Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Nisan '13

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
1270
 

Boşanan anne olmak...

Boşanan anne olmak...
 

Geçenlerde Madde Bağımlılığı ile ilgili okulda yapılan bir sunumda hangi gençlerin madde bağımlısı olmaya daha yatkın olduğu sorusu üzerine dinleyicilerden birinin “Boşanmış ailelerin çocukları “ demesi salonda bulunan eşinden boşanmış bir annenin isyanına neden oldu.

Haklı bir tepkiydi bu! Çocukluk ve ergenlik döneminde görülebilen davranış bozukluklarının, kötü alışkanlıkların, suça meylin, akademik ve sosyal problemlerin çoğunun  anne babası ayrı olan çocuklarda daha sık izlendiğine ilişkin genel bir yargı  vardır.

Daha doğrusu her ergen veya çocuk da görülebilecek problemler bu çocuklarda görüldüğünde ilk akla gelen nedenin boşanmış anne-babaya sahip olmakla ilişkilendirmesi gerçekten hem çocuklar,hem de anne-babaları için rahatsız edici bir durum…

Evlilikler biterken bu durumdan en çok etkilenenin çocuklar olduğu ve bu çocukların anne-babalarının da boşanma sonrasındaki işlerinin daha zor olduğu bir gerçek. Ama bir gerçek daha var ki, annenin işinin ve ödeyeceği bedelin babaya oranla çok daha ağır olduğu…

Annelik evlilik sürse de, boşanmış olunsa da yeterince zor zanaat! Çünkü her ne kadar çocuk bir çiftin müşterek çocuğu olsa da çocuğa ilişkin her türlü sorumluluk daha çok annenin üzerindedir. Sadece fiziksel bakımını sağlamak yetmez,akademik anlamda başarılı olmasını sağlamak,arkadaş çevresini kontrol etmek, duygusal iniş-çıkışlarını ve her türlü ruhsal değişimini takip etmek,terbiye etmek ve daha birçok şey annenin görev tanımındadır.Bunlarda oluşan her türlü olumsuzluk annenin problemidir ve daha kötüsü onun başarısızlığıdır.

 Annenin normal bir aile yaşamı içinde yükü bu kadar ağırken bir de ailenin dağılmasıyla dul bir kadın ve anne olarak hayata devam etmesi çok daha özgüven, dikkat, sabır ve mücadele isteyen bir iş haline geliyor. Çocuğun velayeti kime verilmiş olursa olsun.

Kadın ve erkek birbirlerinden boşanmış ama anne ve babalıktan boşanmamışlarsa, çocuğun her iki ebeveynle de sağlıklı ve tatmin edici bir ilişki kurması ve boşanmadan en az hasarla etkilenmesi mümkün.

Unutmamak gerekir ki aile birliği görünürde bozulmamış olan ancak içerden bakılınca birbirine yabancı, ilgi ve sevgiden yoksun ilişkilerin yaşandığı bir evde yaşayan nice çocuklar da var.Esas önemli olan, tek ya da çift olunsun; çocuğa sevgi dolu, güvenli, kontrollü, dengeli bir ebeveyn olabilmek.

Bu nedenle yukarıda sözünü ettiğim annenin hislerini anlayabiliyorum. Bunun öneminin farkında olan ve belki diğer annelere göre çok daha fazla çaba ve emek harcamak zorunda olan pek çok anne var ve çocuklarının gerek okulda, gerekse başka ortamlarda diğer aileler tarafından  potansiyel  “problemli çocuk” damgası yemeye yakın durması üzerlerindeki baskıyı artırıyor.

Bundan korunabilmek ve boşandıktan sonra da  sağlıklı bir anne-çocuk ilişkisi kurabilmek için gerekenler;

Kendinizi sevmek, bedeninize, ruhunuza iyi bakmak,

Ayrıldığınız eşinize çok kırgın ve kızgın da olsanız asla hakkında kötü konuşmamak ve çocuğuyla olan ilişkisini baltalamamak,

Çocukla ilişkiyi hep sıcak tutmak, bunun için sohbet etmek, hayallerini ve korkularını dinlemek

Çocuğunuzun mevcut durumu ve sizi kullanmasına izin vermemek,

Sevgili,anlayışlı,ilgili ama her zaman prensip sahibi ve kurallı bir anne olmak,

Bazen işler çok karışık ve çok zor gelse de kaygı ve ümitsizliğe kapılmamak ve her daim mükemmel anneyi oynamaya çalışmamak…

Evlenmeden önceki kadın değilsiniz, pişmanlıklarınız,hayal kırıklıklarınız,korkularınız var. Üstüne üstlük annesiniz! Üstünde yürüdüğünüz ip çok uzun ve ince gözükebilir, evet haklısınız İŞİNİZ ZOR!

 Ama her zaman sağduyunuza güvenin ve yaşama sevincinizi kaybetmeyin derim. Anneler ne hissederse, çocuklarına da o bulaşır çünkü… Tüm annelere kolay gelsin!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Çiğdem hanım, çok güzel bir konuyu işlemişsiniz, aynı zamanda günümüzde yaşanan bir sorun. Bir çoccukta veya gençte görülen her olumsuzlukta hemen anne baba ayrımı sorusu gündeme geliyor.Bun durumun etkisi yok demiyorum ama kim bunu yüzdesini tutmuş, kaç tane sağlıklı araştıra ve anket yapılmış. Aynı çatı altında yaşayan ana-baba ve çocuk birlikteşiğinde ayrı yaşayanlardan daha daha ayrı hayatlar süren aileler yok mu? Peki bunların çocukları nasıl? Selam ve saygılar....

rukiye orhan 
 15.04.2013 14:57
 

Ne kadar güzel bir konuya değinmişsiniz. Boşanmış bir anne evde oturan bir çok anneden daha özverili çocuğuna sahip çıkar. Toplum olarak önyargılardan hiç bir zaman hiç bir şekilde kurtulamayacağız. O çocukların neden daha çok bağımlı olduğunu acaba hiç düşünüyorlar mı? bunları söylerken. O çocuklara toplum tarafından önyargılı davranıyorlar. Çok zaman benzer konularda isyan etmişimdir. Saygılarımla...

SELVİ 
 15.04.2013 14:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 18.11.12
 
 

1967 yılında İstanbul'da doğdum.Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden 1988 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster