Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
430
 

Borçlulara hesaplıca öğütler

Borçlulara hesaplıca öğütler
 

Nimeti de külfeti de çok bir dönemde yaşıyoruz. Düzenin getirdiği " parayla para kazanma" usulleri ve bu durumun kontrolsüzce büyümesi, birçok insanımızı borç mağduru haline getirdi. Kolay verilen krediler, kazancımızın birkaç katı yüksek limitli kredi kartları, borçlarımızın ana nedeni.

Memleketimizde borçlu olmayanımız yok gibi. Bu borç direkt kredi ya da para borcu olmasa da hepimizin taksitli alışverişleri mevcut. Taksit sayılarının yıllara uzaması taksit miktarlarının düşük olması alırken hepimizi sorumsuzca harcamaya itiyor aslında. Tabii benim paylaşımım bütün bu sebeplerden borçlanan ve özellikle ödemede güçlük çekenlere.

Aslında birçoğumuzun bildiği ancak uygulayamadığı bu kuralları sıralayıp kararlı bir şekilde mücadele etmek, hele hele sabit gelirliler için zor değil. Sadece kararlı ve taviz vermeden uygulama ilk şart. Şimdi gelelim tavsiyelere:

- İlkokulda hep öğretirler ya "problemi anlamak, çözmenin yarısıdır" diye. İşte bizim içinde en önemli başlangıç maddesi problemin doğuşunu anlayabilmek ve "şanssızlıklar üst üste geldi, bu şekilde olacağını bilemedim, ailemin daha iyi yaşaması için yaptım" gibi bahanelerin ardına sığınmamak.

-İşin iki yönü var. Kazancınız ve harcadıklarınız. Harcadıklarınızı kısamıyorsanız ve bu harcamalar sizi borçlandırıyorsa kendinize mutlaka  "DUR" deyin.

- Eğer borçlarınız her yönden gelen yumruklar gibiyse önce hazırlıksız yakalanmamak için mutlaka bir kenara tüm borçlarınızı ve ödemeniz gereken zamanları yazın.

 - Geliriniz belliyse yapacağınız, ödeme takvimi oluşturup buna sadık kalmaya çalışmak olacaktır.

- Bütün problem bu takvimin hazırlanmasında  çıkar. Çünkü ekstra harcamalar genelde düşünülmez bütün geliri borca yatıracağımızı zannederiz. Oysa en az % 20 ekstra harcamalar için pay bırakmak gerekir. Bu pay planımızın uygulanabilirliğini daha gerçekçi kılacaktır.

- Gelir- gider tablosuna uyabilmek için en önemli nokta fedakarlıktır. Eğer borçlandığınız zamanki gibi yaşamaya devam edecekseniz hesaba kitaba hiç gerek yok, boşuna yorulmayın. Mutlaka harcamalardan kısmanız gerekir. Gerekirse telefon, internet, kablolu televizyon ya da sizi görünmez taksite bağlamış olan ne kadar keyfi ödeme varsa durdurmanız gerekir.

- Mesela arabanız varsa, ona bir süreliğine garaj ayarlayıp  yakıt, bakım vb. giderleri dondurun.

-Ne pahasına olursa olsun kredi kartını mutlaka terk edin. Verdikleri puanlar, ek taksitler hepsi ticari oyun. Kredi kartıyla tek yaptığınız daha fazla borçlanmaktır, emin olun.

- İnsanların alıştıklarından vazgeçmesi, gördükleri nimetlerden feragat etmesi zordur. Borç ödemede en önemli husus kararlılık ve fedakarlıktır. Bir süreliğine de olsa sıkıntı çekmek, daha büyük sıkıntıların önlemi olacaktır.

-Borç durumunuz ve yapılması gerekenlerle ilgili, ailenizle mutlaka görüş birliğine varın. Eşiniz ve çocuklarınızın bu fedakarlığa ortak olmasını sağlayın. Çünkü hepiniz aynı gemidesiniz. Önemli olan gemiye kimin su aldırdığı değil, bu suyun nasıl boşaltılacağı olmalıdır.

Sebebi ne olursa olsun, nasıl hata yapıp borçlandığınızı, attığınız yanlış adımları , ya da diğer hatalarınızı düşünüp üzülmek, hayattan kopmak, hele hele " battı balık yan gider" mantığına saplanmak, size sadece daha fazla zarar verecektir.

Unutmayın, krizde olabilirsiniz, bu krizi yönetecek olan da sizsiniz . Kriz yönetiminde de esas olan kendine güvendir. Herşeyinizi kayıt altına alın ve harcadıklarınızı not edip tüm bunları bir muhasebe defteri gibi tutun. Borçlarınızın hafiflediğini kağıt üzerinde görmek sizi rahatlatacaktır.

Ödeme planınızın bozulması halinde bile yapacağınız tek şey; yeni planlarla, kararlılık göstermek ve bunun sadece sizin değil, birçok insanın başına gelebilen altından kalkılabilir bir durum olduğunu benimsemektir. Şimdiden borcunuzun hafiflemesi dileğiyle.........

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster