Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
36
 

Börek, aile ve toplum

Börek, aile ve toplum
 

Aile ve sosyal politikalar bakanı 'Eğer bir Müslüman kadın börek yapmasını bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkumdur' demiş.
 
Öncelikle Türkiye'de bir bakanlığın yani bir devlet biriminin adından 'sosyal, politika' gibi yabancı sözcüklerin olması acı. Eğer bu sözcüklerin Türkçe oldukları kanıtlanabilirse sorun yok.
 
Börek nefstir.
 
Bakanın o sözü 'Ailenin temeli börektir yani nefstir' demeye gelir.
 
Ve bir de 'aile toplumun temelidir' denilir.
 
Bu durumda börek toplumun temeli olur.
 
Yani toplum varlığını börekçilere borçlu olur çünkü börek yok diye aile dağılırsa börek yok diye toplum da dağılmış olur; felsefe, mantık, bilim açılarından.
 
Şimdi tarihsel olarak başa dönelim: Din nedir yani ne diye bilinir, dinli toplumlarda? Toplumu birarada tutan şey olarak bilinir. Oysa bu söz toplumu birarada tutan şey olarak böreği göstermiş olmaktadır.
 
Bir de bir hadis ne der? 'Din bilimdir/ilimdir, bilim olmazsa din de olmaz' der. Yani din olmazsa dinli toplum da olmaz yani dinli toplumun temeli dindir oysa bakanın o sözü 'Börek olmazsa aile ve toplum olmaz' demeye geliyor.
 
Dini tanımlayan, açıklayan, anlatan ve Din hadisileri olarak tanımladığım hadislere göre din önce bilim, ahlak ve nefssizliktir. Öyle ki bu hadislerden nefsi red üzerine olan biri şöyle der: 'Müminin evi kamıştandır, yemeği bir parça ekmektir, başı tozlanmıştır.'. Ve o söz kalkıyor 'Ailenin temeli börektir, toplumun temeli börektir; börek olmazsa aile dağılır, toplum dağılır' demiş oluyor. Yani dini, aileyi, toplumu bilime, ahlaka, vicdana, nefssizliğe, sevgiye, dostluğa, arkadaşlığa, barışa, özgürlüğe, demokrasiye, akıla, mantığa, ruha bağlamak yerine böreğe yani bedene yani mideye yani nefse bağlamak.
 
O söze göre toplumun temeli olarak börekçiliği ve börekçileri saymak ve heykellerini dikmek gerekir.
 
Ve bu durumda Aile ve sosyal politikalar bakanlığı'nın adı Börek ve börekçilik bakanlığı ve simgesi de bir tepsi börek olmalı bence.
 
Dinli insan da, aydın insan da, medeni insan da, çağdaş insan da nefssiz olmalıdır oysa bu söz insanlara 'Karınız börek yapmıyorsa boşanmak hakkınızdır' telkini, iması içinde olmuş oluyor. Bu durumda Medeni hukuk'a 'Börek yapmayan kadın boşanılır' maddesi de eklenmelidir ki bu durumda bir börek yüzünden, mide yüzünden, nefs yüzünden nice aileler ve toplum darmadağın edilmiş olur ki bu bilime de dine de sığmaz, uymaz, yakışmaz.
 
Ne günlere geldik böyle?
 
Kiloya, görünüme de bakarsak sanırım mideye ve böreğe düşkünüz.
 
Yani birileri de gelecekte çıkıp 'Anal, oral yapılmayan aile dağılır' ya da 'Kadın leğende kocasının ayaklarını yıkamazsa aile dağılır' derse hiç şaşmam.
 
Demek ki demokrasi yalnızca oy almak; halkın iradesi de yalnızca seçim sandıkları değil; çünkü böyle demokrasi ve irade doğru olmaz; felsefeye, bilime sormak gerekir.
 
Bir hadis var: 'Şeytan peygamberleri bile aldatabilir' der. Nefsin olduğu yerde kuşkusuz ki şeytan da vardır çünkü nefs dünyadaki her kötülüğün kaynağıdır.
 
Aileyi dağıtmak bu kadar kolay mı yahu? Bir tepsi böreğe?
 
Felsefel, bilimsel, ahlaklı ve nefssiz bir toplum ve insanlık dileğimle.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 8.4.17/07.09
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 9092
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

'Uysal vatandaş değilim ben/ Ruhunuza ağır, kaba taş gelirim ben/ Bir yağdan aldım, bir baldan/ Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster