Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1526
 

Bölünme endişesiyle eyalet sistemine karşıyız, değilse ülkenin yapısı eyalet sistemini gerektiriyor

Bölünme endişesiyle eyalet sistemine karşıyız, değilse ülkenin yapısı eyalet sistemini gerektiriyor
 

Dünyanın çoğu yerinde eyalet sistemi var… Bizim gibi hassas yapıdaki ülkeler dışında eyalet sistemi siyasi bir yanı olmayan, ülkenin daha iyi yönetilmesini amaçlayan idari bir bölünme.

Biz uygulayamayız ama eyalet sistemi öcü değil. Şöyle bir bakıldığında sanki bize daha çok gerekli. 81 tane vilayetin Ankara’dan yönetimi mantıklı değil ki zaten bu nedenle ilerleyemiyoruz.

Yerinden yönetim deyip duruyorsunuz lakin yetkiler merkezdeyken yerinden yönetim olmaz ki olmuyor zaten, vali Ankara’dan talimat bekleyecek.

Ülkemiz geniş nüfusumuz büyük sayılır, eyalet denilen devletçikler şeklinde yapılanmamız gerekir ki bölgelerin dinamikleri daha etkin bir şekilde harekete geçirilsin.

Beni, su savunuyormuş bu karşıymış ilgilendirmez; hassas siyasi konumumuz olmamış olsa eyalet sistemi bize gerekli.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teorik olarak görüşünüz doğru gibi ama eyalet sistemi teorideki gibi işlemiyor maalesef. Bir kere minik devletçikler olunca bürokrasi azalırmış gibi geliyor ama öyle olmuyor. Eyalet sayısınca yeni mikro bürokrasiler türüyor. Öte yandan eyaletin başındaki adamlardan birinin niteliğinde çıkan bir sorun bütün bölgeyi etkiliyor. Görevden de alamıyorsun çünkü seçilmiş olduğunu söylüyor. Yani eyalet sisteminin mantıksızlığı sadece hassas konumumuzdan değil kendi doğasından geliyor. Eyaletin bir yerde mantıklı olabilmesinin tek koşulu çok büyük topraklara sahip olmaktır. ABD, Rusya veya Osmanlı gibi... Küçük (Belçika) veya orta (Türkiye) büyüklükte bir devletin eyalete geçmesi başını belaya sokup devlette kriz yaratmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Bunu da görmek gerekir. Reel dinamik ve teorik gerçekliği göz ardı etmemeliyiz.

jack amca 
 14.04.2017 9:15
Cevap :
"eyalet sisteminin mantıksızlığı sadece hassas konumumuzdan değil kendi doğasından geliyor. Eyaletin bir yerde mantıklı olabilmesinin tek koşulu çok büyük topraklara sahip olmaktır. ABD, Rusya veya Osmanlı gibi... Küçük (Belçika) veya orta (Türkiye) büyüklükte bir devletin eyalete geçmesi başını belaya sokup devlette kriz yaratmaktan başka hiçbir işe yaramaz." Tabi benim göremediğim şeyler olabilir.Çok teşekkür ediyorum yorumunuz için.Sağlık mutluluk dileklerimle.  16.04.2017 17:01
 

Krallıklar, devletler, devletçikler... Bir araya gelip tek otorite altında toplanarak bahsettiğiniz eyalet sistemine dayalı devletleri oluşturdular,. Türkiye'de önerilen, bölünme. Biraz tarih bilimi lütfen... Saygılarımla...

Kenan ışık 
 12.04.2017 13:36
 

Merhaba Kerim Bey...Türkiye'nin idari yapılanması ile doğrudan ve dolaylı olarak yazdığım ve sanırım 6-7 bloğum olmalı...Hatta Özal zamanında, bu konuyu gündeme getiren bir köşe yazarı ile mektuplaşmıştım(Kendisi şu anda rahmetli). O da bana, yazdığı bir kitabı göndermişti. Bloglarımı yazarken o kitaptan da alıntılar yapmıştım...Ben sisteme, "eyalet" yapılanması, antipatik karşılanır diye "adem-i merkezi" idare sistemi demiştim. Özal'dan sonra Kenan Evren de, sanırım, ülkeyi 7-10 bölgeye ayrılmasını dillendirmişti. Amaç, merkezi sistemin yükünü hafifletmekti. Zaten, ülkemiz, kim ayırdıysa, 7 coğrafi bölgeye ayrılarak, bir nevi,"hazırlık":)) bile yapılmış...Kitabın adı; "Özal yaşasaydı"...Özal yaşasaydı, bu konu 90'lı yıllarda bitecekti.Bana göre Özal'ın zehirlenerek öldürülmesinin nedeni de budur. Herkes bilsin.Şu anda,"sistem değişikliğini" istemeyenler, o günlerde Özal'ın karşısında olanların fotokopisidir; bana göre...Selamlar.

cdenizkent 
 12.04.2017 12:31
Cevap :
"Özal yaşasaydı, bu konu 90'lı yıllarda bitecekti.Bana göre Özal'ın zehirlenerek öldürülmesinin nedeni de budur. Herkes bilsin.Şu anda,"sistem değişikliğini" istemeyenler, o günlerde Özal'ın karşısında olanların fotokopisidir; bana göre..." Önemli görüşler bunlar.Eyalete karşı oluşumuzun nedeni ülkenin hassas yapısı olmalı, bunun dışında serbestçe konuşabilmeliyiz.Hassasiyet nedeniyle herkes içindekini söyleyemiyor.  15.04.2017 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3542
Toplam yorum
: 10929
Toplam mesaj
: 277
Ort. okunma sayısı
: 686
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster