Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
42
 

Böğürtlenin Faydaları

O çok sevdiğimiz böğürtlenler de bugünlerde olmaya başladı. Bugün ormanda yürürken tadına baktım. Çok nefisti. Diğer bütün meyve ve sebzeler gibi vücut sağlığımıza birçok faydası vardır. Her şeyden önce vitamin ve mineral bakımından zengindir. İçerdiği antioksidanlar bakımından da önem arz etmektedir. Kanser oluşmasını engeller. Diğer faydalarını şimdi madde madde yazayım:

C vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle diş etlerine iyi gelir. 

Antioksidan özelliğinden dolayı kanserden korur.

Tansiyonu olanlara fayda eder, tansiyonu bir miktar düşürür. İlaç yerine geçmez ama! 

İyi bir idrar söktürücüdür, bu sayede ödemlerin çözülmesine yardımcı olur, böbrek ve mesane taşı oluşmasını engelleyebilir. 

Kabızlığa iyi gelir. Bu sayede kabızlığa bağlı basuru fayda eder.

Ben hemen her gün yürüyüşe çıkarak yürüyüş güzergahım üzerinde bulunan mevsim meyvelerinden yiyorum. Burası mera alanı olduğu için helaldir. Böyle bir imkânı olanlara hararetle tavsiye ederim.

Organik olmayan böğürtlenlerden uzak durun derim.

Yazımı bitirirken şunu bir kez daha belirteyim ki sebze ve meyveler ilaç yerine geçmez, kullandığımız ilaçlara yardımcıdır ancak. 

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

17 Temmuz 19
Kocaeli.

  • Not; Bu yazı tıbbi tavsiye niteliği taşımaz ve bu bilgiler hastalığı tedavi edici değildir. Hastalığınız varsa doktorunuza danışınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir doktor olarak, yazınızın sonunda belirttğiniz 'doktora danışmak' çok önemli. Rahmetli anacığım şeker hastasıydı. Sağdan soldan ne duyduysa denedi. Bitkiler, şifalı sular. Zannediyoruzki kesin çözüm. Biz bir umut diye deniyoruz.Geçenlerde kanal Tp lerini tarattım. Doktorculuk oynayan bşirçok zevat mucizevi kremlerden, ilaçlardan bahsediyor. Ne yazıkki bunların içinde 'din'i' alet eden tüccar kılıklı şaklabanlarda var. Bu kanalları ne kadar silmeye çalışısm çalışıyım, her taramada yine çıkıyor. Bunlara neden yasaklama gelmiyor, anlamış değilim. Saygılarımla.

Mehmet Emin Yolsal 
 19.07.2019 11:19
Cevap :
Mehmet Bey, o sözünü ettiğiniz notu sağ olsunlar editörümüz koymuş, ben siz hatırlatınca fark ettim ve iyi olmuş. Sizin hatırlatmanız da çok iyi oldu. Yazıya, sizin uyarınızdan sonra bir de ben ekleme yaptım, uyarı niteliğinde. Evet, bitkiler ve bitkisel ürünler kullandığımız ilaçlar yerine geçmez. Mevcut ilaçlarımızı kullanmaya devam etmeliyiz. Teşekkürler.   19.07.2019 16:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 364
Toplam yorum
: 2892
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 320
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster