Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
340
 

Borç vermek

Borç vermek
 

"Ne kimseden borç al, ne kimseye borç ver, çünkü ödünç para veren çok kere hem parasından olur, hem dostundan." W. Shakespeare

Telefonun diğer ucundaki arkadaşım iş yerinden bir arkadaşına iki ay süreyle borç verdiğini, aradan yedi ay geçmiş olduğu halde hâlâ parasını alamadığını söyleyerek dert yanıyordu.

Olayın hukuki boyutunu enine boyuna konuştuktan, uygun çözüm yolunu bulduktan sonra takılmadan edemedim ve hatta Koca Ragıp Paşa ile Şair Haşmet arasında geçtiği rivayet edilen mizahi bir söylenceyi de anlatıverdim kısaca…

Vakti zamanında şair Haşmet bazı tanıdıklarının, eşinin dostunun ve ahmak devlet adamlarının isimlerini yazdığı bir defter tutarmış. Bu defterini de hep yanında taşırmış.

Bir gün dönemin sadrazamı Koca Ragıp Paşa, bir mecliste rast geldiği Şair Haşmet’e bu ahmaklar defterinde kendisinin de adının olup olmadığını sormuş.

Haşmet, “evet paşam elbette var, geçen gün sizi birine borç verirken gördüm de” demiş.

Koca Ragıp Paşa, “ya adam borcunu öderse” deyince Haşmet cevabı yapıştırmış, “o zaman sizin adınızı silip onunkini yazarım paşam tasa ettiğiniz şeye de bak…”

İşin mizahi yönü bir yana öyle bir haldeyiz ki, ne verilen sözlerin önemi var, ne başkalarının bizim yüzümüzden zorda kalacağının. Bir de dostunuzu kaybediyorsunuz ki o da olaya tüy dikiyor.

Eee ne yapalım kimseye yardım etmeyelim mi, güvendiğimiz dostumuza da borç vermeyelim mi dedi arkadaşım.

Ardından böyle üzüleceksek vermeyelim bana göre. Ya da verdiğimiz miktar gelmediğinde bizi zora sokmamalı yani geri gelmese de önemli olmamalı. En azından dostluğumuzdan değerli olmamalı…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 857
Kayıt tarihi
: 21.12.08
 
 

Farkında olmaya çalışıyorum; yürüdüğüm yolun, içime çektiğim havanın, gördüğümün, duyduğumun, hisset..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster