Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Eskişehir Web Ajansı

http://blog.milliyet.com.tr/ewa

25 Şubat '20

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
38
 

Boşanma Dava Süreci

 Anlaşmalı Boşanma İçin Süreç Aşağıdaki Gibidir:
 
- Anlaşmalı Boşanma Kararı Alınır
 
- Boşanma Protokolü Hazırlanır
 
- Protokolde Velayet, Nafaka, Tazminat, Ev Eşyası vb Konular Düzenlenir
 
- Protokol Taraflarca İmzalanır
 
- Protokol Taraflarca İmzalanınca Dava Dilekçesi Hazırlanır
 
- Protokol ve Dava Dilekçesi İle Boşanma Davası Açılır
 
- İvedi Duruşma Günü İstenir
 
- Taraflar Duruşma Günü Mahkemeye Giderler
 
- Taraflar Boşanma İradelerini Açıklar ve Protokoldeki İmzalarını İkrar Ederlerse
 
- Mahkemece Anlaşmalı Boşanmaya Karar Verilir
 
- Gerekçeli Karar Yazılır
 
- Gerekçeli Karar Tebliğ Alınır
 
- Taraflar Temyizden Feragat Eder
 
- Kararın Kesinleşmesi Yapılır
 
- Nüfus Müdürlüğüne Karar Gönderilir ve Taraflar Kimliklerini Değiştirebilirler
 
 
 
Halk arasında genel olarak Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Boşanma olarak bilinen boşanma sebepleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’numuzun ilgili maddelerinde kapsamlı olarak düzenlenmiştir. Boşanmanın sebepleri ve sonuçları her somut olayın durumuna göre farklılık arz etmekle birlikte kanunlar çerçevesinde Eskişehir’de ikamet edenler için Eskişehir İlindeki Aile Mahkemelerince çözümlenmektedir. Boşanma süreci oldukça zor geçen ve telafisi mümkün olmayan hak kayıplarına sebep olan bir süreç olduğu için; “Aile Hukuku ve Boşanma” alanında kendisini geliştirmiş bir avukat vasıtasıyla insanların kendilerini mahkemeler önünde temsil ettirmesi gerekli ve faydalı olacaktır kanısındayız. 
 
Boşanma davalarının hızlı ve daha önemlisi sancısız ve kusursuz bir şekilde sonuçlanması için uzman bir avukat ile davanın takip edilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Boşanma sırasında ve sonrasında velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda hukuki sorunlar yaşanmaması açısından aile hukuku ve boşanma davaları konusunda uzman ve tecrübeli bir boşanma avukatı ile çalışmanın önemi yadsınamaz. Hukukumuzda çoğu konuda olduğu gibi boşanma davalarında da sıkı usul ve şekil şartları bulunmaktadır. Bu nedenle hak kaybına uğramamak ve boşanma sürecini en hızlı şekilde sonuçlandırmak için boşanma avukatlarımızdan destek alabilirsiniz.
 
 
 
Usul kurallarının sıklıkla uygulandığı boşanma davalarında, Boşanma Avukatı olmaksızın dava açılması, boşanma sebeplerinin yanlış ileri sürülmesi, tedbir taleplerinin zamanında ve gereği gibi belirtilmemesi, karşı davanın süresi içerisinde açılmaması, dilekçede bulunması gereken bir takım kritik ifadelerin yer almaması, dilekçede bulunması sakıncalı olabilecek hususların dilekçeye yazılması, HMK’da belirlenmiş olan sürelerin kaçırılma ihtimali, mal rejiminin tasfiyesinde izlenmesi gereken yol ve yöntemlerin izlenmemesi, iddia ve savunmanın genişletilmesi yasağı gibi temel ve kritik usul kurallarına riayet edilmemesi tarafların çok ciddi hak kaybına uğramasına veya sonradan aleyhlerine açılabilecek bir takım davalara neden olabilmektedir. Bu sebeple boşanma hukuku konusunda uzman olduğundan emin olunan bir avukatla hareket edilmesi boşanma davalarının hızlı ve sorunsuz ilerlemesi bakımından her zaman tavsiye edilmektedir.
 
Av. Görkem Şener 
 
http://www.gorkemsener.av.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1531
Kayıt tarihi
: 08.02.20
 
 

Eskişehir'de faaliyet gösteren, web sitesi, sosyal medya yönetimi, e ticaret ve diğer web çözümle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster