da zengin bir içeriğe kavuşmalı. Bu sesleniş, ilgi ve desteğe çağrıdır. Selam ve teşekkürlerimle,  22.05.2007 21:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5686
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster