Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
475
 

Borca karşılık kuma!

Borca karşılık kuma!
 

Kadınlara eşya muamelesi yapan zihniyet kahrolsun!


Milliyet Gazetesi web sitesinde okuduğum bir haber beni şaşırttı. Düşünebiliyor musunuz, kendilerine haksızlık yapıldığını, Türkiye’de ezildiklerini filan tüm dünyaya haykıran Kürt asıllı vatandaşlarımız, birbirlerine daha çok eziyet ediyorlar. Daha dün parti başkan yardımcıları kadın Kürtlerin de soykırıma uğradığını açıklıyordu. Peki bu ne?

Milliyet’in haberine göre, Şanlıurfa’da 23 kuyumcuya baskın düzenleniyor. Bu baskınlar sonucunda hazırlanan rapora şaşırmamak mümkün mü? Biz çağdaş Türkiye diye yırtınırken yapılanlara bakın lütfen!

Bazı vatandaşlar ödeyemedikleri borçlarına karşılık kızlarını “kuma” olarak kuyumculara veriyormuş.

* Bu nasıl insanlık?

* Bu nasıl dindarlık?

* Bu nasıl bir insan ticareti?

* Bu nasıl ana ve babalık?

* Bu nasıl bir ahlaksızlık?

* Boyunuz devrile dememek için zorlanıyorum.

AŞİRETİN YOKSA YANIYORSUN!

Ödeme güçlüğü ile karşı karşıya kalan aşiret mensubu olmayan bir borçlunun tüm varlığına el konuyormuş. Birçok genç kız da aileleri tarafından borçları karşılığında kuyumculara “kuma” olarak veriliyormuş. Pes doğrusu!

Bir aşirete üye olanlara ise bu yöntem uygulanmıyormuş. Sıkmıyor tabii. Biliyorlar canları ile ödeyeceklerini. Sahipsizlere çullanıyor vicdansızlar. 21. Yüzyıl ve biz hâlâ aşiretlerle uğraşıyoruz. Başbakan Davos’ta, Gazze hakları savunucusu. Türkiye’de her şey düzenli. Hamdolsun!

Kuma giden kızları da geri vermiyorlarmış. Tabii bu arada korku salmak için birçok kişiyi silahla tehdit ediyorlar, yaralıyorlar. Yaralamaların çoğunun da tefecilerden kaynaklandığı tespit edilmiş.

114 polisin katıldığı operasyonda 23 kuyumcunun dükkanı aynı anda kontrol edilerek, didik didik aranmış. Sonuç; kuyumcular kuyumculuk değil genelde tefecilik yapıyorlar. Vitrinlerinde “KREDİ KARTI İLE SATIŞ YAPILIR” yazan kuyumcular, kredi kartlarından yüzde 10-15 faiz karşılığı borç veriyorlar. Borcunu ödemeyen veya geciktirenlerin mal varlıklarına resmi veya gayri resmi yollardan el konuluyormuş. Bu arada mal varlığı yerine kızlarını kuma olarak veren ebeveynler de az değilmiş.

Bu operasyonlarda çok sayıda senet, tapu, borçlulara ait kredi kartı ele geçirilmiş 11 kuyumcu tutuklanmış.

Hükümet yetkililerinin şu aşiret işine de bir el atmalarının zamanı ne zaman gelecek acaba? Yazık oluyor, çaresiz insanlarımıza ve genç kızlarımıza.

Mustafa Mumcu, 03 Şubat 2009, Saat: 20:40

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Türkiye'de, geleneksel bir kalıntı sistemi olan aşiret düzenini bozmak o kadar kolay depğildir. Üstelik bu sistemi kaldırmaya hevesli olanların da fazla olmadığını sanıyorum. Örneğin bir siyasi parti, yalnızca bir aşiret reisini kafese aldığı zaman, fazla uğraşmadan binlerce oyun sahibi oluyor. Ben size bir soru sorayım. Şimdiye kadar, herhangi bir siyasi partinin, programında veya seçim propagandalarında hiç aşiretlerden söz ettiğini, aşiret sistemini şöyle böyle kaldıracağız ya da düzelteceğiz dediğini duydunuz mu? Duymadınız ve duyamazsınız. Aşiretler, siyasi partilerin arpalığıdır. Ayrıca, PKK ile mücadelede de devlet yanlısı aşiretlerden yardım görülmüştür. Zamanı gelirse, Osmalı'dan bu yana Aşiret ve devlet ilişkilerini konu eden bir blog yazabilirim. Fakat kısaca şunu söylemekle yetineyim. Osmanlı dönemininde Aşiret okulları bile açılmış ve aşiret çocukları buralarda eğitilmiştir. Yani, kimse bu aşiretleri karşısına almayaı istemez. Selamlar.

cdenizkent 
 03.02.2009 23:20
Cevap :
Sevgili cdenizkent, düşüncelerinizde haklı olabilirsiniz. Ama bu böyle devam etmeli mi sizce? Bir çözüm yolu hiç mi yok? Benim hatırladığım kadarıyla, rahmetli Ecevit ilk iktidara geldiğinde toprak reformu yapma gayretleri içine girdi ama hiçbir netice alamadı. Netice alamamasında da aşiretlerin önemli rolü oldu tabii. Allah sonumuzu hayırlı etsin! Saygı ve sevgilerimle!  04.02.2009 11:53
 

teşekkürler elinize sağlık ülkenin utanılacak durumlarından birtanesine dikkat çektiniz,urfada yaşanılanlar beyaz kadın ticaretinden farklı birşey değil bence, iktidar çok eşliliği benimsiyor urfadaki olaylara bu yüzden göz yumuyor olsa gerek,urfa dinlerin yayıldığı bir peygamberler şehri olarak çok utanç verici bir durum bu,gerçi 14 yaşındaki kız çocuğundan eş olur diyen bir zihniyete çok görmemk lazım diyorum onlardaki anlayış böyle.

Ömer SÜMER 
 03.02.2009 22:32
Cevap :
Sevgili Ömer Bey,
Ben oralarda yaşayan o günahsız kızlarımıza çok üzülüyorum. Kendimi onların yerine koyuyorum da vicdanım sızlıyor. Acaba bu anne, baba bozuntularının öz kızlarına eşya muamelesi yaparken vicdanları sızlamıyor mu? Bu tefeci şerefsi.lerin insanların hayatlarını darmadağın ederken duydukları hissi de merak ediyorum. Belki de sadist duygularla mutlu oluyorlardır. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygı ve sevgiler.  04.02.2009 11:31
 

Bazı canlıları evcilleştirmek zordur...Ne yapsanız kâr etmez...Naturaları böyledir...Ben de ''Hay boynunuz devrilsin !..'' demek istemiyorum...Bu çağda, bu kafa...Selam ve sevgiyle...

Mesut Selek 
 03.02.2009 22:05
Cevap :
Demeyelim sayın hocam, kötü söz söylemeyelim! Ama ünlü düşünürümüz, İbrahim Tatlıses'in, nam-ı diğer İBO'nun bir sözünü söylesek zarı yoktur: ALLAH CEZALARINI VERECEK!
Saygı ve sevgilerimle!  03.02.2009 22:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3172
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster