Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '07

 
Kategori
Borsa
Okunma Sayısı
6220
 

Borsadan para kazanma

Borsadan para kazanma
 

Gerçekten büyük sorumluluk isteyen ve günahı-vebali ağır olan bir yazı olacak. Asla ve asla hayal taciri bir insan olmak istemem. Benim gibi küçük birikimi olan ve borsada yatırım yapmayı düşünen insanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Özellikle basit ve sade dil kullanmaya özen göstereceğim. Karmaşık ve anlaşılması uzmanlık isteyen ekonomik terimleri kullanmayacağım.

Borsada yatırım yapmak için oluşacak şartlar:

1. Uzun vadeli (1-2-3 yıl olabilir) yatırım yapabileceğinizi düşünüyor musunuz?

2. Uzun vadeli kullanmayacağını veya ihtiyacınız olmayacak birikiminiz var mı?

3. Finans piyasasını günlük, haftalık, aylık olarak takip edebilecek misiniz? (yatırım anına karar vermek için)

Çok da uzatmaya gerek yoktur. Aslında bu kadar basittir. Şimdi de yatırım anına karar vermek için neyi beklemek gerekiyor. Bu çok önemli ve kilit sorudur.

Türkiye piyasası için takip edeceğiniz bir tek nokta var o da döviz fiyatıdır. Oluşabilecek siyasi ve finansal bir kargaşalıkta Dolar fiyatı hemen fırlayacaktır. İşte bu günler borsaya yatırım günleridir. Birikiminiz YTL-Repo veya dövizde ise hemen bozdurup; borsaya geçiş zamanının zili çalmaktadır.

Dünya piyasası için takip edeceğiniz ise global krizlerdir. Dünyanın gelişmekte olan veya gelişmiş ülkelerinin birinde patlak verecek bir kriz hemen tüm borsalarını vuracaktır. Sırada ve fırsat kollayan siz küçük yatırımcılar yine sahneye çıkacak ve yatırım kararı verecektir.

Peki ne alacağım sorusu akla geliyor. Bana göre bir banka hissesi, bir holding hissesi olabilir. Zaten bunları İMKB-30 olarak adlandırıyorlar.

Diğer soru da ne zaman satacağım?

Şimdi bunu bir örnekle somutlaştıralım. Diyelim ki 10.000 YTL ihtiyacınız olmayacak bir birikiminiz var. Repo veya Faizde tuttuğunuz düşünelim. 3 yıl içinde ne kazanırım. Yüzde 25 faiz olduğu düşünürsek yaklaşık paranız 18.000 YTL olur. Yani yüzde 80 kazanmış olursunuz.

Aynı dönemde ve yukarıda bahsettiğim şartlar oluştuğunda 10.000 YTL’lık bankacılık sektörüne ait bir hisse satın aldınız. Normal hayatınıza döndünüz ve unuttunuz. Tabii bu arada çalıştığınız veya işlem yaptığınız aracı kuruma talimat verdiniz. Benim kağıdım şu fiyata gelince ikaz edilmesini talep ettiniz. (Her halde böyle mekanizma-işleyiş vardır.)

Sizde arasıra gazeteden, televizyondan takip ediyorsunuz.

‘’Vade sonunda en kötü ihtimalle 1’e 3 kazanacaksınız’’ diyorum. Yani paranız 3 yıllık dönem sonunda 30.000 YTL olması çok büyük olasılıkdır. Faizde dursa 18.000 YTL olacaktı. Borsada çok daha büyük kazanç elde etmiş oluyorsunuz.

Peki bu sonucu nereden çıkarıyorsunuz? Güzel ve cevap verilmesi gerek sorudur.

Dünyada ve Türkiye’de büyük yatırımcılar paralarının bir kısmını faize, bir kısmını da borsaya yatırırlar. En az faizden kazandığı para kadar da borsadan kazanması kaçınılmazdır. Bu arada sizde kazanmış olacaksınız.

İsterseniz son kez anlatmak için bunu bir denkleme dökelim.

Yatırım zamanı: Dünya kriz/Türkiye Döviz yukarı=Borsa kağıt alma

Satma zamanı: Dünya iyi/Türkiye döviz aşağı=kar elde etme

Ben 10 yıldır alıp-satıyorum ama çok fazla kar elde edemedim. Hatta zarar ettim dersem doğru olur. Tüm yaşadıklarımı, izlediklerimi, olanları göz önüne alıyorum. Böyle bir yatırım stratejisi çıkıyor. Saygılarımla

Not: Bu bir uzmanlık tavsiyesi değildir. Bildiklerini aktarmadır. Uğrayacağınız kar7zarardan mesul değilim. Yatırım yapmaya karar verdiğinizde uzmanına danışın diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğer borsadan para kazanmak istiyorsanız bu kaynakları incelemelisiniz.Gerçekten inceleyenler memnun kaldılar.Hatta bazıları video çekerek olayları kanıtlamış durumdalar.Sende aşağıdaki linkleri takit ederek inceleyebilirsin. yuksek-kazanc.com/borsadan-para-kazanmaya-yeni-bakis-ayse-kabasakal.html yuksek-kazanc.com/borsada-kopek-baligi-taktikleri.html

Borsada Para kazanma koçunuz 
 23.01.2011 10:02
 

cagatayberker.com/hisse-senedi-analizleri/ şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim

cagatay berker 
 30.09.2010 8:59
 

şu ana kadar olanlar sizi doğruluyor..

Adam akıllı 
 18.03.2007 13:14
 

İMKB kurulmadan önce Sirkecide 4. Vakıf Handa yapılırdı hisse senedi alışverişleri...Karaköy ve istinye...Duvar kağıdı yapmak için sakladığım İhlas finans. Rabak. Koruma Tarım ve daha niceleri var...İstinyedeki İMKB girişindeki ayı ve boğa heykelinin neyi anlatmak istediğini ben 20 senedir çözemedim...Saygılar.Dip notunuz süper... bol kazançlar.

Latif 
 18.03.2007 13:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 690
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2361
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster