Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
667
 

Börü

Börü
 

“Fikirlerimiz iktidarda” demek geliyor içimden!

“İktidar” derken sadece siyasî iktidar anlaşılmamalı… Kitleler üzerinde etkili olan medya da iktidarın bir parçasıdır. Ülkedeki en etkili üç medya grubundan biri olan NTV’nin kanalı Star'da  geçen hafta bir dizi başladı: Börü!

Seçilen isim müthiş ilgi çekici! Günümüz Türkçesinde hemen hiç kullanılmayan bir terim… “Börü” kelimesiyle, ilk defa, 40-45 sene evvel Atsız’ın eserlerinde karşılaştım. Sonraki yıllarda da ondan etkilenen belki bir-iki başka yazarda… O kadar!

1975’te kaybettiğimiz Atsız’ın en az yarım asır evvel gün yüzüne çıkardığı bu kelime yayılmadı. Büyük bir çoğunluk tarafından da anlamı meçhul kaldı.

Şimdi!

Dizi, yayınlanmadan haftalar öncesinde tanıtım yapılmaya başlandı… Çarpıcı görüntüler ve etkili bir film müziği eşliğinde… Dizi seyretmediğim, Star’a da hemen hiç bakmadığım halde, bendeniz bile birkaç defa tanıtımını gördüm. NTV’de de görmüş olabilirim.

Ben bile birkaç defa denk geldiğime göre, “Börü”yü duymayan-görmeyen kalmamıştır. Merak edilip anlamı da öğrenilmiştir, herhalde… Dizide, anlamı hemen her sahnede, görüntü olarak ekrana yansıtılıyor. Dizinin kahramanları olan Polis Özel Harekât (PÖH) timinin sağ kollarındaki işaret: Kurt!

Börü kurt demek, “Gökbörü” bozkurt!

Nitekim timde bir de kadın kahraman var: Asena, yani dişi bozkurt!

İknci bölüm, Cengizhan’ın, “Korkuyorsan yapma, yapıyorsan korkma” vecizesiyle başlıyor. Hep böyle mi başlıyor bilmiyorum. Birinci bölümü kaçırmışım ve internette de bulamadım. Cengizhan’ı da millî kahramanımız olarak kabul ediyoruz ama Göktürklerden gelen bir kavram olan “Börü” adını taşıyan dizi Göktürk Hanlarından birinin sözüyle başlasa daha uygun olurdu.

Bu dizinin en çok seyredilen kanallardan birinde yapılmasının-yayınlanmasının tesadüf olmadığı kanısındayım. Bendeniz gibi, Nihal Atsız’dan etkilenen, “börü” kavramını benimseyen, içselleştiren biri veya birilerinin bunu yapmaya karar verdiğini düşünüyorum.

Millî sembolümüz olan “Börü-Gökbörü” teriminin tanıtılması millî kimliğin daha şuurlu hale getirilmesi bakımından büyük bir kazanımdır. Diziyi yapanları, oynayanları tebrik ediyorum.

Eminim, Atsız Hoca’nın ruhu şad oluyordur. Börü’yü tanıttığı bir beytiyle biz de rahmetle analım:

Yok sayıp sen de bu ruhsuz sürüyü,

Kılavuz yap ebedî Gök Börü’yü.

Dizinin bir önemli hizmeti de “terörle mücadele”nin ne kadar güç şartlarda yapılabildiğini göstermesi.

Dizi, şu açıklamayla başlıyor: “Öykümüz vatan aşkı uğruna kendini hiçe sayan tüm güvenlik güçlerimizin kutsal hatırasına ithaf edilmiştir.”

Seyredin, bence!

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duydum ama izlemedim bu diziyi İsmail Hakkı bey. Daha doğrusu izlemek istemiyorum artık bu tarz dizileri. Zaten her gün haberlerde benzer görüntülerle baş başayız. Ruh sağlığımı korumam gerek diye düşünüyorum...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 10.03.2018 11:51
 

Hiç bilmiyorum öyle bir dizi mi var. Ben Ertuğrul fanatiğiyim.

Kerim Korkut 
 08.03.2018 21:52
 

Sayın Cengiz! Bu güzel yazınız sayesinde Börü hakkında bilgilendim teşekkür ederim.Fırsatım olursa izlerim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.03.2018 14:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4938
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1194
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster