Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '16

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
127
 

Böğürtlen neden tarım ürünü olarak yetiştirilmiyor?

Böğürtlen neden tarım ürünü olarak yetiştirilmiyor?
 

Alaplı'da (Zonguldak) böğürtlen bahçesi


Bir dağ bitkisi ama çok yaygın. Kullanım alanları da bayağı var. Böğürtlenin neden tarım ürünü olarak yetiştirilmediğini merak ediyoruz.

Orijinalliği (doğallığı)bozulmasın diye olabilir mi? Ya da sadece dağda yetişir, tarıma uygun bir ürün değil diye mi?

Ellerini dikenlerle yırtarak yamaçlarda, bayırlarda böğürtlen toplamış ve bolca yemiş biri olarak bu güzel dağ meyvesine aşinalığım var.

Elbette nerede nasıl kullanıldığını bilmiyorum ama insanlar sanki pek böğürtlen yemiyorlar. Pasta, dondurma, bisküvi gibi ürünlerde kullanılıyor biliyorum.

Ama gördüğümüz kadarıyla taze, temiz, yeni toplanmış olarak yenebilir. Artı çok çeşitli ürünlerde kullanılabilinir. Yani küçük bir böğürtlen sektörü oluşur.

“Toplanması zahmetli, değmez” Evet, toplanması zahmetli. Yetiştiği yerler uygun değil. Yine de üretimi sistemli hale getirilebilir. Böğürtlenin doğal olarak yetiştiği yerlerde üretimi planlanabilir. Yahut tarla ya da bahçede de oluyorsa buralarda.

Yemesi/tüketmesi kolay olmasa da çeşitli ürünlere katılabilir. Örneğin böğürtlenli kek. Yahut böğürtlen suyu, marmeladı. Ülkemiz de maşallah dağ bayır, tam böğürtlenlik. Dikensiz böğürtlen yetiştirildiği ve böğürtlen tarımı yapıldığı şeklindeki duyumlarımız sevindirici olmakla birlikte daha fazlasını bekliyor ve umuyoruz.

Not: Böğürtlenin tarım ürünü olarak yetiştirilme çalışmaları olduğunu duyuyoruz, daha yaygın olarak üretilmesi gereğini vurgulamak istedik.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut: Merak ettim sizin gibi aydın insanın dağlarda böğürtlenle ne işiniz var ve nasıl aşina oldunuz. Sanki akraba olmuş gibi yazmışsınız.Aslında sizin çizilen, yaralanan ellerinize değil de, ellerinizin değdiği böğürtlenlerin dikenlerine acıyorum.Bu telli fırçalardan sonra haklı olduğunuzu ve böğürtlenin tarım ürünü olarak kullanılması ve ülkemizin her tarafına yayılması hatta ihraç edilmesi gerekir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 09.05.2016 10:48
Cevap :
Kıymetli yazarım,ben köy çocuğuyum.Bayırlardan aşağı az mı yuvarlandım.Köyümün dağları böğürtlen dolu.  10.05.2016 18:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5634
Toplam yorum
: 14299
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster