Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
75
 

Böl-yönet politikası

Böl-yönet politikası
 

İyi niyetlilikle hiçbir yere varılmıyor. Ve esasen, tüm zamanlarda olduğu gibi, özellikle günümüzde -iyi niyetlilik- kendini tatlı su kurnazı sanan sömürücü, şoven ve din tüccarları tarafından iliğine kadar kullanılıyor. Bu anlamda, halen tek tek ülkelerin bağımsızlığını savunan ve bunda haklı da olan iyi niyetli insanlar, şunu göremiyor. Emperyalizmin vatanı yoktur. O, uluslararası bir sömürgen sistemdir. Bu sistem, tek tek ülkelerde de sizdenmiş gibi görünen, ama, emperyalizme uşaklık eden yerli işbirlikçilerini oluşturur ve bunlar aracılığıyla da o ülkenin tüm etkin süreçlerini ve iyi niyetli unsurlarını sonuna kadar kullanır.

Onun içindir ki, emperyalizm ve faşizm, tek tek ülkelerin sorunu değil, uluslararası bir imha tehlikesidir. Onun yerli işbirlikçileri, bizim gibi yeni-sömürge ülkelerde emperyalizmin içselleşmesiyle birlikte, uluslararası tekellere hizmet eden oligarşik diktatörlüklerdir.

Emperyalizm, tüm dünyada, böl-yönet politikasını hareketlendirirken, tek tek ülkelerde de benzer politikayı, o ülkenin öznel koşullarına uygun olarak örgütler ve tinsel ya da etnik ayrılıklar oluşturarak, bunlar üstünde, kendi çıkarlarına uygun manevralar gerçekleştirir. Ve işin içinde aslında ne din vardır ne de etnik özellikler. Sadece, emperyalizmin kazanç hırsı ve para vardır.

(İlhan Özay) 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 10.07.13
 
 

Özay Yayınları,  Yayın Yönetmeni. Haydarpaşa Lisesi 1975, Ortaköy Eğitim Enstitüsü 1979 mezunu. Ş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster